LNMM būs Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izstāde "Nenorunātās tikšanās"

Mākslas darbs ar divām sievietēm
Antons Vidokle. No “Immortality for All: A Film Trilogy on Russian Cosmism”. 2014–2017. HD video, krāsa, skaņa. 96’. Mākslinieka īpašums. Publicitātes foto

2019. gada 13. decembris – 2020. gada 23. februāris

LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS / Lielā zāle
Torņa iela 1, Rīga

Kuratoru un mākslinieku tūre medijiem izstādē 2019. gada 12. decembrī plkst. 12.00

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

Izstādes atklāšana 2019. gada 12. decembrī plkst. 18.00

No 2019. gada 13. decembra līdz 2020. gada 23. februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē ARSENĀLS (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētā starptautiska izstāde “Nenorunātās tikšanās”. Projekts, kas notiek Latvijas valsts simtgades programmā, ir veltīts zinātniskās fantastikas žanra ietekmei mākslas teritorijā, ietverot gan vēsturisku izpēti, gan nākotnes scenārijus.

“Nenorunātās tikšanās” pievēršas zinātniskās fantastikas iespaidam Latvijas kultūrtelpā pagājušā gadsimta otrajā pusē, kā arī parāda mūsdienu mākslinieku darbus, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, izcelti šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Projekta nosaukums aizgūts no brāļu Strugacku tāda paša stāstu krājuma (“Неназначенные встречи”, 1980), kas izdots Rīgā 1987. gadā.

Padomju periodā zinātniskā fantastika bija ideoloģijas atbalstīts žanrs, kas manifestēja progresa un zinātnes attīstības virzītas utopijas, sasaucoties ar komunisma paradigmu un idejām. Tomēr arī šeit tika ievērota stingra cenzūra, neļaujot izvirzīties viedokļiem, kas izjautā varas sistēmu un tās mehānismus. Intriģējošs piemērs, ko atsedz izstāde, ir no 1975. līdz 1982. gadam Rīgā Zinību namā sarīkotās četras grafikas izstādes ar nosaukumu “Zinātne un zinātniskā fantastika”, kurās piedalījās tādi mākslinieki kā Maija Dragūne, Aleksandrs Dembo, Māris Ārgalis, Malda Muižule, Māra Rikmane, Dzidra Ezergaile, Juris Poikāns, Kirils Šmeļkovs, Inārs Helmūts, Arturs Ņikitins, Genādijs Suhanovs un citi, savos darbos vizualizējot gan kosmosa apgūšanas, gan zinātnes un tehnoloģiju revolūcijas, gan ekoloģisko draudu un citas nākotnes interpretācijas.

Savukārt mūsdienās notiek vēl nebijusi tehnoloģiskā attīstība, kuras uzplaukums kontrastē ar tikpat strauju sociālpolitisko procesu virzību labēja konservatīvisma gultnē. Līdzīgi kā dažādos vēstures sastrēguma punktos, arī šobrīd aug interese par zinātnisko fantastiku, kas pauž progresīvas utopijas vai provocē ar biedējošām distopijām. Paralēli saistībai ar zinātni un tehnoloģijām zinātniskās fantastikas piedāvātajās utopijās tiek atspoguļoti tādi jautājumi, kā koloniālisms, klases, rasu un dzimumu nevienlīdzība, draudošās ekoloģiskās katastrofas.

“Nenorunātās tikšanās” ir viens no Latvijas valsts simtgades programmas pasākumiem. Valsts simtgades svinības notiek laikā no 2017. līdz 2021. gadam. To pamatvēstījums ir “Es esmu Latvija”, akcentējot, ka Latvijas valsts galvenā vērtība ir cilvēki, kuri ar savu ikdienas darbu veido tās tagadni un kopā ar jauno paaudzi liek pamatus rītdienai.

