Arhitektūras nedēļa tiks atzīmēta ar nozarei veltītiem pasākumiem

Jau nākošnedēļ Rīgā ar dažādu pasākumu sēriju tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa, kuras mērķis ir novērtēt pēdējā gada sasniegumus arhitektūrā un rosināt diskusijas par funkcionālu un harmonisku vidi. Arhitektūras nedēļu 17. maija vakarā noslēgs Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 svinīgā apbalvošanas ceremonija, kad tiks paziņoti augstākā apbalvojuma Latvijas arhitektūrā laureāti. Uz pasākumiem aicināti visi interesenti.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 izvirzītā tēma ir LĪDZSVARS. Tēma tiecas uzsvērt, ka izcilība parādās tur, kur būtiskākais ir līdzsvarā. Lai arī katrs arhitektūras objekts atšķiras, līdzsvars arhitektūrā var būt klātesošs dažādās nozīmēs: līdzsvars starp funkciju, estētiku un ilgtspēju, starp veco un jauno, starp izmaksām un rezultātu. Arī vērtējot konkursā iesniegtos darbus, Atlases žūrijas pārstāvji uzsver, ka līdzsvars ir nepieciešams katra harmoniska objekta vai procesa izveidē, sākot ar ideju un beidzot ar piedāvāto risinājumu, realizēšanu un lietošanu.

Arhitektūras nedēļu pirmdien, 13. maijā, plkst. 12.00, atklās Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 nominantu darbu izstāde Jāņa Rozentāla laukumā pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja. Izstādē būs apskatāmi 11 Atlases žūrijas izvirzītie nominanti – Accenture Latvija TEO birojs, Alūksnes bānīša stacija, Dzīvojamo un sabiedrisko ēku komplekss, Lielplatones vešūža restaurācija, Lubānas kapličas jaunbūve, MadCity Riga 2018, MM - Mārupes māja, Rīgas Stradiņa universitātes dienesta viesnīcas jaunbūve, Rūjienas estrādes rekonstrukcija, Sāls māja un Visbijas rezidence. Uz izstādes atklāšanu aicināti visi interesenti, bet visus iesniegtos objektus iespējams iepazīt arī LAS mājaslapā.

Otrdien, 14. maijā, plkst. 19.00 kinoteātrī K. Suns norisināsies arhitektūrai un kino tēmai veltīta kinolekcija “Pilsēta un telpa Aloiza Brenča filmās”. Lekciju vadīs LKA Filmu skolas vadītājs, režisors Jānis Putniņš. Aloizs Brenčs lielākoties uzņēmis asa sižeta filmas, kur izmantota dinamiskā montāža, tāpēc nereti tiek dēvēts par urbānā kino meistaru. Gandrīz visās Brenča režisētajās filmās darbība norisinās pilsētvidē, kas valdzina skatītājus ar notikumu bagātību, dzīves ātrumu un izklaides iespējām. Lai noskaidrotu, kāpēc Aloizs Brenčs tik lielu nozīmi pievērsis Rīgas atainojumam un, kā tas iespaidojis viņa filmu stāstījumu un gaitu, lekcijas ietvaros tiks analizēti Brenča filmu fragmenti. Režisora veidoto filmu vidū ir tādas filmas kā Līdz rudenim vēl tālu (1964), Kad lietus un vēji sitas logā (1967), Šahs briljantu karalienei (1973), Gaisma tuneļa galā (1974), Mirāža (1983). Biļetes uz lekciju var iegādāties K. Suns kasēs vai internetā.

