Notiks Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonija

Ceturtdien, 2019. gada 25. aprīlī, plkst. 18.00 Sūkņu stacijā - Rīgā, Maskavas ielā 196 - notiks Latvijas Literatūras gada balvas pasniegšanas ceremonija, kurā tiks paziņoti un apbalvoti laureāti katrā no piecām nominācijām, sveikti speciālbalvas ieguvēji – lībiešu dzejas bilingvālā krājuma "Trilium / Trillium” autori, kā arī godināta Latvijas Literatūras gada balvas mūža balvas ieguvēja - Londonā dzīvojošā dzejniece un atdzejotāja Velta Sniķere par izcilu un spilgtu ieguldījumu Latvijas dzejā un atdzejā, dzeju lasījumos atklājot vārdu sinerģijā ar roku kustību veidotām zīmēm, ko jogas praksē dēvē par mudrām. Dzejnieces un jogas skolotājas Veltas Sniķeres dzeju mēdz pielīdzināt mantrām, kas lakoniskos valodas tvērumos atklāj visa esošā būtību un savstarpējo saikni. V.Sniķeres atdzejojumā angļu valodā klajā nākusi Andreja Eglīša, Vizmas Belševicas, Zinaīdas Lazdas u.c. autoru dzeja, 2019.gadā angļu valodā izdotas arī latviešu dainas.

Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija – literatūrkritiķe Anda Baklāne, rakstniece Inga Ābele, literatūrzinātniece Eva Eglāja-Kristsone, rakstnieks un tulkotājs Vilis Kasims, dzejnieks Ronalds Briedis, rakstniece Laura Dreiže un literatūrkritiķis, dzejnieks Aivars Madris – par labākajiem 2018. gadā izdotajiem literārajiem darbiem dzejā, prozā, bērnu literatūrā, kā arī tulkojumu un debijas kategorijā atzinusi:

LABĀKAIS DZEJAS DARBS

 • Inga Gaile “Lieldienas”, Neputns
 • Arvis Viguls “Grāmata”, Orbīta
 • Uldis Bērziņš “Idilles”, Neputns
 • Liāna Langa “Velēnu kleita”, Neputns
 • Gunta Šnipke “Ceļi”, Mansards

LABĀKAIS PROZAS DARBS

 • Māra Zālīte “Paradīzes putni”, Dienas Grāmata
 • Inga Žolude “Materia botanica”, Dienas Grāmata
 • Jana Egle "Svešie jeb miļeņkij ti moi", Latvijas Mediji
 • Andra Manfelde "Mājās pārnāca basa", Latvijas Mediji

LABĀKAIS LITERATŪRAS DARBS BĒRNIEM

 • Māris Rungulis "Trīs Nāves Mārtiņdienā. Pārupes spoku stāsti. 2. grāmata", Liels un mazs
 • Kārlis Vērdiņš, poēma "Dilles tante", Liels un mazs
 • Lilija Berzinska “Skelets skapī”, Dienas Grāmata
 • Aivars Kļavis, triloģija "Ceļš uz nezināmo zemi", Zvaigzne ABC

LABĀKAIS TULKOJUMS

 • Guntara Godiņa tulkotais igauņu eposs “Kalevdēls”, Neputns
 • Gitas Grīnbergas un Dena Dimiņa tulkotais Žorža Pereka romāns "Dzīve lietošanas pamācība", Mansards
 • Māras Poļakovas tulkotais Dāvida Grosmana romāns “Bārā ienāk zirgs”, Jāņa Rozes apgāds
 • Daces Meieres tulkotais Kristinas Sabaļauskaites romāns "Silva rerum IV", Zvaigzne ABC

SPILGTĀKĀ DEBIJA

 • Ināra Kaija Eglīte "Kliedziens starp āboliem", Neputns
 • Haralds Matulis “Vidusšķiras problēmas”, Mansards
 • Dainis Deigelis “Dievs beidz”, Valters Dakša

Balvas ieguvēji katrā nominācijā tiks noteikti ekspertu komisijas aizklātā balsojumā un saņems naudas balvu, kā arī balvas simbolisko veidolu – LALIGABAs lampu, ko veidojusi dizaina studija „MĀJO”, iemiesojot ideju par grāmatu kā gaismas simbolu.

Šī gada balvas sauklis ir „Visam nav robežu”, uzsverot iztēles bezgalīgo ceļojumu literatūras visumā, vizuālo identitāti veidojis mākslinieks Mareks Hofmanis. Balvas pasniegšanas ceremoniju veido publiciste Anete Konste, teātra un kino režisore Marta Elīna Martinsone, arhitekts un scenogrāfs Ivars Veinbergs, scenogrāfe un kostīmu māksliniece Sintija Jēkabsone. Pasākumu vadīs aktieri Inga Alsiņa – Lasmane un Gatis Maliks, par kosmiski muzikālām intermēdijām rūpēsies Sniedze Prauliņa.

Vairāk informācija par katru nominantu, speciālbalvas un mūža balvas ieguvēju un citām aktivitātem pieejama www.laligaba.lv, savukārt, ziņu portālā Delfi līdz 2019.gada 23.aprīlim iespējams balsot par balvai nominētajiem darbiem, nosakot Delfi lasītāju simpātijas balvu.

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, kas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinību izcilākajiem darbiem, kas gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā. Par balvas norisi kopīgi rūpējas Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par izcilākajiem darbiem, kuri gada laikā publicēti Latvijas rakstniecībā.

Par balvas norisi rūpējas, to kopīgi organizē: Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība.

Balvu atbalsta: Kultūras ministrija, Baltic International Bank un Photo space Riga.

Sadarbojas: grāmatnīcu tīkls „Jānis Roze", grāmatnīcu tīkls „Zvaigzne ABC”, dizaina studija „Mājo”, „NicePlace TELPA”, Raiņa un Aspazijas māja un Sūkņu stacija.

Informē: www.laligaba.lv, „Delfi”, „Satori”, „Kultūrzīmes”, „Kultūras Diena un Izklaide”, „IR”, „Domuzīme”, „Konteksts”, „Punctum”, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.

Sīkākas uzziņas:
Andra Konste
Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas vadītāja
tālr. 29207353
andra.konste@ventspilshouse.lv