Brīvības laukumā skatāma lielformāta fotoizstāde Baltijas ceļa trīsdesmitgadei

Bērni skatās fotogrāfiju izstādi

Pirmdien, 19. augustā, atzīmējot Latvijas valsts simtgadi un vēsturiskās akcijas “Baltijas ceļš” 30. gadskārtu, Brīvības laukumā atklāta lielformāta fotogrāfiju izstāde “Akcija “Baltijas ceļš 1989”. Veltījums akcijas 30. gadadienā”. Izstādē ir iespēja vienkopus aplūkot visu Baltijas valstu nacionālo arhīvu materiālus.

Dokumenti, kas atspoguļo “Baltijas ceļu” – Baltijas valstīm tik būtisko notikumu, apliecinot apbrīnojamu vienotību un ticību nevardarbīgo akciju spēkam, 2009. gadā iekļauti UNESCO Pasaules atmiņu reģistrā. Šīs unikālās vēstures liecības Rīgā, Brīvības pieminekļa pakājē, skatāmas līdz 29. augustam.

Izstādes atklāšanā piedalījās Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, Latvijas Nacionālā arhīva vadītāja Māra Sprūdža un fotogrāfs, izstādes dalībnieks Aivars Liepiņš.

“Baltijas ceļā es nestāvēju, bet fotografēju. Es esmu viens no tiem daudzajiem fotogrāfiem un foto žurnālistiem, kam bija jāizšķiras – stāvēt un piedalīties vai akciju iemūžināt. Stāstus atceramies dažādi, taču fotogrāfijas ir tās, kas pievelk pie zemes un atmiņas padara reālas,” stāsta fotogrāfs Aivars Liepiņš, kurš “Baltijas ceļa” notikumus fiksēja no helikoptera. “Cēsu pusē bija nolijis lietus. Starp eglēm un pauguriem cēlās dūmaka kā garaiņi. Līdz pašai pamalei viss kustējās. Tāda nereāla izjūta – zeme it kā dziļi elpoja, kā milzīgs, iesnaudies dzīvnieks. Un pāri šai zemei – ceļš. Sastindzis skudru ceļš. Vēlāk sapratu, kāpēc tik nereāla izjūta. Parasti taču ir otrādi – zeme visapkārt ir nekustīga un uz ceļa – kustība,” tā 23. augustu pirms 30 gadiem atceras fotogrāfs.

Aivara Liepiņa darbi līdzās citu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas fotogrāfu veikumam skatāmi izstādē, ko veidojis Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Lietuvas Centrālo valsts arhīvu, Lietuvas Valsts mūsdienu dokumentu arhīvu un Igaunijas Nacionālo arhīvu.

Vienlaikus ar fotoizstādes atklāšanu Brīvības laukumā “Baltijas ceļam” veltīto svētku nedēļu ievadīja Rīgas Motormuzeja un Latvijas Antīko automobiļu kluba rīkotā seno spēkratu brauciena „Rīga Retro 2019” dalībnieki, kas, godinot “Baltijas ceļu”, izbrauc visu akcijas maršrutu no Tallinas līdz Viļņai. Braucienā piedalās spēkrati no pavisam agrīniem 20. gadsimta 20. gadiem līdz 1980. gadu beigu modeļiem.

Atklāšanas pasākuma fotogalerija:

“Baltijas ceļa” trīsdesmitgade ir Latvijas valsts simtgades programmas notikumu stūrakmens 2019. gadā, uzsverot un atgādinot šīs unikālās akcijas nozīmi Latvijas valstiskuma atjaunošanā. “Baltijas ceļa” trīsdesmitgadei veltīto norišu programma www.lv100.lv/baltijascels30.

 

Papildu informācija:
Linda Pastare
Kultūras ministrijas
Latvijas valsts simtgades biroja vadītāja
67330339, 29374438
Linda.Pastare@km.gov.lv
www.lv100.lv