Ventspils Kamermūzikas dienas – koncerts “Tālā dārza putns”

Ventspils Kamermūzikas dienu koncerta “TĀLĀ DĀRZA PUTNS” afiša

24. septembrī 19:00 Ventspils koncertzāles “Latvija” Lielajā zālē notiks Ventspils Kamermūzikas dienu koncerts “TĀLĀ DĀRZA PUTNS”.

Viens no krāšņākajiem Ventspils Kamermūzikas dienu koncertiem ir ērģelnieces Kristīnes Adamaites kopdarbs ar saksofonistu Arti Sīmani un dziedātāju Ievu Paršu. Izcilā ērģelniece Kristīne Adamaite ir Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogs – viena no vairākiem, kuri uzstāsies skolas rīkotajos Ventspils Kamermūzikas dienu koncertos, to norise ilgs līdz decembrim. Pārējo koncertu datumi un programmas tiks izsludināti vēlāk.

TĀLĀ DĀRZA PUTNS

Pēteris Vasks   Laudate Dominum 
Aldonis Kalniņš   “Es tavu vārdu piesaucu”
Valdis Zilveris   “Aicinājums”
Alfrēds Kalniņš   Fantāzija
Tālivaldis Ķeniņš   “Tālā dārza putns”
Uģis Prauliņš   Fantasia rustica
Aivars Kalējs   Tokāta par korāli “Lai Dievam slava ir un gods”
Ilze Reine   “Uz Tavu svēto taisnību”

Ieva Parša – balss
Artis Sīmanis – saksofons
Kristīne Adamaite – ērģeles

Koncerts apmeklējams ar ieejas kartēm, kas bez maksas ir pieejamas koncertzāles “Latvija”, Ventspils Kultūras centra un t/n “Jūras vārti” kasēs. Viena persona var izņemt divas bezmaksas ieejas kartes.

Dabas tēli, sapņi un ilgas, atmiņu smeldze un saldums, cerības, vīzijas un lielie, neatbildamie jautājumi – tāda ir programmas tēlu pasaule.

Koncertu ievadīs Pētera Vaska Laudate Dominum šī darba jaunākajā versijā – ērģelēm un saksofonam. Arī noslēgumā izskanēs slavinājums Visaugstākajam – Aivara Kalēja Tokātā un Ilzes Reines parafrāzē ar 43. psalma tekstu. Aldoņa Kalniņa dziesma ar Ojāra Vācieša vārdiem ļaus ieklausīties Ievas Paršas balsī bez pavadījuma. Bet Uģa Prauliņa instrumentālais duets Fantasia rustica (Lauku fantāzija) glezno spilgtus dabas tēlus un nevairās no mūsdienu ritma mūzikas ietekmes. Valda Zilvera “Aicinājums” ir viens no jaunākajiem darbiem, kas tapis tieši šim mūziķu trio. Aicinām!

Par mūziķiem

Kristīne Adamaite ir mācījusies Rīgas 2. mūzikas skolā un Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā. Absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docētājas Leldes Paulas klavieru klasi (1994). 2002. gadā ieguvusi maģistra grādu ērģeļspēlē (profesores Larisas Bulavas klase). Papildinājusi zināšanas Enshedes Mūzikas augstskolā Nīderlandē (prof. Gijs van Schoonhoven).

Regulāri koncertē gan kā soliste, gan sadarbojoties ar koriem un orķestriem (Valsts Akadēmiskais koris Latvija, kori Kamēr…, Balsis, LNSO, Kremerata Baltica, Ventspils Kamerorķestris, u.c.) un solistiem (Gunta Gelgote, Ieva Parša, Jolanta Strikaite-Lapiņa, Ēriks Kiršfelds, Artis Sīmanis, u.c.).

Koncertējusi daudzās Eiropas valstīs, Krievijā, Austrālijā, ASV un Kanādā.

No 1996. līdz 2019. gadam darbojusies kā Rīgas Sv.Pestītāja (Anglikāņu) baznīcas ērģelniece. Kopš 2019. gada aprīļa ir ērģelniece Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā.

Kristīne Adamaite ir ērģeļspēles pasniedzēja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un Ventspils Mūzikas vidusskolā.

Saņēmusi “Lielo Mūzikas balvu 2014” par darbu ansamblī.

Mecosoprāns Ieva Parša - dziedātāja, kura valdzina ar īpaši ekspresīvu un spilgtu interpretācijas manieri. Viņai piemīt tāds dramatiskās aktrises talants, ka ikkatrs dziesmas vārds izskan kā personisks pārdzīvojums. Ievas talants novērtēts ar Latviešu mūzikas balvu par latviešu komponistu solodziesmu un īpaši eksperimentālās vokālās lirikas pirmatskaņojumiem 2008. gadā. Nominēta Lielajai mūzikas balvai 2008. un 2009. gadā. Patlaban - Latvijas Nacionālās operas ārštata soliste un lektore Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Artis Sīmanis ir absolvējis Nikolaja Rimska-Korsakova Sanktpēterburgas konservatorijas profesora Andreja Boļšijanova saksofona klasi (1986), ieguvis Solista diplomu Dānijas Karaliskās Mūzikas akadēmijas profesora Jorgena Boves saksofona klasē (1994), 1995. gadā saņēmis maģistra grādu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Papildinājis prasmes pie Žana-Pjēra Baralioli Ecole Nationale de Musique Parīzē, Kristera Džonsona Stokholmas Karaliskajā Mūzikas augstskolā, Johannesa Ernsta Berlīnes Mākslu augstskolā un Johana van der Lindena Utrehtas Mūzikas augstskolā.