IZSTĀDES MĀKSLINIEKI

Māris Ārgalis, Ieva Balode, Auseklis Baušķenieks, Žeņs Bo (Zheng Bo), Aleksandrs Dembo, Maija Dragūne, Pēteris Džigurs, Kristaps Epners, Dzidra Ezergaile, Neša Glinna (Nash Glynn), Alberts Goltjakovs, Inārs Helmūts, Anna Lislegārda (Ann Lislegaard), Zenta Logina, Malda Muižule, Deimants Narkēvičs (Deimantas Narkevičius), Bahara Nūrizade (Bahar Noorizadeh), Arturs Ņikitins (Артур Никитин), Pakui Hardware, Juris Poikāns, Māra Rikmane, Arturs Riņķis, Genādijs Suhanovs (Геннадий Суханов), Vladislavs Šapovalovs (Владислав Шаповалов), Kirils Šmeļkovs (Кирилл Шмельков), Viktors Timofejevs (Виктор Тимофеев), Sīfa Vesterberga (Sif Westerberg), Ilva Vesterlunda (Ylva Westerlund), Antons Vidokle (Антон Видокле), Artūrs Virtmanis, Driants Zeneji (Driant Zeneli)

LATVIJAS LAIKMETĪGĀS MĀKSLAS CENTRS

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC), starptautisku un nacionāla mēroga mākslas notikumu kurators un producents, ir lielākā Latvijas laikmetīgās mākslas institūcija. Kopš 1993. gada tas pēta un veido laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un starptautiski, lai provocētu kritisku refleksiju par mūsdienu sabiedrības jautājumiem. Starp LLMC pazīšanās zīmēm ir vērienīgākais ikgadējais laikmetīgās mākslas notikums Latvijā – festivāls “Survival Kit”, laikmetīgās mākslas izstādes Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Hardija Lediņa gads un Latvijas pārstāvniecība tādos starptautiskos notikumos kā Kochi-Muziris biennāle, Venēcijas mākslas biennāle, Sanpaulu biennāle, “Manifesta”, Raumas laikmetīgās mākslas biennāle u.c. LLMC uztur vienīgo Latvijas laikmetīgās mākslas arhīvu.

PROJEKTA ATBALSTĪTĀJI:

Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas dome, Valsts kultūrkapitāla fonds, Kanādas vēstniecība Latvijā, Lietuvas Republikas vēstniecība Latvijā, Gētes institūts Rīgā, Dānijas Kultūras institūts, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Rīgas Tūrisma attīstības birojs “Live Riga”, Latvijas Mākslinieku savienība, Konstnärsnämnden, “ĒTER”, Latvijas Nacionālais botāniskais dārzs, SIA “DAW Baltica” (“CAPAROL”), “Priekuļu bloks”, “Copy Pro”, “Neiburgs Hotel”, “4 metri”, SIA “Kates Plates”, SIA “Tenapors”, “Malduguns”, “Contra”, “Walters & Grapa”, “ŌBDO”, “Tālavas sidrs”, Valmiermuižas alus darītava, Kokmuižas alus darītava, garškopju kustība “Gardu muti”.

INFORMATĪVIE ATBALSTĪTĀJI:

“Delfi”, “Arterritory.com”, “Pastaiga”, Latvijas Radio 1, “Punctum

IZSTĀDES ORGANIZATORS:

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

SADARBĪBAS PARTNERI:

Laikmetīgās mākslas centrs “Den Frie” Kopenhāgenā (Dānija),

Laikmetīgās mākslas centrs “Ujazdowski Castle” Varšavā (Polija)

IZSTĀDES KURATORES:

Solvita Krese, Inga Lāce, Andra Silapētere / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

IZGLĪTĪBAS PROGRAMMU KURATORES:

Māra Žeikare, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izglītības programmu kuratore

GSM: (+371) 29 586893, E: mara@lcca.lv

Katrīna Vastlāve, i/z ARSENĀLS izglītības programmu kuratore /

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

T: (+371) 67 716108, E: Katrina.Vastlave@lnmm.lv

IZSTĀDES ARHITEKTŪRA:

“ĒTER”

GRAFISKAIS DIZAINS:

Aleksejs Muraško, izstādes vizuālās identitātes autors

PROJEKTA VADĪTĀJA:

Agnese Pundiņa / Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Māra Lāss, Latvijas Vizuālās mākslas departamenta Tēlniecības un objektu kolekcijas glabātāja /

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

T: (+371) 67 716148, E: Mara.Lass@lnmm.lv

KOMUNIKĀCIJAS VADĪTĀJA:

Laura Brokāne, Latvijas Laikmetīgās mākslas centra saziņas vadītāja

GSM: (+371) 27 491279, E: laura.brokane@lcca.lv

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

* visu izstādes laiku ceturtdienās Akcija “Labā diena

Iespēja apmeklēt izstādi, maksājot tikai 1,50 EUR!

