Vizuālā māksla
Sāksies pēdējais Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja projektēšanas posms

Noslēgusies Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja ēkas skiču projekta izstrāde. Līdz ar būvatļaujas saņemšanu sāksies otrais un pēdējais muzeja ēkas projektēšanas posms, kas ilgs līdz nākamā gada vidum. Muzejs top saskaņā ar starptautiskā metu konkursa uzvarētāja - arhitektu biroja Adjaye Associates (Lielbritānija) un AB3D (Latvija) skici.

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecība tiek nodrošināta par privātiem līdzekļiem kā mecenātu Borisa un Ināras Teterevu un ABLV Charitable Foundation dāvana Latvijas sabiedrībai valsts simtgadē. Muzeja izveidē piedalās vairāk nekā 20 uzņēmumu no Latvijas, kā arī Somijas, Lielbritānijas, Nīderlandes un Igaunijas jomās, kurās nepieciešamas specifiskas, ar muzeju attīstību saistītas zināšanas, kā piemēram, apgaismojums, drošība un citas. Tas ļaus jaunajam muzejam veiksmīgi strādāt pat ar pasaules prasīgākajiem māksliniekiem, kolekcionāriem un mākslas institūcijām.

Atbilstot plašajam laikmetīgās mākslas darbu spektram, ēkas projektā iekļauta elastīga plānojuma izstāžu telpu grupas — no nelielām, klusinātas atmosfēras telpām līdz plašām vidēm, kas piemērotas liela mēroga instalācijām. Muzejā plānota arī 200 sēdvietu zāle performanču, koncertu, kino un starpdisciplināru notikumu norisei, kā arī mācību un nodarbību telpas izglītības programmu nodrošināšanai, lasītava un kafejnīca.

Laikā, kamēr muzeja ēka vēl top, saturiski Borisa un Ināras Teterevu fonds un ABLV Charitable Foundation sniedz atbalstu laikmetīgās mākslas izstāžu veidošanai, sabiedrību iepazīstinot ar Baltijas jūras reģiona spilgtākajām laikmetīgās mākslas kolekcijām un Latvijas mākslas aktuālajiem procesiem. Savukārt, mākslinieku jaunākās paaudzes atbalstam šogad otro reizi tiks organizēta Baltijas Jaunā mākslinieka balva (Baltic Young Artist Award).

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs iecerēts kā starpreģionālas nozīmes kultūras un mākslas centrs un apmeklētākais mākslas muzejs Baltijā, kura veidotās izstādes tiktu regulāri iekļautas arī citu valstu muzeju programmās, pateicoties unikālajai kolekcijai par mākslas un vizuālās kultūras procesiem Latvijā un Baltijas jūras reģionā no pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem un spējot papildus piesaistīt krājumu aizdevumus no privātiem kolekcionāriem.

Muzeju plānots sabiedrībai atvērt 2021. gada 18. novembrī, noslēdzot Latvijas valsts simtgades svinības. Vairāk: www.lmocaf.org

Adjaye Associates un AB3D

2016. gada Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja metu konkursā no septiņiem dalībniekiem žūrija par piemērotāko atzīts projekts, ko izstrādājis britu arhitektu birojs Adjaye Associates tā galvenā arhitekta sera Deivida Adžeja vadībā, sadarbojoties ar latviešu partneriem – arhitektu biroju AB3D.

Sers Deivids Adžejs (1966) ir atzīts par savas paaudzes vadošo arhitektu. Adžejs ir dzimis Tanzānijā, savukārt viņa vecāki nākuši no Ganas. Viņš atstājis ietekmi uz laikmetīgo mākslu, mūziku un zinātni, afrikāņu mākslas formām un dzīvi pilsētās.

Adžeja birojs Adjaye Associates tika izveidots 2000. gadā. Tas veidojis Nobela Miera centru Oslo – izbijušas dzelzceļa stacijas ēkā (projekts pabeigts 2005. gadā). Viņa projektētais Vaitčapelas Kultūras centrs Idea Store Londonā aizsāka jaunu pieeju informācijas servisu nodrošinājumam (2005). ASV Adžejs bija vadošais arhitekts 540 miljonu dolāru vērtajam Smitsona Nacionālajam afroamerikāņu vēstures un kultūras muzejam, kas atrodas Nacionālajā Alejā Vašingtonā un vēra durvis 2016. gada rudenī. Arhitekts projektējis arī Denveras Laikmetīgās mākslas muzeju (2007), divas bibliotēkas Vašingtonā (2012), kā arī daudzfunkcionālu centru ar sociālajām mājām, muzeju un bērnu izglītības projektu Ņujorkas Šugarhilā (2015). Adžeja ASV birojs šobrīd strādā pie Studio muzeja jaunās mājvietas Hārlemā (darbs ir procesā), Lindas Peisas Fonda pasūtītās ēkas "Rubīna pilsēta" un citiem projektiem.