Savulaik Artis muzicējis Latvijas Radio džeza orķestrī, kā arī Pita Andersona rokenrola grupā Arhīvs. Atskaņojis saksofona partijas Latvijas Nacionālajā Simfoniskajā orķestrī, Rīgas Festivāla orķestrī un Maskavas filharmonijas simfoniskajā orķestrī. Kā solists uzstājies ar Latvijas filharmonijas kamerorķestri un kā viesmūziķis koncertējis ar Danish Saxophone Quartet. Šobrīd aktīvi koncertē kopā ar ērģelnieci Kristīni Adamaiti, ar kuru ierakstījis četrus kompaktdiskus – Cantus Orationis; J.S. Bahs/G. Pelēcis Ērģeļu mesas fragmenti ar saksofona pārdomām; Dāvida dziesmas Rīgas Domā (kopā ar dziedātāju Guntu Gelgoti) un Līdzenuma balss (kopā ar dziedātāju Jolantu Strikaiti ). No 2007. līdz 2017. gadam Artis Sīmanis bija JVLMA rektors. Pašlaik turpina darbu kā saksofona klases profesors un ir pedagogs arī jaunākiem audzēkņiem Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā.

Artis Sīmanis ir Rīgas Saksofonu kvarteta izveidotājs (1992) ar kuru koncertējis ne tikai Latvijā, bet arī Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Vācijā, Portugālē, Kanādā, Ķīnā, ASV, Francijā, Horvātijā, Slovēnijā, Rumānijā, Bulgārijā, Itālijā, Izraēlā, Armēnijā, Kazahstānā, Maķedonijā, Kosovā, Bosnijā-Hercogovinā, Baltkrievijā, Uzbekistānā un Indijā. Artis ir arī starptautiskā saksofonmūzikas festivāla Saxophonia iniciators un mākslinieciskais vadītājs. Par saksofonmūzikas popularizēšanu 2010. gadā apbalvots ar Trīszvaigžņu ordeni. Savukārt par kultūras saišu stiprināšanu ar Franciju 2016. gadā saņēmis Francijas republikas apbalvojumu – Kavaliera pakāpes Ordeni mākslā un literatūrā. 2017. gadā ievēlēts par Baltkrievijas Mūzikas akadēmijas Goda profesoru.

Par Ventspils Kamermūzikas dienām

Trīs gadus Ventspilī ir notikušas Ventspils Kamermūzikas dienas, kuru laikā krāšņus koncertus spēlējuši talantīgie, ārpus Latvijas studējošie latviešu mūziķi; pieaicinātie mūzikas profesionāļi - vijolniece no Somijas Minna Pensola, dāņu čellists Jakobs Kūlbergs un Parīzē strādājošā latviešu vijolniece Magdalēna Geka; Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogi un audzēkņi.

Festivāla ceturtais, 2019.gads, ir zīmīgs ar grandiozu, vēsturisku notikumu – jaunās Ventspils Mūzikas vidusskolas ēkas atklāšanu. Tas ir valstiski svarīgs notikums, kas piesaista lielu uzmanību gan jaunajai ēkai, gan skolai, gan Ventspilij un tās kultūras norisēm.

Šī ir lieliska izdevība Latvijas mērogā demonstrēt Ventspils un Ventspils Mūzikas vidusskolas radošo potenciālu, caur mūsu skolas izcilo pedagogu – profesionālu, koncertējošu mūziķu sniegumu uz jaunajām skatuvēm. Šobrīd Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogu komandā ir: Lielās mūzikas balvas laureāte ērģelniece Kristīne Adamaite; lieliskais klavieru duets - Sana Villeruša un Francis Gaiļus; neskaitāmu starptautisko konkursu laureāts, Parīzē izglītību guvušais pianists Endijs Renemanis; lieliskais klarnetists Anrijs Pitens, talantīgie metālpūšaminstrumentalisti Rudolfs Kūlbergs un Jānis Pusplatais, jaunā profesionāle vijolniece Dita Immermane un daudzi citi – saraksts ir garš, lai piedod nepiesauktie…

2019. gads tiks svinēts arī kā skolas jubilejas gads – tas ir papildus iemesls koncertos demonstrēt mūsu pedagogu radošo varēšanu, profesionalitāti un talantus kamermūzikā. Šogad festivāls “Ventspils Kamermūzikas dienas” koncentrēsies uz pašmāju izcilībām lepojoties ar to, ko spējam paši un mūsu draugi – te Ventspilī, Ventspils Mūzikas vidusskolā.

Ventspils Kamermūzikas dienu koncerti tiek rīkoti pateicoties Ventspils pilsētas domes atbalstam.

Papildu informācija:
Aldars Šagžijevs,
Ventspils Mūzikas vidusskolas
projektu vadītājs
29132939