4 miljoni Latvijas Nacionālās bibliotēkas simtgadē

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) apjomīgākās datu kopas – Nacionālās analītikas datubāzes - apmērs sasniedzis 4 miljonus ierakstu. Nozīmīgais ieraksts izveidots par E. Dorofejeva rakstu “Latvijas Avīzes” pielikumā “Kultūrzīmes” š. g. 19. jūnijā.

Nacionālās analītikas datubāzē reģistrētas un bibliogrāfiski aprakstītas publikācijas no Latvijas preses izdevumiem (laikrakstiem, žurnāliem u.tml.) kopš 1940. gada, kā arī publikācijas par Latviju un latviešiem no ārvalstu preses izdevumiem, kuri izdoti no 1980. līdz 2012. gadam (laikraksta “Laiks” ieraksti no 1949. gada).

Nacionālās analītikas datubāze piedāvā plašas iespējas sameklēt autoru rakstus, zinātniskās publikācijas, informāciju par vēsturiskiem un mūsdienu notikumiem, kā arī par dažādām tēmām, tāpēc datubāzi plaši izmanto pētniecībā, izglītojošajā darbībā, uzziņu informācijas meklēšanā u.tml. Lielākajai daļai rakstu pilntekstu, ievērojot autortiesības, ir nodrošināta piekļuve Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas (LNDB) kolekcijā www.periodika.lv vai tiešsaistē portālā www.news.lv, vai LNDB vienotajā meklētājā www.lndb.lv.

Datubāzes veidošana sākta 1996. gadā LNB Bibliogrāfijas institūtā. Kopš 2005. gada būtisku ieguldījumu datubāzes veidošanā nodrošina SIA “Lursoft IT”, katru nakti bibliotēkai piegādājot pamatdatus ar saitēm uz rakstu pilntekstiem portālā www.news.lv no vairāk nekā 70 preses izdevumiem. Datubāzes veidošanā piedalās arī 22 Latvijas reģionu bibliotēkas, katru mēnesi sūtot ierakstus par savu vietējo laikrakstu rakstiem no 35 izdevumiem.

2018. gadā LNB uzsāka jaunu darba procesu, lai nākotnē www.periodika.lv varētu iekļaut arī jaunāko preses izdevumu rakstus, nodrošinot meklēšanu pilntekstā. Šobrīd šādi tiek apstrādāti astoņi lasītāju vispieprasītākie žurnāli (“Ilustrētā Pasaules Vēsture”, “Ilustrētā Zinātne”, “Leģendas”, “Veselība”, “Ieva” “Santa”, “Klubs” un “Una”).

Informāciju sagatavoja:
Ilona Dukure
Turpinājumizdevumu nodaļas vadītāja
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 67716197
E-pasts: ilona.dukure@lnb.lv

Mediju saziņai:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tālr.: +371 26472501
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv