Starptautiskā forumā informēs par Nacionālās akustiskās koncertzāles sociālekonomiskās ietekmes analīzi, citvalstu pieredzi koncertzāļu projektu īstenošanā

Lai informētu par Nacionālās akustiskās koncertzāles sociālekonomiskās ietekmes analīzes rezultātiem un iepazīstinātu ar Islandes, Polijas un Vācijas pieredzi nacionālo koncertzāļu projektu īstenošanā, Kultūras ministrija (KM) un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) aicina uz starptautisku, plašam interesentu lokam atvērtu forumu - „Nacionālās akustiskās koncertzāles projekta attīstība”.

Forums ceturtdien, 16. maijā, norisināsies Lielajā Ģildē (Amatu iela 6); tā sākums plkst. 14:00.

Forumu atklās Valsts prezidents Raimonds Vējonis un kultūras ministre Dace Melbārde. Ar starptautisko pieredzi nacionālo koncertzāļu projektu īstenošanā iepazīstinās „Harpa” (Islande) koncertzāles pārstāve Steinnuna Birna Ragnarsdotira (Steinunn Birna Ragnarsdόttir), Katovices (Polija) koncertzāles pārstāvis Sebastians Gronets (Sebastian Gronet) un Elbas (Vācija) Filharmonijas intendants Kristofs Lībens–Zoiters (Christoph Lieben - Seutter).

Ar Nacionālās akustiskās koncertzāles sociālekonomiskās ietekmes analīzi foruma dalībniekus iepazīstinās finanšu analītiķis, SIA AG CAPITAL valdes priekšsēdētājs Andrejs Grigoļunovičs.

Jau ziņots, ka līdzšinējās diskusijās nozaru eksperti ir padziļināti analizējuši 9 iespējamās Nacionālās akustiskās koncertzāles novietojuma vietas Rīgas pilsētas centrā un atsevišķās teritorijās ārpus tā.

Nacionālās akustiskās koncertzāles iespējamās novietnes jau iepriekš vairākkārt analizējusi Nacionālās Arhitektūras padome – 2018. gada 6. novembrī padziļināti aplūkojot 3 iespējamas alternatīvas - AB dambi, Kongresu namu un variantu Rīgas degradētajā teritorijā. 2019. gada 27. martā notika Latvijas Arhitektu savienības padomes sēde, kurā, izvērtējot Nacionālās koncertzāles novietojuma alternatīvas, tika izteikts padomes atbalsts koncertzāles būvniecībai uz AB dambja. Arī Latvijas Ainavu arhitektu asociācija ir izteikusi atbalstu koncertzāles būvniecībai uz AB dambja.

2. aprīļa rītā diskusiju par vēl neizpētītām alternatīvām rīkoja Rīgas pilsētas arhitekta birojs, savukārt 2. aprīļa pēcpusdienā notika Latvijas Nacionālās arhitektūras padomes sēde, kurā, izvērtējot plašāku iespējamo koncertzāles vietu versijas, arhitekti vienojās atbalstīt 2004. gadā aizsāktā projekta turpināšanu – Nacionālās akustiskās koncertzāles novietojumu uz AB dambja, „par” nobalsojot 11 padomes locekļiem un 2 atturoties. Vienlaikus ar pozitīvo balsojumu, arhitektu vidū ir arī eksperti ar atšķirīgu viedokli, kuri aktīvi to pauž diskusijās, piemēram, profesionālās biedrības Latvijas Reģionālās arhitektūras akadēmija pārstāvis Jānis Krastiņš.

12. aprīlī KM atkārtoti tikās ar Latvijas Mūzikas padomes un profesionālo mūzikas kolektīvu, tajā skaitā ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra māksliniekiem, lai pārrunātu arhitektu sniegto atzinumu un ieteikumus, savukārt 23. aprīlī notika kultūras nozaru viedokļu līderu diskusija, kurā par piemērotāko Nacionālās akustiskās koncertzāles Rīgā novietni tika atzīts AB dambis.

Konceptuālo ziņojumu par visiem iespējamiem Nacionālās akustiskās koncertzāles novietojuma variantiem Rīgas centrā - to priekšrocībām un trūkumiem, kā arī koncertzāles finansējuma avotiem ārpus valsts budžeta – KM 23. maijā paredzējusi iesniegt Ministru kabinetā, lai izšķirošo lēmumu par to, kā un kur tapt Nacionālajai akustiskajai koncertzālei Rīgā, varētu pieņemt valdība.

 

Papildu informācijai:
Lita Kokale,
kultūras ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
67330202, 26469946
Lita.Kokale@km.gov.lv