Adžejs nereti sadarbojas arī ar laikmetīgās mākslas pārstāvjiem dažādos mākslas instalāciju projektos. Te minami tādi piemēri kā The Upper Room ("Augšistaba") ar trīspadsmit Krisa Ofīlija gleznām (2002), tāpat vēl viena ar Ofīliju kopīgi veidota instalācija Within Reach ("Rokasstiepiena attālumā") Venēcijas biennāles britu paviljonā (2003), kā arī Tisena-Bornemisas paviljons "Māksla 21. gadsimtam", kas 2005. gada Venēcijas biennālē bija veidots Olafura Eliasona projekcijas Your Black Horizon ("Tavs melnais horizonts") atainošanai. Instalācija The Upper Room šobrīd atrodas Teita galerijas pastāvīgajā kolekcijā. Adžejs nesen sadarbojies ar kuratoru Okvui Envezoru veidojot dizainu 56. Venēcijas mākslas biennālei (2015).

Adžejs ir pasniedzis Karaliskajā mākslas koledžā, kurā pats savulaik studējis, kā arī Arhitektu asociācijas skolā Londonā. Viņš bijis atzīts profesors Pensilvānijas, Jeila un Prinstonas universitātēs. Šobrīd Adžejs ir Džona Portmena arhitektūras dizaina kritiķis Hārvarda Universitātē.

2016. gadā viņas majestāte karaliene Elizabete II Adžeju iecēla bruņinieka kārtā par ieguldījumu arhitektūrā, savukārt jau 2007. gadā viņš bija saņēmis Britu impērijas Virsnieka ordeni. 2016. gadā Adžejs saņēma Panerai Londonas dizaina medaļu – tās pasniegšana ir Londonas Dizaina festivāla kulminācija –, kā arī Jūdžīna Makdermota balvu mākslā Masačūsetsas Tehnisko zinātņu institūtā. 2011. gadā Maiami Dizaina forums Adžejam deva gada mākslinieka nosaukumu, 2013. gadā laikraksts The Wall Street Journal arhitektam piešķīra novatora balvu.

AB3D

LLMM projektā Adjaye Associates Latvijas partneris ir arhitekta Jura Mitenberga dibinātais arhitektu birojs AB3D. Arhitektu birojs arhitektūrā tiecas iedzīvināt emocijas, izmantojot vienkāršas formas — taisnstūris, taisnstūra paralēlskaldnis — vai to sakārtojuma sniegtās iespējas.

Vairāki AB3D projekti saņēmuši augstus novērtējumus Latvijā un pasaulē — Rēzeknes Augstskolas Inženieru fakultātes studiju korpuss 2015. gadā ieguvis Latvijas Arhitektūras gada balvu un THE PLAN AWARD atzinību izglītības ēku kategorijā. Savukārt arhitektu biroja projektētais dzīvojamās mājas komplekss Čiekurkrasti ieguvis godalgotu vietu starptautiskā arhitektūras konkursā Architizer A+Awards. Plašāka informācija: www.ab3d.lv

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds

Lai taptu Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja ēka, ABLV Charitable Foundation un Borisa un Ināras Teterevu fonds ir nodibinājuši Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fondu. Tā mērķis ir par dibinātāju un fonda piesaistītiem citiem publisko un privāto personu finanšu līdzekļiem, partnerībā ar Latvijas valdību un Kultūras ministriju, veikt Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecību, nodrošināt šī muzeja darbību un pārvaldību, tostarp arī muzeja laikmetīgas mākslas krājuma veidošanu, uzturēšanu un pētniecību. Privātai iniciatīvai ir milzīga nozīme sabiedrības attīstībā, tādēļ jaunā fonda dibinātāji cer, ka šis solis dos spēcīgu attīstības impulsu aktuālajiem mākslas procesiem Latvijā, veicinās integrētas kultūras telpas veidošanos, kā arī padarīs Rīgu par atpazīstamu un īpašu tūrisma galamērķi. Vairāk informācijas: www.lmocaf.org

2014. gada 30. oktobrī Kultūras ministrija un Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds parakstīja nodomu protokolu par Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja izveidi un attīstīšanu. Tas parakstīts, pamatojoties uz veiksmīgo ilgtermiņa sadarbību starp Kultūras ministriju, ABLV Charitable Foundation un Borisa un Ināras Teterevu fondu kā ievērojamiem Latvijas laikmetīgās mākslas jomas mecenātiem, un ABLV Bank kā galveno atbalstītāju Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma veidošanā.

Nodomu protokols paredz, ka Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs atradīsies finanšu darījumu un atpūtas centra New Hanza City (NHC) teritorijā. NHC tiek attīstīts 24,5 hektāru platībā bijušās Rīgas Preču dzelzceļa stacijas vietā, kvartālā starp Hanzas, Pulkveža Brieža, Skanstes un Sporta ielu. Plānots, ka fonda dibinātāji muzeja būvniecībai nodrošinās finansējumu vismaz 30 miljonu eiro apmērā.

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds iecerējis muzeja ēku atklāt 2021. gada 18. novembrī. Muzeja darbība pēc tā nodošanas ekspluatācijā tiks organizēta, ievērojot Latvijas Republikas Muzeju likumu, lai tiktu nodrošināta muzeja pieejamība sabiedrībai, un muzeja krājums būtu iekļauts Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā.

 

Inga Vasiļjeva,
MRS grupa,
+37129276111,
inga.vasiljeva@mrsgrupa.lv