Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā jaundarbu pirmatskaņojumi un pasaulslavenā zviedru komponista Svena Dāvida Sandstrema viesošanās Rīgā

Kā jau katru gadu, Valsts Akadēmiskais koris Latvija un diriģents Māris Sirmais garīgās mūzikas festivālā aicina uz jaundarbu koncertu Vecajā Ģertrūdes baznīcā 22. augustā plkst. 19.00, kurā skanēs seši Latvijā un ārzemēs dzīvojušu autoru skaņdarbi. To vidū spilgti, atšķirīgi skaņražu skatījumi uz sakrālajiem tekstiem. Toties viens no centrālajiem festivāla notikumiem solās būs Svena Dāvida Sandstrema Mesijas atskaņojums Māra Sirmā vadībā 24. augustā Latvijas Universitātes Lielajā aulā plkst. 19.00 ar paša autora klātbūtni. Klausītāji aicināti arī uz bezmaksas pirmskoncerta sarunām ar ievērojamo komponistu Universitātes Mazajā aulā plkst. 17.30.

Šī gada festivālā jaundarbu pulkā ir latviešu kormūzikas draugs, britu komponists Gabriels Džeksons, ekstravagantais Juris Ābols, grupas Gaujarts līderis Edgars Mākens, Polijā dzīvojošā skaņrade Renāte Stivriņa, Kanādas latvietis Juris Ķeniņš un kora Latvija dziedātāja Irīna Rebhūna.

Ievērojamā latviešu komponista Tālivalda Ķeniņa dēls Juris Ķeniņš, kurš dzimis un vēl joprojām dzīvo Kanādā, aktīvi piedalās Kanādas latviešu kultūras dzīvē. Savu jaundarbu viņš veltījis Mārtiņam Luteram un reformācijas 500gadei, muzikāli parādot vēsturisko pāreju no katoļu mesas līdz luterāņu dievkalpojumam. Renāte Stivriņa pēc Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas absolvēšanas turpināja studijas Polijā, tur dzīvo arī pašlaik, kur viņas skaņdarbi jau atskaņoti nozīmīgākajos Polijas mūzikas festivālos. Savā jaundarbā smalkā komponiste apcerējusi garu lūgšanu Vasarsvētku priekšvakarā. Latvijas pirmatskaņojumu piedzīvos Valsts Akadēmiskā kora Latvija dziedātājas Irīnas Rebhūnas skaņdarbs Libera me, Domine kas 2017. gada februārī Ķelnē plūca laurus kompozīciju konkursā Musica Sacra Nova. Ar savu skatījumu uz nāvi nāks klajā talantīgais grupas Gaujarts mūziķis Edgars Mākens, kurš nesen kā sācis studēt akadēmisko kompozīciju, toties no neparedzamā Jura Ābola dzirdēsim neordināru pieteikumu sakrālo tekstu tekstu interpretācijā. Un ievērojamais britu komponists veltījis skaistu saspēli korim ar saksofonu Ave maris stella, apvienojot latviešu dzeju ar katoļu tekstiem. Solists – saksofonists Arvīds Kazlausks.

Edgars Mākens https://www.youtube.com/watch?v=brbdpiUKW2c

Juris Ķeniņš https://www.youtube.com/watch?v=M5CdKDJyjtE

Kā stāsta diriģents Māris Sirmais, pēdējos gados Garīgās mūzikas festivāla jaundarbu koncerta tradīcija attīstījusies jaunā gultnē – no viena vokāli instrumentāla pirmatskaņojuma uz dažādu autoru mazāka apjoma darbiem, tādējādi sniedzot klausītājiem iespēju vienā koncertā dzirdēt, salīdzināt vairākus un atšķirīgus komponistu rokrakstus.

