24. aprīlī pirmizrāde Ievas Džindžas diplomdarbam – interaktīvajam teātrim “Filmu vakars”

Trešdien, 24. aprīlī plkst. 19.00, Koka ēku renovācijas centra “Koka Rīga” muzeja telpās, Krāsotāju ielā 12, notiks Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mākslas maģistrantūras studentes Ievas Džindžas diplomdarba pirmizrāde – interaktīvais teātris “Filmu vakars”.

Izrāde “Filmu vakars” ir ceļojums atpakaļ laikā uz 1983. gadu, un skatītāji aicināti kļūt par līdzdalībniekiem jauniešu organizētā slepenā videofilmu seansā kādā Grīziņkalna dzīvoklī.

Kāpēc tiekšanās pēc Rietumu kultūras Padomju laikā bija bīstama? Kāpēc bija jāslēpj vecvecāku grāmatas citos vākos, un uzdot jautājumus par pagātni bija nepieklājīgi? Kāpēc, lai skatītos ārzemju filmas, viesistabas logi bija jāaizklāj ar biezām segām? Laika posmā no 1984. līdz 1987. gadam pret vairāk nekā 40 videomagnetofonu īpašniekiem tika ierosinātas krimināllietas. Kāpēc vēlme skatīties filmas bija spēcīgāka par bailēm tikt sodītam? Izrāde “Filmu vakars” būs iespēja iejusties laikā, kad Latvijā valdīja cita vara. Izrādes uzdevums nav sniegt vēstures lekciju, bet izveidot iespējami autentisku situāciju, kāda varēja norisināties 1983. gadā Rīgā.

Nacionāli noskaņotā fizikas studenta Roberta dzīvoklī sanāk viesi un tiek gaidīts Arnis – draugs, kurš apsolījis atnest videofilmu. Bioloģijas studente Zoja, kuras hobijs ir importa preču “medīšana”, palīdz vakara organizēšanā un vienmēr atrod brīžus, kad uzsākt kādu izklaidējošu spēli. Negaidīti ierodas Roberta bijusī kaimiņiene Alise, kas studē Svešvalodu fakultātē un aizraujas ar dzeju, un vēlāk arī viņas draugs – ģitārists Uldis. Starp kultūras jaunumiem, aizliegto literatūru, spēlēm, dziesmām un dejām Roberts mēģina saņemt drosmi un atzīties Alisei savās jūtās. No izklaidējošas melodrāmas vakars pārvēršas psiholoģiskā trillerī, kad draugi atklāj kādu pavisam nepatīkamu faktu.

Izrāde veidota Latvijā maz iedzīvinātajā interaktīvā teātra žanrā, kura viens no priekšnosacījumiem ir skatītāju līdzdalība. Līdz precizitātei izveidotā spēlēs telpā skatītājs varēs ļauties imersīvai pieredzei un ietekmēt izrādes notikumu gaitu. Vakara gaitā skatītājiem kā Arņa draugiem tiks lūgta palīdzība atrisināt dažādas izrādes varoņu problēmas un piedalīties degustācijās. Katram skatītājam būs iespēja izvēlēties, vai kļūt par aktīvu padomdevēju vai tikai notiekošā vērotāju.

Ieva Džindža 2013. gadā absolvēja Centrālās Lankašīras universitāti Anglijā ar specializāciju Mūsdienu teātrī un performancē, spēlējusi lomas Valmieras Drāmas teātrī (“Smaržo sēnes”, “Vaidelote”, “Razpļujeva sapņi”), filmējusies LTV1 seriālā “Māja pie ezera”, izveidojusi autobiogrāfisku solo izrādi “Princis” par pieredzi Londonā un kopš 2017. gada studē LKA Teātra mākslas maģistrantūrā. Studiju laikā Ieva piedalījusies vairākos starptautiskos projektos: bijusi līdzautore TAAT instalācijai “HALL06” festivālā “Keine Disziplin” Cīrihē; aktrise, līdzautore un viena no režisorēm politiskajā izrādē par sociālo nevienlīdzību Eiropā “Poor Rich Europe” Zalcburgā ar viesizrādēm Talia teātrī Hamburgā; veidojusi pilsētvides izrādi “Dzimusi 1991” Eiropas teātra akadēmiju platformas vasaras skolā “Brīvības iela”, kas tika izrādīta festivālā “Laika mašīna pietur Cēsīs”. Dalība šajā festivālā izraisīja interesi par veidiem, kā izrādē aktivizēt un iesaistīt skatītājus. “Filmu vakara” pamatā ir Latvijas vēstures izpēte 20. gadsimta 80. gados, cenšoties atrast atbildes uz jautājumiem, kas mūs ir ietekmējis un izveidojis par tādu sabiedrību, kāda esam šobrīd.

Izrādē piedalās četri improvizācijas teātra aktieri – Karīna Bērziņa, Oto Madernieks, Patrīcija Kolāte un Kristers Ozols. Režisore – Ieva Džindža. Mūzikas konsultants – Kārlis Gliks. Producentes – Laura Brutāne, Selīna Dārziņa un Andra Gloka

Izrādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Projektu banka, Latvijas Kultūras akadēmija un Koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga”.

Interaktīvais teātris “Filmu vakars” 24., 25. aprīlī un 17. maijā, biļetes – ticketshop.