Laikmetīgie baleti “Hamlets” un “(Ne)stāsti man pasakas” 12. aprīlī piedzīvos pirmizrādi Latvijas Nacionālajā operā

12. aprīlī Latvijas Nacionālais balets aicina uz divu viencēlienu “Hamlets” un “(Ne)stāsti man pasakas” pasaules pirmizrādi. Iedvesmojoties no klasikas šedevriem, savus pirmos laikmetīgos darbus lielajai skatuvei radījuši jauni, talantīgi latviešu horeogrāfi un komponisti.

Šekspīra traģēdijas “Hamlets” zemtekstu dziļuma iedvesmots, horeogrāfs Antons Freimans savā pirmajā pilnmetrāžas baletā risina attiecības ar nāvi, izaicina uz dialogu paaudzes, pagātni un nākotni. Iestudējuma muzikālā partitūra veidota kā saruna starp vecmeistaru Sergeju Rahmaņinovu un mūsdienu komponisti Lindu Leimani.

“Vistuvākās un saprotamākās šajā lugā man šķiet attiecības starp Hamletu un viņa tēva rēgu. Rēgs savā ziņā ir iedzimtā pagātnes bagāža: tā tevi veido, bet tu nemitīgi mēģini no tās atbrīvoties. Ir grūti ar to sadzīvot, bet dzīvot bez tās šķiet neiespējami. Par Hamleta attiecībām ar savu mirušo tēvu un viņa ceļa meklējumiem pagātnes labirintos arī ir šis balets,” saka Antons Freimans.

“Hamleta” scenogrāfi un kostīmu mākslinieki ir MAREUNROL’S, gaismu mākslinieks – Ļevs Kleins, videomākslinieks -8. Titullomā Kārlis Cīrulis vai Kristaps Jaunžeikars, tēva rēgs – Raimonds Martinovs vai Sergejs Neikšins, Ofēlija - Jūlija Brauere vai Marta Ozoliņa. Mūziku atskaņos pianists Mārtiņš Zilberts, Latvijas Nacionālās operas orķestra kamersastāvs un diriģents Aigars Meri.

Jau skolas gados iemīlējusi Imanta Ziedoņa “Krāsainās pasakas”, horeogrāfe Elza Leimane savā iestudējumā “(Ne)stāsti man pasakas” ir iedvesmota ar šī meistardarba starpniecību uzlūkot baleta pagātni un šodienu. Jauniestudējuma galvenā varone Pelēkā meitene, ko atveidos Alise Prudāne vai Jūlija Brauere, dosies cauri septiņām krāsainajām pasakām un baleta vēsturei, atrodot savu Viņu, ko dejos Arturs Sokolovs vai Kristaps Jaunžeikars. “(Ne)stāsti man pasakas” mūzikas autori ir Jānis Šipkēvics (Shipsea), Matīss Čudars un Kaspars Kurdeko. Saspēlējoties ar dejotājiem, viņi savu radīto mūziku interpretēs uz skatuves katrā izrādē. Jauniestudējuma vizuālo tēlu veido scenogrāfs Andris Freibergs un kostīmu māksliniece Madara Botmane, gaismu mākslinieks Ainārs Pastars, videomākslinieks -8.

„Kas kopīgs Imanta Ziedoņa Krāsainajām pasakām un baleta mākslai? Daudzu lielo klasisko baletu kodols ir pasakas. Imanta Ziedoņa valoda fascinē un apbur. Tā ir gluži vai vārdu horeogrāfija, un līdzīgi kā baleta māksla, kuras pirmsākumi ir izkoptas uzvedības manieres galmā, arī pasakās ievītā dzīves gudrība, labestība izkopj mūsu domas un attieksmi pret pasauli, » stāsta horeogrāfe Elza Leimane.

Latvijas Nacionālā opera un balets sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru piedāvā unikālu iespēju piedzīvot jauniestudējuma pirmizrādes sajūtu arī skatītājiem reģionos. Pirmo reizi ar Eiropas Savienības atbalstu baleta “Hamlets. (Ne)stāsti man pasakas” pirmizrādes tiešraidi 12. aprīlī skatītājiem būs iespēja izbaudīt kultūras centros Daugavpilī, Gulbenē, Liepājā, Limbažos, Ogrē, Preiļos, Siguldā, Talsos, Tukumā un Ventspilī.

Baleti “Hamlets” un “(Ne)stāsti man pasakas” šosezon skatāmi arī 13., 24. aprīlī, 9. un 31. maijā.

“Sarunas pirms pirmizrādēm” par jauniestudējumu notiks 8. aprīlī 18.30 LNO Jaunajā zālē.

Latvijas Nacionālā baleta patrons ir Skonto Group.

Biļetes Latvijas Nacionālās operas un “Biļešu Paradīzes” kasēs, kā arī internetā.

Informāciju sagatavoja:
Irbe Treile,
Latvijas Nacionālās operas un baleta sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr.: + 371 67073700
Mob. tālr.: + 371 25469588
E-pasts: prese@opera.lv