2017.gada 26.-27.janvārī notika romu integrācijas reģionālo ekspertu sanāksme un labās prakses vizīte Daugavpilī. Pasākuma ietvaros speciālisti no 13 Latvijas pilsētu un novadu pašvaldībām un Kultūras ministrijas iepazinās ar romu integrācijas praksi vietējā līmenī, apmeklējot dažādas izglītības iestādes, kurā mācās ievērojams romu bērnu skaits, kā arī pilsētas Sociālo lietu pārvaldi. Eksperti tikās ar Daugavpils romu nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, parunājot to darbības jomas, īstenoto projektu rezultātus un nākotnes izaicinājumus, lai uzlabotu romu integrāciju pilsētā un tās apkārtnē. Pasākuma otrajā dienā ekspertu sanāksmē piedalījās vairāki pārstāvji no Daugavpils pilsētas domes, dažādām pašvaldības iestādēm, un liels romu aktīvistu skaits. Dalībnieki apmainījās pieredzē romu izglītības veicināšanas un sociālo jautājumu jomā, izvērtēja gan vietējo, gan citu pašvaldību romu situāciju, integrācijas praksi un atbalsta aktivitātes efektīvākai romu sociālajai iekļaušanai un līdzdalības veicināšanai.

D.Kretalovs, projekta vadītājs: „Šāda veida pasākumi palīdz ekspertiem no dažādām Latvijas pašvaldībām arvien vairāk iepazīties ar mūsu valstī pastāvošo labo praksi romu integrācijas jomā, mācīties no tās un izvērtēt iespēju pielāgot to savā pilsētā vai novadā. Bieži vien eksperti vairāk zina par labajām praksēm citās valstīs, nekā pašā Latvijā. Piemēram, Daugavpilī romu bērni regulāri apmeklē skolu, skolēniem ir nodrošināts bezmaksas transports un ēdināšana trīs reizes dienā; Jāņa Raiņa Daugavpils 6.vidusskolā ir pieejams resursu centrs un darbojās sociālais psihologs, kas individuāli palīdz bērniem iejusties skolas vidē. Savukārt 26.pirmsskolas izglītības iestāde ne tikai nodrošina sociāli trūcīgo ģimeņu bērnu iekļaušanu, izglītošanu, savstarpējās komunikācijas prasmju attīstību un vecāku līdzdalības veicināšanu, bet sadarbībā ar romu biedrību organizē Romu kultūras dienu. Vizīte Daugavpilī kārtējo reizi pieradīja, ka labās lietas notiek pārsvarā pateicoties cilvēku profesionālam un atbildīgam darbam, kas darbojas savstarpējā sasaitē.”

Jānis Dukšinskis, Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja 1. vietnieks: „Mums atbalsta mehānisms romu biedrībām ir gan no pašvaldības, gan no projektiem, lai atbalstītu biedrību darbību un varētu saglābāt šo tautību vidu viņu nacionālo piederību. Jo, ja cilvēks nepieder ne pie kā, tad viņu var viegli ietekmēt. Galvenais, ka citas tautības jūtas nevis piederīgi citai valstīji, bet gan Latvijai, bagātinot Latviju ar savu kultūru! Tādēļ mūsu mērķis ir iemācīt viņiem valsts valodu un palīdzēt viņiem, izmantojot ne tikai projektus, bet ilgtermiņa programmas. Ir pozitīvi piemēri gan Daugavpilī, gan citur, un mums no šiem piemēriem ir jāmācās kā atbalstīt un kā palīdzēt, lai romu tautības pārstāvji veiksmīgi iekļautos sabiedrībā, savu ģimeni nodrošina ar darbu un bērni varētu iegūt kvalitatīvu izglītību Latvijā.”

att

Pielikumi: Reģionālo ekspertu sanāksmes