https://www.youtube.com/watch?v=sgiZZS2auEM

Toties liels notikums gaidāms patiesiem klasiskās mūzikas gardēžiem – Rīgā viesosies viens no mūsdienu lielākajiem vārdiem akadēmiskās mūzikas pasaulē, zviedru komponists Svens Dāvids Sandstrems. Viņš būs klāt sava lieldarba – Mesijas – atskaņojumā, diriģenta Māra Sirmā, Valsts Akadēmiskā kora Latvija, Liepājas Simfoniskā orķestra, solistu Elīnas Šimkus (soprāns), Lauras Teivānes (mecosporāns), Staņislava Ļeontjeva (tenors), Riharda Millera (baritons) izpildījumā. Svens Dāvids Sandstrems 20. gadsimta 80. gados kļuva par vienu no vadošajiem savas paaudzes modernistiem, kuram opusus pasūtījuši izcilākie pasaules mūziķi. Viņa kora darbi jau kļuvuši par laikmetīgās mūzikas klasiku, ko atskaņo gan profesionālie, gan amatieru kolektīvi visos kontinentos. Pats savulaik dziedājis korī, Sandstrems izcili jūt neatkārtojamu faktūras un krāsu telpiskumu, ko piedāvā kora balsu arsenāls. Kora bagātību viņš aizgūtnēm izmantojis arī savā 2010. gadā komponētajā Mesijā, kas komponēta par godu Georga Frīdriha Hendeļa 200 – gadei, par pamatu izmantojot Hendeļa Mesijas tekstu. Baroka tradīcija šeit sastopas ar 21. gadsimta garīgumu, stilizācijām un krāšņu eklektiku saviļņojošā un apjomīgā lieldarbā. Klausītājiem pirms koncerta plkst. 17:30 Mazajā aulā būs iespēja tikties ar slaveno komponistu pirmskoncerta sarunās. Ieeja bezmaksas.

Neordinārā ampluā Valsts Akadēmisko kori Latvija varēs dzirdēt 31. augustā Sv. Pētera baznīcā vitālā un daudzveidīgā amerikāņu kormūzikas kormūzikas programmā, kur pie diriģenta pults stāsies viens no ievērojamākajiem amerikāņu kordiriģentiem, Mičiganas universitātes profesors Jūdžins Rodžerss. Gospeļi, spiričueli, to moderni aranžējumi, kā arī tādu pazīstamu autoru kā Leonarda Bersteina un Ērika Vitekera oriģinālkompozīcijas korim aicinās doties ceļā uz mūsu platuma grādos līdz šim neiepazītām amerikāņu mūzikas šķautnēm, viņu kultūras komponistu skatījumu uz Dievu un sakrāliem tekstiem.

Festivāla koncerti:

26. augustā plkst. 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā Johana Sebastiāna Baha Čakona pārlikumā stīgām un Fēliksa Mendelszona Otrā simfonija Lobgesang. Piedalās: Valsts Akadēmiskais koris Latvija un Liepājas Simfoniskais orķestris, Inga Šļubovska – Kancēviča (soprāns), Laura Grecka (mecosoprāns) un Staņislavs Ļeontjevs (tenors) diriģenta Andresa Mustonena vadībā.

31. augustā plkst. 19.00 Rīgas Svētā Pētera baznīcā gospeļu dziedājumi Valsts Akadēmiskā kora Latvija un amerikāņu diriģenta Jūdžina Rodžersa izpildījumā. Programmā: Leonarda Bernsteina, Ērika Vitekera, Viljama Bolkoma, Hulio Moralesa u.c. amerikāņu autoru mūzika.

2. septembrī plkst. 18.00 Dagdā, Vissv. Trīsvienības katoļu baznīcā. Piedalās Valsts Akadēmiskais koris Latvija Māra Sirmā vadībā. Programmā: Ērika Ešenvalda kormūzika, skaņdarbi no projekta Latvijas komponisti Latvijas 100 gadei.

7. septembrī Rīgas Domā plkst. 20:00 Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla noslēguma koncerts. Maikls Tipets oratorija Mūsu laika bērns. Piedalās: Valsts Akadēmiskais koris Latvija, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Inga Šļubovska – Kancēviča (soprāns),

Ieva Parša (mecosoprāns), Olivers Kūsiks (tenors), Rihards Mačanovskis (baritons)

Oskars Pauliņš (gaismu mākslinieks), diriģents Māris Sirmais.

Biļetes iespējams iegādāties Biļešu paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv

Garīgās mūzikas festivāls ir viens no gaidītākajiem muzikālajiem notikumiem Latvijā, kur skan latviešu autoru pirmatskaņojumi, lielformu žanru klasika un Latvijā neatskaņoti izcili šī žanra paraugi, kora a cappella darbu koncertprogrammas ar viesdiriģentiem no visas pasaules, kā arī autorkoncerti, kas veltīti izciliem mūsdienu komponistiem, lielākoties ar pašu skaņražu klātbūtni. Festivāla centrālā ass ir koris Latvija, ap kuru koncertos mainās gan solisti, gan diriģenti, gan orķestri. Festivāla aizsākumi meklējami 1998. gada augustā, kad tika rīkots pirmais festivāls, izvirzot uzdevumu piedāvāt plašu sakrālās mūzikas spektru un aicināt latviešu komponistus rakstīt skaņdarbus ar garīgu tematiku.

Informāciju sagatavoja:
Inga Zālite
Starptautiskās garīgās mūzikas festivāla
Mediju pārstāve
Mob.tel: 00371 28687743
E-pasts: izalite@gmail.com