Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts. Izstāde no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām

Meitene pastaigā. Francija, 20. gs. 20. gadi. Pastkarte no privātās kolekcijas. Skenējums

 

Preses konference 2017. gada 1. augustā plkst. 15.00
Dalībnieku reģistrācija: plkst. 14.30–15.00

No 2017. gada 3. augusta līdz 1. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10/20) būs skatāma izstāde “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” no starptautiski pazīstamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām. Šoreiz tiks eksponēts bērnu apģērbu un aksesuāru plašs klāsts.

Sadarbībā ar ABLV Bank un Aleksandra Vasiļjeva fondu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiek rīkota jau devītā izstāde no ievērojamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva (Александр Васильев) kolekcijas, iepazīstinot ar vēl vienu aizraujošu lappusi tērpu un modes vēsturē. Daudzus pārsteigs fakts, ka par bērnu modi mūsdienu izpratnē varam runāt tikai kopš 18. gadsimta beigām, kad Apgaismības laikmeta izcilais franču filozofs Žans Žaks Ruso (Jean Jacques Rousseau, 1712–1778) pirmais izvirzīja postulātu, ka bērns ir nevis pieaugušā samazināta kopija, bet gan patstāvīga, jauna topošā personība. Viņa uzskati ietekmēja un veidoja plašākas sabiedrības izpratni par bērna apģērbu arī nākamajā gadsimtā.

Izstāde vispirms sniedz iespēju izsekot līdzi modes tendencēm bērnu tērpu un aksesuāru dizainā no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta vidum. Tomēr vienlaikus – kā liecina izstādes nosaukums – bērnu apģērbs daudz lielākā mērā nekā pieaugušo mode atspoguļo arī sabiedrības attieksmi pret bērnu, viņa statusu, audzināšanu un priekšstatu maiņu par bērnību kā ļoti būtisku periodu cilvēka attīstībā.

Ekspozīcija veidota nosacīti hronoloģiski, parādot tipisku mājas vidi, ikdienu un dzīvesveidu, pastaigas brīvā dabā, skolas gaitas, kopīgus ģimenes svētku brīžus, atpūtu un citas aktivitātes. Katrā iepriekšējā izstādē modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs centās iekļaut arī kādas Latvijas slavenības tērpus. Šoreiz viņa lielisko, unikālo bērnu tērpu kolekciju papildina rotaļlietas, sadzīves priekšmeti un ievērojamu Latvijas kultūras personību fotogrāfijas bērnībā no vairāku Latvijas muzeju krājumiem.

Izstādes nosaukums pamatoti asociējas ar savulaik Rīgas pazīstamo universālveikalu “Bērnu pasaule” – savulaik milzīgu popularitāti mazo rīdzinieku vidū bija iemantojis centrālais skatlogs ar tajā izvietotajām tematiskajām kustīgo leļļu grupām. Tās bija darinājis mākslinieks Adrians Pabians – viņa skices, fotogrāfijas un rotaļlietas pirmoreiz tiek eksponētas plašākai auditorijai. Vēl viena izstādes sadaļa iepazīstina ar padomju laika rūpnieciski ražotajiem apģērbiem un cilvēku pašu izgatavotajiem apģērbiem, raksturojot tālaika sabiedrības gaumi un skaistuma izpratni.

Papildu priekšstatu par to, kā evolucionēja bērnu mode Latvijā, var gūt projektam “Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts” veltītajā satelītizstādē, kas no š. g. 17. jūlija līdz 9. augustam norisinās tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” Rīdzenes ielā (Rīgā, Audēju ielā 16). Tajā eksponētas īpaši atlasītas fotogrāfijas, kurās iemūžināti gan daudzi izcili Latvijas kultūras darbinieki bērnībā, gan veikala “Bērnu pasaule” centrālās vitrīnas noformējumi dažādos gados.

PAR KOLEKCIONĀRU

Aleksandrs Vasiļjevs (Александр Васильев) dzimis 1958. gada 8. decembrī Maskavā pazīstamu teātra mākslinieku ģimenē. 1982. gadā pārcēlās uz Parīzi, kur sāka strādāt Francijas teātros. 25 pasaules valstīs A. Vasiļjevs radījis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām. Ar viņu ir sadarbojušies Théâtre du Rond-Point, teātri Le Lucernaire un Cartoucherie, Bastīlijas operas studija Parīzē, Avinjonas festivāls, Ballet du Nord, Jaunais Francijas balets, Versaļas Karaliskā opera, Nacionālais teātris Londonā, Skotijas balets Glāzgovā, Latvijas Nacionālā opera un balets, Flandrijas Karaliskais balets, Oija Masako balets Osakā, Asami Maki balets Tokijā, Nevadas balets, Santjago Operas un baleta teātris, kā arī daudzi citi.

Aleksandrs Vasiļjevs kā vieslektors lasa lekcijas par modes vēstures un skatuves dizaina tēmām četrās valodās dažādās pasaules koledžās un universitātēs, vada meistarklases un kursus Krievijas universitātēs un koledžās.

