ES kultūras ministru videokonferencē spriež par atbalstu kultūrai un medijiem COVID-19 krīzes laikā

ES kultūras ministru videokonference

Eiropas Savienības kultūras ministru videokonferencē 8. aprīlī pārrunātas atbalsta iespējas kultūrai un medijiem COVID-19 krīzes laikā, ņemot vērā, ka kultūras loma un nozīmīgums pieaug tieši krīzes apstākļos, īpaši šobrīd, kad miljoniem iedzīvotāju atrodas pašizolācijā. Latviju videokonferencē pārstāvēja Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš.

Eiropas Komisijas viceprezidente Vera Jourova savā uzrunā īpaši izcēla ziņu mediju sektoru, kas šobrīd piedzīvo dramatisku reklāmas tirgus samazinājumu, kas atsevišķās valstīs var sasniegt līdz pat 80% no to ieņēmumiem. Viceprezidente pateicās dalībvalstīm par jau īstenotajiem pasākumiem, lai atbalstītu medijus un žurnālistus, jo šobrīd vairāk kā jebkad ir vajadzīgi neatkarīgi mediji, profesionāli žurnālisti un faktu pārbaudītāji, jo informācija var glābt dzīvības.

Dalībvalstis pateicās Eiropas Komisijai par ātro reakciju, apstiprinot vairākus pasākumus, kas piemērojami arī kultūras un radošajam sektoram:

  • Investīciju iniciatīva koronavīrusa krīzes pārvarēšanai, kas plānots arī mazajiem uzņēmumiem, kuras COVID-19 krīze būs skārusi īpaši smagi.
  • Pagaidu atvieglojumi valsts atbalsta noteikumiem, kas attiecināmi uz 5 nozarēm, tajā skaitā kultūras un radošo sektoru.

Attiecībā uz programmas “Radošā Eiropa” aktivitātēm plānots piemērot maksimālu elastību. Vairākiem projektu konkursiem ir pagarināti termiņi, ņemot vērā pašreizējos apstākļus.

Programmas ietvaros Komisija plāno īpašus pasākumus kinoteātriem, Eiropas kinoteātru tīkla (Europa Cinema network) atbalsta ietvaros. Šis atbalsts izpaudīsies kā papildu finansējuma piešķiršana “vaučeru” formā kinoteātriem, kurus slēgšana būs skārusi vissmagāk. Papildu finansējumu plānots novirzīt atbalstīto skatuves projektu ierakstīšanai, lai tos varētu izmantot tiešsaistē, palīdzot segt tulkošanas, subtitrēšanas un autortiesību izdevumus. Komisija paātrinās atlases procedūru konkursu projektam par atbalstu grāmatu tulkošanai. Tiks arī meklēts papildus finansējums, lai atbalstītu grāmatu tulkošanu un to pieejamību attālākos reģionos.

Dalībvalstis aicināja atvieglot projektu nosacījumus arī citās ES atbalsta programmās, lai veicinātu kultūras un radošā sektora pieteikumu skaitu. Tika pausta ideja nodrošināt atbalstu pārrobežu sadarbības projektiem, ko var īstenot digitālajā vidē.

Eiropas komisāre Marija Gabriela informēja, ka plānots izveidot platformu kultūras un radošajam sektoram, lai tajā varētu savstarpēji dalīties ar izaicinājumiem krīzes laikā.

Noslēgumā dalībvalstu pārstāvji vienojās kopīgi meklēt risinājumus, lai palīdzētu kultūras un radošajam sektoram atkopties pēc krīzes. Nākamā kultūras ministru tikšanās plānota ES Izglītības, jaunatnes, kultūras un sporta ministru padomē 2020. gada 19. maijā.

Papildu informācijai preses konferences ieraksts: video.consilium.europa.eu