Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA būs skatāma izstāde “Gaismas metafizika”

Ivans Aivazovskis (1817–1900). Skats uz Vezuvu dienā pirms vulkāna izvirduma. 1885. Audekls, eļļa. Igaunijas Mākslas muzeja kolekcija. Foto: Stanislavs Stepaško

No 2019. gada 5. oktobra līdz 2020. gada 5. janvārim Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) būs skatāma izcilā krievu mākslas skolas gleznotāja Ivana Aivazovska daiļradei veltīta izstāde “Gaismas metafizika”.

Armēņu izcelsmes mākslinieks Ivans Aivazovskis (Иван Константинович Айвазовский / Ованнес Айвазян, 1817–1900) ir plaši pazīstams visā pasaulē kā virtuozs jūras ainavu meistars, kuru jau dzīves laikā apbrīnoja laikabiedri. Mākslinieka popularitāte nav samazinājusies arī līdz mūsdienām, par ko liecina neskaitāmās izstādes un izdevumi, kā arī viņa mākslas darbu augstās cenas starptautiskās izsolēs.

Izstādes koncepcijas pamatā ir vēlme parādīt meistara dažādu periodu darbus, kuros apgaismojums un gaisma ir galvenais kompozīcijas elements. Ekspozīcijas kodolu veido gleznas no Latvijas, Igaunijas un Ukrainas muzeju kolekcijām, kuras apvieno viena tēma – apgaismojuma variācijas. Aivazovska meistarība atveidot uz audekla tādas netveramas lietas kā ūdeni un gaismu liecina par autora padziļinātu interesi dabas parādību pētniecībā, fenomenālo atmiņu un izkopto gleznošanas tehniku. Lai panāktu gaismas klātbūtnes efektu vai ūdens caurspīdīgumu, Ivans Aivazovskis izmantoja sarežģītu lazējumu tehniku un īpašu otas triepienu. Saullēkts, saulriets, saule zenītā, pēcpusdienas izkliedētā gaisma, mēnesnīca – šīs daudzveidīgās gaismas metamorfozes piepilda Aivazovska gleznas ar īpašu koloristisku smalkumu un emocionālās noskaņas niansēm. Gaisma, kas staro jūras ūdeņos vai spīd cauri viļņiem, ir viena no raksturīgākajām Aivazovska glezniecības pazīmēm un satopama visos mākslinieka daiļrades posmos.

Izstādei atlasīti ap 30 darbu dažādos žanros: marīnas, vēsturiskas kompozīcijas un ainavas. Pirmo reizi kopā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) glezniecības darbiem eksponētas mākslinieka gleznas no Ukrainas un Igaunijas muzeju krājumiem, kā arī no privātkolekcijām. Izstādē skatāmi tādi izcili audekli kā “Jūras ainava (Vakars)” (1865, LNMM), “Skats uz Vezuvu dienu pirms izvirduma” (1885, Igaunijas Mākslas muzejs), “Puškins Melnās jūras krastā” (1897, Odesas Mākslas muzejs) un citi. Starp tiem būs redzama ainava “Migla uz jūras” (1884, LNMM), kuru autors uzdāvināja pilsētai pēc viņa personālizstādes Rīgā 1886. gadā. Ekspozīciju paredzēts papildināt ar kuģu maketiem no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja.

Teksts: Ksenija Rudzīte

IZSTĀDES KURATORE:
Ksenija Rudzīte
, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Glezniecības kolekcijas glabātāja
T: (+371) 67 357532, E: Ksenija.Rudzite@lnmm.lv

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
TWITTER: @MuzejsRigaBirza
INSTAGRAM: @makslasmuzejsrigasbirza
#lnmm
#RigasBirza
#GaismasMetafizika
#IvansAivazovskis

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA / Doma laukums 6, Rīga

DARBA LAIKS:

Otrdienās, trešdienās, ceturtdienās, sestdienās, svētdienās 10.00–18.00, kase 10.00–17.45
Piektdienās 10.00–20.00, kase 10.00–19.45
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 3,50 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri: 2,00 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357527
E: pr.service@lnmm.lv 
I: www.lnmm.lv
Twitter