Daugavpils teātra izrādi „Kailais karalis” varēs noskatīties M. Čehova Rīgas Krievu teātrī

Daugavpils teātra izrāde „Kailais karalis”.

„Drosmīga un patiesa izrāde jaunas un dzīves pilnas trupas izpildījumā”, „vizuāli ārkārtīgi mūsdienīgs iestudējums”, „dziļš, mūsdienu cilvēkam nepatīkams, bet nopietns vēstījums” – tās ir tikai dažas no ārzemju kritiķu atsauksmēm par Daugavpils teātra izrādi „Kailais karalis”, ar kuru teātris ar panākumiem piedalījies vairākos starptautiskos teātru festivālos Maskavā, Sanktpēterburgā un Mogiļevā. Savukārt 2019. gada pavasarī izrāde skatītāju vērtējumā tika atzīta par labāko festivāla „M.@rt.kontakt” (Baltkrievija) ietvaros. Tagad izrāde „Kailais karalis” (rež. O. Šapošņikovs) dodas iekarot Rīgu, un to varēs noskatīties 14. un 15. oktobrī pl.19.00 M. Čehova Rīgas Krievu teātrī.

Iestudējums balstās uz Hansa Kristiana Andresena pasakām „Cūkgans” un „Karaļa jaunais tērps” Jevgeņija Švarca apdarē, kā arī uz Vilhelma Haufa pasakas „Jaunais anglis”. Visas šīs pasakas vieno cilvēcisko vājību tēma, kuras izpaužas, kad cilvēks nonāk pie varas, kad tiecas pēc tās vai baidās to pazaudēt.

Kā rakstīja pats Jevgeņijs Švarcs, „pasakas tiek stāstītas ne jau tāpēc, lai kaut ko slēptu, bet lai atklātu, pateiktu skaļā balsī to, ko domā”. Šim autora atzinumam piekrīt arī iestudējuma radošā komanda. Izrādē asi tiek izsmieta nacionālā vīzdegunība ar vienlaicīgu tieksmi pēc visa svešā, varas pārstāvju melīgums un liekulība, kuri demokrātijas aizsegā turpina attīstīties totalitārisma virzienā. Ar savu krāšņo formu un atkailināta ķermeņa klātbūtni izrāde apzināti atdarina mūsdienu masu kultūru, kura cenšas nospiest individualitāti un radīt pelēku masu, kas slīkst izklaidē un primitīvās vēlmēs.

Izrādes režisors, kā arī Karaļa lomas izpildītājs izrādē Oļegs Šapošņikovs: „Mēs dzīvojam realitātē, kuru var salīdzināt ar šaha spēli. Visbiežāk mēs šajā spēlē esam vienkārši bandinieki, bet iztēlojamies, ka esam karaļi. Un pat tas, kuru oficiāli ir pieņemts uzskatīt par karali, patiesībā ir tikai pārģērbies āksts. Bet vislielākā intriga - kurš tad ir grosmeistars? To nezina neviens. Toties ir zināmi noteikumi, pēc kuriem viņš spēlē. Ja tu zini savu vietu un spēlē pēc noteikumiem – ir iespēja izsisties līdz karalienes statusam.”

Iestudējuma horeogrāfe – Irina Saveļjeva, scenogrāfes un kostīmu mākslinieces – Inga Bermaka Apiaha, Agnese Leilande, gaismu mākslinieks – Sergejs Vasiļjevs. Izrāde krievu valodā.

Biļetes – „Biļešu servisa” kasēs un internetā.

Atsauksmes:

„Kailais karalis” Oļega Šapošņikova režijā - drosmīga un patiesa izrāde jaunas un dzīves pilnas Daugavpils teātra trupas izpildījumā, kura atdzīvināja Švarca pasaku ar jauniem politiskajiem akcentiem. Uz skatuves spēlē enerģiski, estētiski pievilcīgi aktieri kompozicionāli pareizi uzbūvētās epizodēs, konceptuālā un pastāvīgā dinamikā esošā scenogrāfijā, kura savā izpildījumā un koncepcijā atbilst Eiropas teātru jaunākajiem standartiem. Iestudējumā skartās tēmas ir vienlīdz lokālas un globālas, nezaudējot aktualitāti arī mūsdienās.” 
- Teātra zinātnieks un kritiķis Laša Čhartišvili (Gruzija)

„Aktieri ir ne tikai neticami ritmiski un plastiski, viņi domā ar ķermeni, ideāli pārvalda formu un stilu. Turklāt trupa strādā kā saliedēta komanda. Tas viss ir ļoti svarīgi izrādē „Kailais karalis”, jo tā ir izrāde ar šova elementiem, spilgta, skaista, bet satura ziņā visai asa.”
- Teātra kritiķe Žanna Zarecka (Krievija)

„Vizuāli ārkārtīgi mūsdienīgs iestudējums. Domāju, ka Daugavpils teātra iestudējuma tehnoloģiskās un mākslinieciskās izpausmes ir aizsteigušās pa priekšu vairākiem Maskavas teātriem. Šīs izrādes fināls atstāj neizdzēšamu iespaidu, jo atspoguļo distanci, kuru esam izgājuši laika gaitā: ja agrāk mēs varējām atmaskot varu, tad tagad tas ir izslēgts. “Kailais karalis” ir ne tikai spilgta, interesanta un vizuāli saistoša izrāde, bet tā ir arī ar ļoti dziļu, mūsdienu cilvēkam nepatīkamu, bet nopietnu vēstījumu, par ko arī esmu ļoti pateicīga Daugavpils teātrim.”
- Teātra kritiķe un vēsturniece Marina Timaševa (Krievija)