Aleksandrs Vasiļjevs ir vairāku grāmatu autors, strādājis kā žurnālu “Vogue” un “Harper’s Bazzar”” krievu valodas izdevumu speciālais korespondents Parīzē. Kopš 2000. gada A. Vasiļjeva vadībā Samārā notiek modes festivāls “Aleksandra Vasiļjeva Volgas sezonas”. No 2002. gada viņš piedalās televīzijas raidījumu veidošanā, ir to autors un vadītājs. 2003. gada oktobrī Maskavā tika atklāta dizaina studija “Aleksandra Vasiļjeva interjeri”.

Par krievu mākslas propagandu Aleksandrs Vasiļjevs apbalvots ar S. P. Djagiļeva medaļu (Parīze), V. Ņižinska medaļu (Varšava), ordeni “Mecenāts” un Krievijas Mākslas akadēmijas Zelta medaļu. Viņš ir divkārtējs Turcijas “TOBAV” prēmijas laureāts. 2010. gadā The World Fashion Awards ir prēmējis Aleksandru Vasiļjevu kā “2010. gada modes leģendu” par nopelniem modes vēstures jomā.

IZSTĀDES ORGANIZATORI:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs,

Aleksandra Vasiļjeva fonds

IZSTĀDES ĢENERĀLSPONSORS:

ABLV Bank

IZSTĀDI ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, nodibinājuma “Rīgas Tūrisma Attīstības Birojs” tūrisma zīmols “LIVE RĪGA”, aģentūra “LILITA”, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, Jaņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejs, Ogres Vēstures un mākslas muzejs, Bauskas muzejs, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības “Rīgas Porcelāna muzejs”, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs, kolekcionāre Tamāra Čudnovska, Skulmju ģimenes privātais arhīvs, Adriana Pabiana ģimene, t/c “Galerija Centrs”

ĪPAŠA PATEICĪBA:

Alīdai Krēsliņai, Dzintrai Preisai, Ivetai Ruskulei, Dacei Ļaviņai, Guntai Madlinskai, Renātei Čaupalei, Jurim Dimiteram, Allai Sidorinai, Inai Voroncovai, Jeļenai Sahovai, Rudītei Babrei, Almai Ziemelei, Intai Jegorovai, Natālijai Blūmai, Tatjanai Morozovai, Ievai Kundziņai, Modrim Essertam, Madarai Gobziņai, Rūtai Kuplai un tērpu nomai “Uzvalks un kleita”, Jānim Liniņam un SIA “Dekorāciju darbnīca”

IZSTĀDES KURATORI:

Aleksandrs Vasiļjevs, modes vēsturnieks, Aleksandra Vasiļjeva fonda prezidents

Irēna Bužinska, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore

T: (+371) 65 802006, E: Irena.Buzinska@lnmm.lv

IZSTĀDES IEKĀRTOTĀJA:

Izolde Cēsniece-Suipe

IZSTĀDES GRAFISKĀ IDENTITĀTE:

Inguna Elere, dizaina birojs “H2E”

INTERNETA RESURSI:

www.lnmm.lv

www.vassiliev.com

FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

YOUTUBE: muzejsDMDM

TWITTER: @DMDMmuzejs

INSTAGRAM: @DMDMmuzejs

#lnmm

#DMDMmuzejs

#BērnuPasaule

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

* 5. augustā plkst. 12.00 Darbnīca bērniem ar vecākiem “Kustīgās papīra lelles”:
Darbnīcu vada bērnu rotaļlietu modes vēsturniece, māksliniece Ināra Liepa
Veidosim lellītes ar kustināmām rociņām un kājiņām, tērpu radīšanā pielietojot dažādas papīra griešanas tehnikas. Par paraugu tiks izmantotas 19. gadsimta papīra leļļu darināšanas tradīcijas.
Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem.
Dalības maksa: pirmskolas vecuma bērniem – 5,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 7,00 EUR; pieaugušajiem – 8,50 EUR. Cenā iekļauta arī izstādes apskate.
Dalībnieku skaits ierobežots (15 cilvēki).
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* 9. augustā plkst. 17.00 Sarunas muzejā”:
Tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Irēnu Bužinsku (latviešu valodā)

*27. septembrī plkst. 17.00 Sarunas muzejā”:
Tikšanās ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Irēnu Bužinsku (krievu valodā)

Izglītības programma “Sarunas muzejā” ir tematisks pasākums – ekskursija-stāstījums-diskusija muzeja ekspozīcijā, kas piedāvā unikālu iespēju daudzpusīgāk un dziļāk iepazīt jaunākās izstādes un dažādus ar tām kontekstuāli saistītus jautājumus. Klausoties interesantā stāstījumā un iesaistoties diskusijā, ne vien apmeklētāji, bet arī sarunu īpašie viesi – mākslinieki, dizaineri, izstāžu kuratori, mākslas vēsturnieki, filozofi u.c. – sev un citiem atklāj daudz jauna par mākslas un kultūras vērtībām un aktualitātēm.
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

