Tradīcija un jaunas interpretācijas izstādē “Metāls un rotas” Dzelzceļa muzejā

Porcelāna rotas
Publicitātes foto. Rotu autore - Jana Rence.

No 21.septembra līdz 19.oktobrim Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā būs skatāma izstāde “Metāls un rotas”, kurā eksponēti tautas lietišķās mākslas studiju un individuāli strādājošu meistaru darbi. 

Latvijas Nacionālais kultūras centrs (LNKC) metālkalumu un rotu izstādes rīko regulāri kopš 1972.gada. Līdz šim tās lielākoties iekārtotas Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, taču šajā reizē izvēlēts Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs. Tā vide un saturs labi sasaucas ar izstādes tēmu “metāls”, dzelzceļa smagajām, robustajām konstrukcijām veidojot savdabīgu saspēli ar amatnieku darinātajiem metālkalumiem un rotām. Izstādes “Metāls un rotas” iekārtojums top sadarbībā ar mākslinieku Mārtiņu Heimrātu.

“Mūsdienās gan rotu darināšanā, gan metālkalumos vērojamas divas galvenās tendences – meistari pēta un atdarina jau iepriekš radīto vai veido jaunas interpretācijas, radošajos meklējumos balstoties etnogrāfijā, tradīcijās un Eiropas mākslas stilos,” stāsta LNKC Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena. Izstādē būs skatāmi metālkalumi – dažādu formu, izmēru un konstrukciju lielie svečturi, mazāki galda svečturi, griestu un sienas lampas, lukturi, kamīna piederumu komplekti un citi kalumi, kā arī arheoloģiskās, etnogrāfiskās un mūsdienu rotas no metāla un citiem materiāliem.

Latvijā šobrīd darbojas četras metālkalēju un rotu studijas, kā arī divas dzintara apstrādes studijas un vairāk nekā desmit dažādu individuālo meistaru. Izstādē ar darbiem piedalās vairāk nekā sešdesmit autoru: Dobeles pilsētas kultūras nama lietišķās mākslas studija “Avots”, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Tautas lietišķās mākslas studija (TLMS) “Auseklis”, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Kultūras centra “Iļģuciems” TLMS “Zīle” un “Ceplis”, Kultūras un tautas mākslas centra “Ritums” TLMS “Kalvis” un “Cilnis”, VEF Kultūras pils TLMS “Māra”, Liepājas tautas mākslas un kultūras centra TLMS “Kursa”, “Vaives amatu māja”, zīmols, seno rotu darbnīca “Sudraba pīlādzis”, biedrība “9 arodi”, kā arī Irina Babāne, Taīsa Babāne, Zigfrīds Rozenbergs, Juris Karosevičs, Arnis Lignickis un Gatis Pīpkalējs.

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs atvērts no otrdienas līdz sestdienai. Ieejas maksa pieaugušajiem – EUR 5.00, pensionāriem, studentiem, – EUR 3.00, skolēniem, invalīdiem, ICOM biedriem, muzeju darbiniekiem un izstādes kuratora viesiem, uzrādot ielūgumu – bez maksas.

 

Informāciju sagatavoja:
Lana Kazlauskiene
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Latvijas Nacionālais kultūras centrs
67228985
www.lnkc.gov.lv