Dzejas dienu fokusā laikmetīgā dzeja un Balkānu autori

No 7. līdz 16. septembrim Rīgā noritēs starptautiskais profesionālās dzejas festivāls “Dzejas dienas 2019”. Šogad tā fokuss mērķēts uz laikmetīgo dzeju un Balkānu autoriem. Festivālā piedalīsies vairāk nekā 80 dzejnieki un atdzejotāji no 11 valstīm.

Starptautiskais profesionālās dzejas festivāls “Dzejas dienas” ir ikgadējs notikums, kas ierasti septembra pirmajā pusē pulcē dzejas profesionāļus un žanra cienītājus dzejas lasījumos un citos dzejai veltītos pasākumos Rīgā un visā Latvijā. Dzejas dienas aizsākās 1965. gada 11. septembrī Komunāru parkā (pašreizējā Esplanādē), toreiz atzīmējot latviešu dzejnieka Raiņa 100. dzimšanas dienu ar viņam veltīta pieminekļa atklāšanu. Nākamā gada 30. martā Latvijas Rakstnieku savienība nolēma dzejas dienas rīkot katru gadu, tā iedibinot jaunu tradīciju.

“Dzejas dienām piemīt kāda metafizika. Neviens nevar izskaidrot, bet tā ir. Varbūt tāpēc, ka dzīvojam populisma laikmetā un situācijā, kad visi melo. Dažas dienas gadā cilvēki grib piedzīvot kādu patiesības mirkli, ko viņiem sniedz dzeja,” festivāla nozīmi uzsver Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze.

Šogad festivāla programma no 7. līdz 16. septembrim pulcēs vairāk kā 80 dzejniekus un atdzejotājus no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Albānijas, Serbijas, Maķedonijas, Sīrijas, Horvātijas, Velsas, Beļģijas un Polijas. Festivāla notikumi noritēs gan pazīstamās, gan dzejai nepierastās vietās - Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Elektrum Olimpiskā centra peldbaseinā, Raiņa un Aspazijas mājā, Ziepniekkalna apkaimē, Esplanādē un Rīgas centra ielās, Cafe “Film Noir” un “Koka Rīga”, Āgenskalna tirgū un citviet. Šogad par festivāla “Dzejas dienas 2019” vēstniecību izvēlēta mākslas galerija “Noass”, kurā noritēs liela daļa festivāla notikumu un kur festivāla laikā būs pieejams arī dzejas grāmatu maiņas punkts.

Ārvalstu viesu piedalīšanās “Dzejas dienās” ir sena tradīcija. Lai iegūtu koncentrētāku skatu uz notālēm grūti notveramajām poētiskajām aktualitātēm, festivāla veidotāji piedāvā iepazīt dažādu valstu un reģionu dzeju, veicinot jaunu atdzejojumu tapšanu un Latvijas auditoriju iepazīstinot ar dažādiem nozīmīgiem citvalstu autoriem. Šogad “Dzejas dienās” viesosies Balkānu reģiona dzejnieki: albānis Parids Teferiči, maķedonietis Ģoko Zdraveskis un serbs Petars Matovičs kopā ar atdzejotājiem Denu Dimiņu, Ingmāru Balodi un Arvi Vigulu. Savukārt Baltijas viesu vakarā apmeklētāji varēs iepazīties ar trīs Baltijas valstu dzejnieku daiļradi - Latviju pārstāvēs līvu valodnieks, tulks un dzejnieks Valts Ernštreits, no Lietuvas lasījumos piedalīsies jaunā, bet ļoti jaudīga dzejniece Aušra Kaziliunaite, savukārt, Igauniju pārstāves īstais enfant terrible, dzejnieks, politiķis un žurnālists Kivisildniks (Sven Sildnik).

Līdztekus festivāla norisei Latvijas Rakstnieku savienības padome turpina būtisku festivāla tradīciju - piešķirt “Dzejas dienu” balvu par labāko oriģināldzejas vai atdzejas krājumu. Šogad balvai nominēti pieci dzejas krājumi, kas izdoti laika posmā no 2018. gada 1. augusta līdz 2019. gada 1. augustam - Jānis Vādons. Klusuma forma (Pētergailis, 2019); Aivars Madris. Zonas (Neputns, 2019); Arvis Viguls. Grāmata (Orbīta, 2018); Jeļena Glazova. Алчность / Alkatība. Bilingvāls izdevums. Atdzejojis Arvis Viguls (Valters Dakša, 2019); Dziesma par manu Sidu. Senspāņu varoņepus. Atdzejojis Uldis Bērziņš (Neputns, 2019). Balvas laureāts tiks izvēlēts aizklātā balsošanā, un naudas balva 1000 EUR apmērā tiks svinīgi pasniegta “Dzejas dienu” pasākumā “Klasiķu vakars” 13. septembrī plkst. 19.00 centrā “Koka Rīga” (Krāsotāju ielā 12, Rīgā).

Turpinot 2018. gada iniciatīvu, arī šogad notiks online dzejas festivāls, kura ietvaros 7 dienu laikā no 6. līdz 12. septembrim, pievienojoties Facebook grupai “Dzejas rupors”, jebkurš varēs sākt vai arī turpināt rakstīt dzejoļus, gūt prominentu dzejnieku atsauksmes un citu dalībnieku komentārus. Pateicoties pērnā gada “Dzejas ruporam”, šogad sadarbībā ar kultūras portālu “SATORI” 7. septembrī pl. 18:00 mākslas galerijā “NOASS” noritēs diskusija par dzeju internetā, savukārt 14. septembrī pl. 15:00 Āgenskalna tirgū jaunie online dzejnieki tiksies “Dzejas ruporam” veltītajā pasākumā.

Festivālu organizē Latvijas Rakstnieku savienība. Festivālu informatīvi atbalsta portāli “SATORI” un LSM.lv, izdevumi “Domuzīme” un “konTEKSTS”. Festivālu finansē Rīgas Dome un Valsts kultūrkapitāla fonds. Festivālu atbalsta Valmiermuiža.

Ar festivāla programmu un autoriem aicinām iepazīties www.dzejasdienas.com.

Papildu informācija:
“Dzejas dienas” projekta vadītāja
Jeļena Budanceva
Tālr.: 26372902
E-pasts: jelena.budanceva@gmail.com

Publicitātes jautājumi:
“Dzejas dienas” sabiedrisko attiecību konsultante
Jurita Krūma
Tālr.: 28720381
E-pasts: jurita@wwwolf.lv