20. februārī Tautas frontes muzejs aicina uz tikšanos ar Daini Īvānu un Artūru Snipu

Arturs Snips un Dainis Īvāns pie Augšdaugavas. 1986. gads. Fotogrāfs Andrejs Grants
Arturs Snips un Dainis Īvāns pie Augšdaugavas. 1986. gads. Fotogrāfs Andrejs Grants

20. februārī plkst. 17.00 Tautas frontes muzejs (Vecpilsētas ielā 13/15) aicina uz žurnālistu Daiņa Īvāna un Artura Snipa stāstījumu par leģendāro rakstu “Par Daugavas likteni domājot”, kas tika publicēts 1986. gada 17. oktobrī laikrakstā “Literatūra un Māksla”. Abi autori protestēja pret 1979. gada 10. jūlijā uzsāktajiem ceturtā Daugavas HES būvdarbiem pie Daugavpils. Raksta publicēšana padomju cenzūras apstākļos Latvijas iedzīvotājos radīja pārliecību, ka Daugavu iespējams nosargāt un panākt HES celtniecību pārtraukšanu.

Līdz ar Daugavas aizstāvību sākās arī Trešā atmoda. Savulaik pazīstamais nacionālkomunists Eduards Berklavs “Literatūrai un Mākslai” 1987. gada 3. janvārī rakstīja: „Sirsnīgs paldies Jums un visiem redakcijas darbiniekiem, kas piedalījās cīņā pret Daugavpils hidroelektrostacijas celtniecību. Nezinu, kā to vērtē un vērtēs partija un valdība, bet nešaubīgi varu teikt, ka latviešu tauta to augsti vērtē, nekad neaizmirsīs un vispār ciena jūsu redakcijas pūliņus.”

1987. gada 5. novembrī laikrakstos parādījās ziņa par PSRS Ministru Padomes lēmumu pārtraukt jau aizsākto Daugavpils hidroelektrostacijas celtniecību. Uzvara vairāk nekā gadu ilgušajā Latvijas iedzīvotāju cīņā par Augšdaugavas glābšanu daudziem tās dalībniekiem un līdzjutējiem atdeva ticību saviem spēkiem un kliedēja bailes no totalitārās varas. Pirmo reizi tik vērienīgu „komunisma celtnes” projektu apturēja sabiedriskā doma un zinātnieku argumenti.

Ieeja bez maksas, ikviens interesents laipni aicināts.

 

Kontaktpersona:
Anna Zeibārte
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja
nodaļas Tautas frontes muzeja vadītāja
Tālr. 67224502
anna.zeibarte@lnvm.lv

LNVM
www.lnvm.lv
facebook
twitter
instagram
youtube

„DAUDERI”
twitter
facebook

TAUTAS FRONTES MUZEJS
twitter
facebook
instagram

___________________
LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)

ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. Kopš dibināšanas 1869. gadā LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi - tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u. c. Latvijas vēstures liecības. Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.

Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM krājums pārcelts uz pagaidu telpām Lāčplēša ielā 106, ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Muzejs plāno atgriezties renovētajā Rīgas pilī pēc tās otrās kārtas atjaunošanas.

Muzejs veic pētniecisko darbību, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir Dauderi un Tautas frontes muzejs.