Trešdien, 15. maijā, plkst. 17.00 gan nozares pārstāvji, gan citi interesenti aicināti uz publisku diskusiju par arhitektūru “Līdzsvars: centra gravitācijas spēks” Ziemeļvalstu Ministru padomes Latvijā birojā (Berga Bazārs). Pēdējos gados LAGB laureātu un nominantu vidū īpaši jāatzīmē izcilas arhitektūras piemēri tieši reģionos, un to skaits pieaug. Vairākas pilsētas un pašvaldības piesaka sevi ar jaunām ambīcijām un stratēģiju pilsētvides veidošanā, kamēr Baltijas lielākās pilsētas Rīgas nākotne ir diskusiju krustugunīs. Par ko liecina šīs tendences? Diskusijā piedalīsies arhitektūras nozares profesionāļi un eksperti, kuri pārrunās arhitektūras lomu reģionu konkurencē, gan kontekstā ar Rīgu un citu Latvijas reģionu mijiedarbību, gan Rīgas un Latvijas lomu plašākā reģionā. Publiskajā sarunā, kas atvērta un pieejama bez maksas ikvienam interesentam, būs iespēja kopā ar arhitektiem apzināt notikumus un tendences nozarē. Uz diskusiju ir ielūgts ikviens, kura interešu lokā ir nozare, tās īpatnības, kā arī globālas tendences un notikumi.

Diskusijai var reģistrēties ŠEIT.

Piektdien, 17. maijā, Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 ceremonijas dienu ievadīs žūrijas pārstāvju atvērtās lekcijas, kas norisināsies kinoteātrī K. Suns. Lekcijās Fināla žūrijas pārstāvji stāstīs par dažādām tēmām, piemēram, kā runāt par arhitektūru un, kā par to mācīt, iepazīstinās ar savu projektu pieredzi un globālajām tendencēm nozarē; noslēgumā — Krassky lekcija par gaismu. Lekcijas ir pieejamas bez maksas, kā arī atvērtas ikvienam interesentam.

Arhitektūras nedēļas pasākumu sēriju noslēgs Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 svinīgā apbalvošanas ceremonija, kas notiks 17. maija vakarā Rīgas cirka ēkā. Ceremonijas laikā tiks paziņots, kuri ir tie objekti un procesi, kas saņēmuši augstākos apbalvojumus Latvijas arhitektūrā - zelta un sudraba ananasus.

Laureātus izvēlēsies LAGB 2019 Fināla žūrija, kā sastāvā ir arhitekts Igns Ogints (Ignas Uogintas), kurš strādā arhitektu birojā DO ARCHITECTS, kā arī lasa lekcijas Viļņas Gedimina tehniskajā universitātē un Kharkivas Arhitektūras skolā Ukrainā, arhitektu biroja Indrek Näkk Arhitektuuribüroo dibinātājs un vadītājs Indreks Neks (Indrek Näkk), kurš kopš 2009. gada aktīvi darbojas Eiropas Arhitektu padomē, arhitektu biroja Rulot līdzdibinātāja Anabela Varona (Anabel Varona), kas aktīvi strādā pie projektiem, lai arhitektūras nozarei piesaistītu jauniešus, kā arī arhitekte un arhitektu biroja 12 LĪNIJAS vadītāja Agnese Lāce, kas kopš 2014. gada darbojas arī Latvijas Arhitektu savienības brīvdomīgās izglītības projektā “Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks”, kura mērķis ir ievadīt bērnus un skolas jauniešus vides veidošanas mākslā. Ceremonijā tiks pasniegta arī īpašā bērnu žūrijas balva arhitektūrā ZIRNIS, kas tiks pasniegta jau devīto reizi. Brīvdomīgās izglītības projekta “Skolnieks Pētnieks Pilsētnieks” pulciņa audzēkņu žūrija tiksies ceturtdien, 16. maijā, lai kopā ar arhitektiem iepazītos ar nominantu darbiem un izvēlētu bērnu balvas ZIRNIS Latvijas arhitektūrā laureātu. Bērnu žūriju pārstāv pulciņa audzēkņi, 4.—6.klašu skolēni.

Par Latvijas Arhitektūras gada balvu 2019
Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība.

Plašāka informācija:
Latvijas Arhitektu savienība
E-pasts: latarh@latarh.lv 
Tālruņa nr.: + 37167212802, + 37126393136