Latvijas Televīzijā top dokumentālā filma divās daļās par padomju varas ietekmi uz Atmodas procesiem

Latvijas Televīzijā top dokumentālā filma divās daļās “Atmodas labirintā”. Žurnālistes Guntas Gaidamavičas un režisores Agitas Cānes-Ķīles filma ir mēģinājums uz neatkarības atgūšanas procesiem palūkoties no jauna skatupunkta – analizējot Komunistiskās partijas un Valsts drošības komitejas (VDK) ietekmi uz Atmodas procesiem.

Filma ir daļa no LTV, žurnāla “Ir” un sabiedrisko mediju portāla LSM.lv kopprojekta “Čekas ietekme uz nacionālās Atmodas procesiem”. Topošajā filmā autori pēta un skaidro vai un kā Atmodas procesus ietekmēja Valsts drošības komiteja (VDK) un Komunistiskā partija. Filmas pamatā ir intervijas ar Atmodas līderiem, LPSR Komunistiskās partijas Centrālās komitejas (CK) funkcionāriem, vēstures pētniekiem, VDK aģentu kartotēkā atrodamajiem Augstākās padomes deputātiem, kuri savulaik bijuši aģenti, bet 1990. gada 4. maijā balsojuši par Latvijas neatkarību.

Gunta Gaidamaviča norāda, ka visīpašākais filmas materiāls ir intervija ar Krievijas zinātnieku, VDK darbības pētnieku Ņikitu Petrovu. Viņš uzskata, ka pastāv iespēja, ka kāds čekas darbinieks, pārkāpjot instrukcijas, aģentu kartotēku saglabāja nevis tādēļ, lai kaitētu Latvijai, bet tieši otrādi – lai to pasargātu. VDK savulaik daudzus piespieda sadarboties šantažējot, un, piekrizdami sadarboties, daudzi paglābās no apkaunojuma. “Tagad [ar kartotēkas publiskošanu] ir atliktais kauns. Patiesība agri vai vēlu nāk gaismā,” filmā pauž Ņikita Petrovs. Tajā pašā laikā filma meklē arī atbildes uz jautājumiem par to, ko nozīmē būt čekas aģentam, un tomēr balsot par Latvijas neatkarību – vai tā ir kažoka pārmešana vai važu nokratīšana?

Filmas autori uzskata, ka Atmodas periodā arī VDK un CK darbinieki bija dezorientēti un sašķēlušies, tādēļ svarīgs ir arī jautājums par to, vai čeka vēl bija bīstama. Sandra Kalniete filmā atzīst – būtu pieticis arestēt pirmos desmit aktīvistus, lai viss apklustu. Par laimi, tas nenotika.

Filmas vajadzībām veiktās intervijas daļēji publicētas žurnālā “Ir” un sabiedrisko mediju portālā LSM.lv.

Filmas “Atmodas labirintā” pirmizrāde – 30. janvārī 21.15 LTV1 un REPLAY.lv. Pēc televīzijas pirmizrādes filma bez ierobežojumiem būs pieejama REPLAY.lv arhīvā.

 

Papildinformācija:
Krista Luīze Priedīte
Komunikācijas speciāliste
Tālr. 67200371
Mob. 26238231
E-pasts: krista.priedite@ltv.lv