Muzeji
Vannas istabas flīžu fragments

5. novembrī plkst. 13.00 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļā (Zāģeru ielā 7, Sarkandaugavā) notiks Agneses Tambakas priekšlasījums “Ekskluzīvo angļu flīžu apdare Ādolfa fon Bingnera savrupmājā. Keramikas flīžu apdare 19.–20. gs. mijā Rīgā”.

Temats vistiešākajā veidā ir saistīts ar “Dauderiem”, kas kopš 1990. gada atrodas alusdarītavas “Waldschlößchen” īpašnieka fon Bingnera kādreizējā ģimenes villā. Lekcijas autore analizējusi “Dauderu” nama interjeru, un pastāstīs par keramikas flīžu industriju pirms vairāk nekā 125 gadiem. Priekšlasījuma laikā tiks arī demonstrētas autentiskas 19. gadsimta beigās ražotas flīzes no vairāku muzeju krājuma. 

Lai pilnvērtīgāk uztvertu lekcijā vēstīto, iepriekš paredzēta neliela tematiska ekskursija “Dauderu” nama ekspozīcijā muzeja gida vadībā. 

Pasākumu klātienē aicināts apmeklēt ikviens interesents, pasākuma apmeklējuma dalības maksa – ieejas biļete muzejā. Tiks nodrošināta arī iespēja sekot līdzi norisei tiešsaistē “Dauderu” Facebook lapā facebook.com/dauderi.lnvm.

Lekcijas autore Agnese Tambaka ir Latvijas Mākslas akadēmijas doktorantūras studente, kas pētījusi arī 17.–19. gadsimta holandiešu flīzes. Pašlaik doktorante raksta  promocijas darbu par 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā rūpnieciski ražotajām sienas un grīdas flīzēm Rīgā. Ikdienā Agnese Tambaka strādā Rundāles pils muzeja Mākslas pētniecības nodaļā.

Kopš 19. gs. vidus Eiropā notikusī urbanizācija veicināja aktīvu un vērienīgu celtniecību, bet izmaiņas sabiedrībā radīja nepieciešamību pēc jauna rakstura ēkām. Flīzes bija ne tikai dekoratīvi pievilcīgas, bet arī izturīgas un viegli tīrāmas, tādēļ higiēnas apsvērumu dēļ tās izmantoja sabiedriskās ēkās – slimnīcās, skolās, viesnīcās, dzelzceļa stacijās u.c. Rūpnieciskā ražošana padarīja flīzes pieejamas plašākai sabiedrības daļai, kas izmantoja tās virtuvēs, pieliekamajos, vannasistabās, tualetes telpās, kā arī kā siltumatstarojošu materiālu kamīnu noformējumā. Flīžu mākslinieciskajā apdarē atspoguļojās attiecīgā laikmeta vizuālās mākslas aktualitātes – antīkās pasaules motīvi, jūgendstila floras un faunas elementi, u.c. 

Vēsturisko keramikas sienas flīžu apdares pētniecība Latvijā sākusies 20. gadsimta 80. gadu beigās, apsekojot 20. gadsimta sākumā celtos Rīgas īres namus un citas telpas. Zināms, ka sienas flīzes dažādos saglabātības stāvokļos saglabājušās vairāk nekā 200 vestibilos Rīgas namos un citās telpās. To vairums ražots Vācijas rūpnīcās, bet keramikas grīdas flīzes ievestas no divām nozīmīgākajām Polijā rūpnīcām “Marywil” un “Dziewulski i Lange”. Taču arī pašā Rīgā rūpnīcās “Carl Nevermann & Co”, “Carl Ullmann” u.c. ražoja cementa grīdas flīzes. Tāpat ir zināms par šeit ievestām grīdas flīzēm no citām rūpnīcām, piemēram, no “Minton & Co” Lielbritānijā, no Eduarda Bergenheima rūpnīcas Harkivā u.c.

Līdz šim apzinātais materiāls Rīgā liek secināt, ka angļu sienas vai grīdas flīzes ir bijis ekskluzīvs materiāls un 19. gadsimta beigās izmantots vien atsevišķos objektos. Arī “Dauderos” Ādolfa fon Bingnera ģimenes vēsturiskajā vannasistabā ir saglabājušās sienas flīzes, kuras ražotas vienā no lielākajām flīžu rūpnīcām Lielbritānijā “Maw & Co”. Uzņēmums pastāvējis ilgāk par 100 gadiem, apgādājis ar flīzēm karaļnamus un citu augstdzimušo personu īpašumus. “Dauderu” namā esošās vannasistabas flīzes pieder industriālās mākslas mantojumam, kas muzeju krājumos un ekspozīcijās tiek pasargāts no iznīcības, bet citviet ir zūdošs aizgājušā laika greznības apliecinājums.

Līdz ar šo priekšlasījumu LNVM Dauderu nodaļa uzsāk tematisko lekciju ciklu, kas būs veltīts “Dauderu” nama arhitektūrai un interjeram, dārzam un parkam, arī nama saimnieku likteņiem plašā vēsturiskā kontekst. Lekcijas notiks reizi ceturksnī.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļa
Adrese: Zāģeru iela 7, Rīga LV-1005
Tālrunis: 67392229, 67391780
E-pasti: dauderi@lnvm.lv

Darba laiks: pirmdiena, otrdiena - slēgts; trešdiena - svētdiena 10.00-17.00.

Ieejas maksa:

  • pieaugušajiem - 3,00 EUR
  • pensionāriem, studentiem - 1,50 EUR
  • skolēniem - 0,75 EUR
  • ģimenes biļete (1-2 pieaugušie un 1-2 bērni) - 4,00 EUR
  • gida pakalpojumi (ekskursija 1 h garumā): latviešu valodā - 8,00 EUR

 

Papildu informācija:
Olga Miheloviča
LNVM Dauderu nodaļas vadītāja
Tālr. +371 67392229; +371 22450364
e-pasts: dauderi@lnvm.lv
www.lnvm.lv
https://emuzejs.lnvm.lv/
facebook.com/dauderi.lnvm

_________________________

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)

ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi - tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas un citas Latvijas vēstures liecības.

Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.

Muzeja kolekciju pirmsākumi datējami ar 1869.gadā nodibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju un tās sākto etnogrāfisko vērtību vākšanu, kas rezultējās Latviešu muzejā. 1920.gada februārī to pārņēma jaunā Latvijas valsts, lai turpinātu attīstīt kā nacionāla mēroga kultūras un atmiņas institūciju ar nosaukumu Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, ko 1924.gadā pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju. Kopš 1920.gada muzejs atradās Rīgas pilī.

Pēc 2013.gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Savā vēsturiskajā mājvietā - rekonstruētajā Rīgas pilī - muzejs plāno atgriezties 2025.gadā, bet tā krājums, administrācija un speciālisti izvietoti jaunajā Muzeju krātuvē Pulka ielā 8.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir nozīmīgs pētnieciskais centrs un aktīvs Latvijas vēstures un kultūras popularizētājs. Muzeju raksturo liela krājuma, pētniecības tēmu, izstāžu un izglītības programmu daudzveidība - tas veic pētniecisko darbu, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir Dauderu nodaļa un Tautas frontes muzejs.