Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās Haralda Vecvagara foto izstāde “Portrets”

Regīna Ezera, foto: Haralds Vecvagars
Regīna Ezera, foto: Haralds Vecvagars

9. novembrī plkst. 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) izstāžu zālē (1. stāvā) tiks atklāta Haralda Vecvagara pirmā fotogrāfiju izstāde “Portrets”. Izstādi veido 58 dokumentālas fotogrāfijas ar tādiem Latvijas Televīzijas raidījuma “Vakara intervija” varoņiem kā Vāclavs Havels, Mariss Jansons, Pjotrs Vails, Otars Joseliani, Regīna Ezera, kuras operators Haralds Vecvagars uzņēmis laika posmā no 2000. līdz 2007. gadam.

Melnbaltos foto autors radījis, iedvesmojoties no franču fotogrāfa Anrī Kartjē Bresona, kas atspoguļo personu psiholoģiskos portretus. H. Vecvagaram tas ir intīmais portrets foto mākslā, kur interjers un ietērps kļūst maznozīmīgi – galvenā uzmanība tiek pievērsta sejai kā dvēseles spogulim, dvēseles pārdzīvojuma attēlošanai.

“Haraldu Vecvagaru sastapu gadsimtu mijā, kad man bija tas gods būt intervētam. Tā bija Ginta Grūbes komanda. Katrā ziņā “bildei” pie “teksta” slavenajās intervijās bija milzīga nozīme. Tieši operatorā un fotogrāfā Haraldā Vecvagarā es saskatīju sevišķu talantu – veidot personāžu portretus. Vēlāk mēs sagadījāmies kopā Berlīnē un Maskavā, kur piepalīdzēju izcilajai komandai ar pāris personību intervēšanu. Esmu priecīgs, ka Haralds pēc daudziem gadiem ir radījis savu izstādi “Portrets” un tā būs vērojama tieši Nacionālajā bibliotēkā,” uz izstādi aicina LNB direktors Andris Vilks.

“Kamēr režisors Gints Grūbe viņus tincināja par bērnību, mīlestību un karu, man bija tā laime šos cilvēkus – leģendas – vērot caur kameru. Es tikai skatos, mani aizsedz kamera, es uzdrīkstos patiesi vērot, kā portretējamais ieiet sevī, atmiņās, emocijās, viņš nevalda pār ķermeni, viņš ir patiess un caur to – skaists. Tas brīdis ir palicis viņa atmiņās un manās fotogrāfijās,” tā laika sajūtās dalās fotogrāfs H. Vecvagars.

Haralds Vecvagars līdz šim galvenokārt pazīstams kā kino un TV operators. Profesionālās iemaņas ieguvis Latvijas Televīzijā, kur kopš 1991. gada strādājis par operatoru. Pabeidzis Viskrievijas Valsts kinematogrāfijas universitāti (VGIK) Maskavā, smeļoties zināšanas no tādiem meistariem kā Vladimirs Nahabcevs (operators E. Rjazanova un M. Zaharova filmās) un Vadims Jusovs (operators A. Tarkovska un G. Danelias filmās). Fotografēšana Haraldam bija tuva jau agrā bērnībā, līdz ar studijām institūtā tā iegūst profesionālu pieskārienu un kopš tā laika kļuvusi par neatņemamu autora dzīves sastāvdaļu.

Pateicoties melnbaltā foto mākslas studijām pie pasniedzēja, operatora Vadima Korņiļjeva (Maskava), Mārča Bendika profesionālajam padomam, Ginta Grūbes neatlaidībai un Andra Vilka ierosmei, Haralda Vecvagara pirms teju 20 gadiem iemūžinātās, cauri laikam izdzīvojušās fotogrāfijas tagad būs pieejamas arī plašākai sabiedrībai.

Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā bez maksas būs apskatāma līdz 2019. gada 24. martam.

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Latvijas Nacionālā bibliotēka
Tel.: +371 2647201
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
www.lnb.lv