13.-16.jūnijā Dublinā Eiropas latviešu kultūras svētki

Koris, foto: Aivars Liepiņš
Foto: Aivars Liepiņš

Eiropas latviešu kultūras svētki (ELKS) Īrijas galvaspilsētā Dublinā gaida ierodamies pirmos dalībniekus no vismaz 18 valstīm.

Eiropas latviešu kultūras svētki norisināsies no 13. līdz 16. jūnijam, apvienojot 46 mākslinieciskās kopas no 18 valstīm. 13. un 14. jūnijā notiks dalībnieku kopu vadītāju sanāksmes un koru un dejotāju kopmēģinājumi, turpat taps arī lielkoncerta skatuve, uz kuras 15. jūnija vakarā pulcēsies ELKS dalībnieki un viesi. Piektdienas, 14. jūnija, pievakarē notiks ELKS atklāšana Dublinas pilsētas hallē Dublin City Hall, turklāt interesentiem turpat būs arī iespēja apmeklēt izstādi “Dziesmu svētku kustība ārpus Latvijas”. Vēlākā vakara stundā visus gaidīs danču vakars īru krodziņā “Murray’s Pub” ar folkloras kopām “Dūdalnieki” (Lielbritānija) un “Stokholmas spēlmaņi” (Zviedrija).

ELKS kulminācijas diena 15. jūnijā pulcēs dalībniekus gājienam Dublinas pilsētā no Law Society līdz Smithfield Square, kur plkst. 17:00 sāksies Lielkoncerts. Sestdien no plkst. 13:00- 20:00 Smithfield Square, Dublin 7, būs arī Amatnieku tirdziņš un latviešu virtuves piedāvājums, kā arī aktivitātes ģimenēm ar bērniem un jauniešiem. Svētku noslēguma balle visus gaidīs “Old Belvedere Rugby Club”, kur uzstāsies grupa “Austrumkalns” (Lielbritānija) un īpašie viesi “Raxtu Raxti” (Latvija), kā arī būs citi aizraujoši pārsteigumi.

Šo svētku goda patroni ir agrākā Latvijas prezidente Vaira Vīķe Freiberga un jaunievēlētais Latvijas prezidents Egils Levits. ELKS piedalīsies arī Latvijas Republikas kultūras ministre, Eiroparlamenta deputāte Dace Melbārde un jaunievēlētais Dublinas pilsētas mērs.

Dace Melbārde uzrunās klātesošos piektdien, svētku atklāšanā Dublinas pilsētas hallē, kā arī sniegs uzrunu Svētku Lielkoncertā sestdien Dublinas Smitfilda laukumā.

Svētku nozīme

ELKS ir svētki tautiešiem ārvalstīs un Latvijas atpazīstamības veicinātājs mītnes zemēs. Rīkojot šādus Eiropas mēroga sarīkojumus, diasporas organizācijas mācās sadarboties savā starpā, mobilizē jaunus spēkus sabiedriskam darbam un stiprina patriotiskās saites ar Latviju. Trimdas svētku pieredze apliecina, ka tur, kur pulcējās mākslinieciskās kopas ārpus Latvijas, latvieši kļūst atpazīstami kā tauta ar izteiksmīgām kultūras tradīcijām.

Pirmo reizi šādi svētki notika 2015. gadā, Briselē, Beļģijā, Latvijas prezidentūras Eiropas savienībā noslēgumā.

Ar visām svētku aktivitātēm var iepazīties mājaslapā un Facebook lapā.