Izstāde “Mets” Rīgas Fotomēneša ietvaros

Arhitekts Modris Ģelzis un līdzautori. Stacijas “Oškalni” projekts. 1983. Foto: Latvijas Arhitektūras muzejs.
Arhitekts Modris Ģelzis un līdzautori. Stacijas “Oškalni” projekts. 1983. Foto: Latvijas Arhitektūras muzejs.

No 2019. gada 18. maija līdz 2019. gada 14. jūnijam Latvijas Arhitektūras muzejā būs skatāma izstāde “Mets”, kas iepazīstinās ar kādreiz iecerēto Rīgas metro, izmantojot dokumentālus vēsturiskus materiālus, taču veidojot daļēji fiktīvu stāstu.

Latviešu fotogrāfe Eva Saukāne izstādē pievēršas Rīgas metro projektam, izceļot tā unikalitāti gan utopiski tehniskajos risinājumos, gan arī tā nozīmi politiski sociālajos procesos Rīgā 20. gs. 80. gadu beigās. Ir pagājuši 30 gadi kopš metro idejas realizācijas apturēšanas, un ir izaugusi paaudze, kurai metro būvniecības ideja ir nevis atvairīts apdraudējums, bet drīzāk nerealizēts eksotisks projekts, kas Rīgu pievienotu citām attīstītām metropolēm. Lai arī metro ideja mūsdienās netiek aktualizēta, ar katru jaunu skandālu un slēgtu tiltu arvien aktuālāka kļūst efektīva rīdzinieku un pilsētas viesu pārvietošanās starp centru un apkaimēm.

Izstāde nav par to, kā būtu, ja būtu. Drīzāk tas ir ceļojums laikā un telpā, vizualizējot metro ideju no tās tapšanai līdz norietam. Ar metro saistītās dokumentālās liecības un artefakti ir tik pārsteidzoši, ka to apskatīšana laikmetīgā kontekstā šķietami svārstās starp Rīgas metro vēsturisko realitāti un tā urbāni mītisko tēlu.

Kā viens no izstādes saistošajiem notikumiem ir Evas Saukānes organizētā un Mārtiņa Eņģeļa vadītā interaktīvi izglītojošā fotoekspedīcija “Zasulauks – VEF 12 minūtēs”, kurā septiņi uzaicināti ekspedīcijas dalībnieki vizuāli pieredzēja metro staciju apkaimi pirmās apstiprinātās metro līnijas garumā.

Muzeju nakts akcijas laikā 18.05. no plkst. 19.00 līdz 23.00 izstādes ietvaros plānots interaktīvs pasākums “Taure sauc! Protesti pret Rīgas metro kā Atmodas ievads” – apmeklētāji īpašā kartē būs aicināti atrast savu metro līniju, kā arī izteikt viedokli par Rīgas metro ideju.

Eva Saukāne (1988) absolvējusi ISSP fotogrāfijas skolu un ieguvusi maģistra grādu fotogrāfijā Mid Sweden Universitātē Zviedrijā. 2017. gadā iznāca viņas fotogrāmata “Roots”.

IZSTĀDI ORGANIZĒ:
Rīgas Fotomēnesis (rigasfotomenesis.lv)

IZSTĀDE NOTIEK:
Latvijas Arhitektūras muzejā
Mazā Pils iela 19, Rīga, LV-1050
Tālr. 67220779 / www.archmuseum.lv

Darba laiks: Pirmdienās 9:00 - 18:00, otrdienās, trešdienās, ceturtdienās 9:00 - 17:00, piektdienās 9:00 - 16:00. Sestdienās, svētdienās slēgts.

Ieeja bezmaksas
Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām jāpiesakās dienu iepriekš.
Muzejs atrodas viduslaiku dzīvojamā ēkā Mazajā Pils ielā 19, vienā no t.s. “Trijiem brāļiem”.

Informāciju sagatavoja:
Ilze Martinsone
Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja
M: +371 29140643
E: ilze.martinsone@gmail.com