* 12. augustā plkst. 12.00 Darbnīca bērniem ar vecākiem
Leļļu mājas. Interjers un sadzīves priekšmeti”:
Darbnīcu vada māksliniece Ieva Zvejniece
Darbnīcai pamatā ir re-cycled ideja. Radošajā procesā tiks izmantotas kurpju kastes, kuras dekorēsim ar žurnālu attēliem un aplikācijām. Mēbeles un citus interjera elementus darināsim no iepriekš izmantotiem sadzīves priekšmetiem.
Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem.
Dalības maksa: pirmskolas vecuma bērniem – 5,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 7,00 EUR; pieaugušajiem – 8,50 EUR. Cenā iekļauta arī izstādes apskate.
Dalībnieku skaits ierobežots (15 cilvēki).
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* 18. augustā Rīgas svētku laikā Ekskursijas izstādē
Vada DMDM komunikācijas un izglītības darba kuratore, mākslas vēsturniece Agrita Pore
plkst. 12.00 ekskursija latviešu valodā
plkst. 14.00 ekskursija krievu valodā
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Dalības maksa: ieejas biļete izstādē.
Uzziņas pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* 18. augustā Rīgas svētku laikā plkst. 17.30 Lekcija “Žanna Lanvena
(Jeanne-Marie Lanvin, 1867–1946) – pirmā bērnu augstās modes dizainere”:
Stāsta kultūras pētniece Alla Gorbača (Алла Горбач, Baltkrievija)
Lekcija notiek krievu valodā bez tulkojuma.
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Lekcijas cena: pieaugušajiem – 5,00 EUR, studentiem un pensionāriem – 2,50 EUR.
Pasākuma laikā muzeja izstāžu zāle un pastāvīgās ekspozīcijas ir slēgtas.
Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917
vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* 19. augustā Rīgas svētku laikā plkst. 12.00 Darbnīca bērniem ar vecākiem
Kleita manai lellei”:
Darbnīcu vada māksliniece Kristīne Šica
Vispirms audums tiks apdrukāts madarošanas tehnikā, un tad tiks šūta kleita lellei.
Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem.
Dalības maksa: pirmskolas vecuma bērniem – 5,00 EUR; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 7,00 EUR; pieaugušajiem – 8,50 EUR. Cenā iekļauta arī izstādes apskate.
Dalībnieku skaits ierobežots (15 cilvēki).
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917
vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* 7. septembrī plkst. 17.30 Lekcija
Par latviešu dzejnieku un rakstnieku bērnu literatūru”:
Stāsta Jāņa Akuratera muzeja speciāliste, literatūrzinātniece Maira Valtere
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Lekcijas cena: pieaugušajiem – 5,00 EUR, studentiem un pensionāriem – 2,50 EUR.
Pasākuma laikā muzeja izstāžu zāle un pastāvīgās ekspozīcijas ir slēgtas.
Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917
vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* 14. septembrī plkst. 17.30 Lekcija “Rotaļlietas laikmeta zīmē. Retrospekcija”:
Stāsta mākslas vēsturniece Vita Banga
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Lekcijas cena: pieaugušajiem – 5,00 EUR, studentiem un pensionāriem – 2,50 EUR.
Pasākuma laikā muzeja izstāžu zāle un pastāvīgās ekspozīcijas ir slēgtas.
Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917
vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* 21. septembrī plkst. 17.30 Lekcija “Bērnu pasaule. Mode, tēls, kultūra. Antropologa skatījums”:
Stāsta sociālantropologs PhD Klāvs Sedlenieks
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Lekcijas cena: pieaugušajiem – 5,00 EUR, studentiem un pensionāriem – 2,50 EUR.
Pasākuma laikā muzeja izstāžu zāle un pastāvīgās ekspozīcijas ir slēgtas.
Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* 28. septembrī plkst. 17.30 Lekcija “Rīgas universālveikala “Bērnu pasaule” tematiskie mobilie skatlogi. Dizainers Adrians Pabians”:
Stāsta izstādes kuratore, mākslas zinātniece Irēna Bužinska
Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!
Lekcijas cena: pieaugušajiem – 5,00 EUR, studentiem un pensionāriem – 2,50 EUR.
Pasākuma laikā muzeja izstāžu zāle un pastāvīgās ekspozīcijas ir slēgtas.
Vēlama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 222235, 67 830917 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10/20, Rīga
DARBA LAIKS:
Otrdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās 11.00–17.00, kase 11.00–16.45
Trešdienās 11.00–19.00, kase 11.00–18.45
Pirmdienās slēgts
Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.
Pieaugušie: 3,50 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri 2,00 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR

AKCIJAS CENA ĢIMENĒM RĪGAS SVĒTKU LAIKĀ no 18. līdz 20. augustam:

Ieeja izstādē ģimenēm par īpaši draudzīgu cenu – 1,50 EUR (neatkarīgi no ģimenes locekļu skaita; vismaz 1 pieaugušais un vismaz 1 bērns līdz 18 gadu vecumam).

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357527
F: (+371) 67 357520
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs