Pētnieki un tautastērpa valkātāji diskutēs, vai mūsdienās nepieciešams nospraust robežas tautastērpa izskatam un lietojumam

Tautastērpa fragments, foto: Reinis Oliņš
Foto: Reinis Oliņš

Sestdien, 23. martā plkst. 11.00 Latvijas Universitātes Dabas mājā (Jelgavas ielā 1, Rīgā), Magnum auditorijā notiks publiska diskusija, kurā apģērba vēstures pētnieki un tautastērpa lietotāji spriedīs par latviešu tautastērpu mūsdienās un tā attīstības perspektīvu. Diskusiju rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtu valsts pētījumu programmas Latvijas mantojums un nākotnes izaicinājumi valsts ilgtspējai” ietvaros. Diskusijas moderators – Ansis Bogustovs.

Latvijas Nacionālā kultūras centra uzsāktais projekts „Katram savu tautastērpu” ir radis plašu atsaucību sabiedrībā, īstenojoties daudzās radošajās darbnīcās un tautastērpa darināšanas kursos, tautastērpa interesentu domubiedru grupās gan reālajā, gan virtuālajā vidē un citās aktivitātēs. Ir izskanējuši Latvijas simtgades Dziesmu un Deju svētki, kur mūsu kultūras mantojums un tautastērps bija skatāms krāšņā daudzveidībā. Tradicionālā apģērba daļas un rotājuma elementi ir bijuši par ierosmi arī ļoti dažādiem mūsdienu tērpa dizaina risinājumiem.

Tomēr nav noliedzams arī tas, ka tautastērps gan kolektīvajā, gan individuālajā lietojumā ne vienmēr atbilst etnogrāfu veidotā „pareizā” tautastērpa kritērijiem. Šī parādība ir pietiekoši masveidīga, lai rastos jautājums – varbūt šie kritēriji ir novecojuši? Tā kā latviešu tautastērps kopš tā izveides aizsākuma 1888. gadā ir mūsu kultūras mantojuma vizuāla reprezentācija un ir kļuvis par vienu no nacionālajiem simboliem, ir pienācis laiks publiskā diskusijā kopīgi risināt šo un daudzus citus jautājumus. Piemēram, kas ir būtiskāk: veicināt, lai tautastērpu labprāt lieto pēc iespējas plašāks cilvēku loks vai arī saglabāt tā atbilstību vēsturiskajam materiālam? Un ciktāl ir iespējams kompromiss?

Diskusijas mērķis – apspriest latviešu tautastērpa satura un lietojuma reglamentācijas pakāpi, vienotas terminoloģijas lietojumu speciālistu vidē, kā arī noskaidrot (definēt) sabiedrībā pastāvošos viedokļus par to, kādam būtu jābūt tautastērpam 21. gadsimtā gan kolektīvajā, gan individuālajā lietojumā.

Diskusiju būs iespējams vērot arī tiešsaistē LU un LNKC mājaslapās, kā arī Facebook vietnē.

Vairāk informācijas:
Dr.hist. Anete Karlsone,
LU LVI vadošā pētniece
E-pasts: anete.karlsone@gmail.com
Tālr. (+371) 29492652

Linda Rubena,
LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperte
E-pasts: Linda.Rubena@lnkc.gov.lv 
Tālr. (+371) 67228985, 26658903