* 12. decembrī plkst. 15.00 Skolotāju seminārs

LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS aicina pedagogus uz Skolotāju semināru, kurā Latvijas Laikmetīgās mākslas centra un ARSENĀLA izglītības programmu kuratores iepazīstinās ar izstādi “Nenorunātās tikšanās” un to pavadošo programmu, tostarp, ekspozīcijas ceļvedi un radošo uzdevumu skolēniem. Pasniedzēji uzzinās arī par aktuālo piedāvājumu projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros, kas iekļauj LLMC meistarklases laikmetīgās mākslas iepazīšanai mākslinieku un mākslas vēstnešu vadībā un jaunizstrādāto laikmetīgās mākslas darbnīcu vidusskolēniem izstāžu zālē ARSENĀLS “Ideju ģenerators: kā top instalācija?”.

Mērķauditorija: vispārējo un mākslas skolu pedagogi.

Dalība ir bez maksas.

Vietu skaits ierobežots.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 29 586893 vai e-pastu mara@lcca.lv, arsenals@lnmm.lv.

* 13. decembris – Radošās nodarbības skolēniem “Ideju ģenerators: kā top instalācija?

23. februāris Latvijas Laikmetīgās mākslas centra izstādē “Nenorunātās tikšanās” programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS sadarbībā ar mākslinieci Evu Vēveri piedāvā skolēnu grupām interaktīvas radošās nodarbības, kuru mērķis ir iepazīstināt bērnus ar modernās, laikmetīgās un konceptuālās mākslas formu – instalāciju – un tās tapšanas procesu. Nodarbības laikā audzēkņi pēc īsas izstādes apskates attīsta savas idejas par dotajām tēmām un paši veido instalācijas.

Mērķauditorija: 8.–12. klases skolēni.

Dalības maksa: 2,50 EUR n personas.

Dalībnieku skaits ierobežots.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 716108 vai e-pastu arsenals@lnmm.lv.

* 14. decembrī plkst. 12.00–17.00 Izstādes mākslinieku simpozijs

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra projektam “Nenorunātās tikšanās” veltītā simpozijā izstādes kuratores Inga Lāce, Andra Silapētere un Solvita Krese vadīs sarunas ar māksliniekiem Ilvu Vesterlundu (Ylva Westerlund), Kristapu Epneru, Ievu Balodi, Antonu Vidokli (Антон Видокле), Driantu Zeneji (Driant Zeneli), Annu Lislegārdu (Ann Lislegaard), Baharu Nūrizadi (Bahar Noorizadeh) un Viktoru Timofejevu (Виктор Тимофеев).

Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Papildu informācija pa tālruni (+371) 67 716108 vai e-pastu arsenals@lnmm.lv.

* 15. decembrī plkst. 13.00–15.00 Radošā darbnīca “Zinātniskā fantastika un komiksi

Darbnīcā kopā ar somu mākslinieci Ilvu Vesterlundu (Ylva Westerlund) bērni un jaunieši radīs zinātniskās fantastikas varoņus komiksu ilustrācijas tehnikā.

Nodarbība notiks angļu valodā (nepieciešamības gadījumā ar tulkojumu latviešu valodā).

Mērķauditorija: bērni un jaunieši vecumā no 10 gadiem.

Materiāli līdzņemšanai: visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas.

Darbnīcas cena: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem dalība ir bez maksas.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 29 586893 vai e-pastu mara@lcca.lv, arsenals@lnmm.lv.

* 29. decembrī, plkst. 13.00–15.00 Radošā darbnīca “Zinātniskā fantastika un kino

12. janvārī Darbnīcā bērni un jaunieši mākslinieces Ievas Balodes vadībā apgūs analogā kino radīšanas brīnumu un kopīgi veidos abstraktas 16 mm kino filmas cilpas, kuras turpat uz vietas projicēs, izmantojot 16 mm kino projektoru.

Mērķauditorija: bērni un jaunieši vecumā no 10 gadiem.

Materiāli līdzņemšanai: visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas.

Darbnīcas cena: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem dalība ir bez maksas.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 29 586893 vai e-pastu mara@lcca.lv, arsenals@lnmm.lv.

* 19. janvārī plkst. 13.00–15.00 Radošā darbnīca “Zinātniskā fantastika un rakstīšana

Kopā ar fantastikas rakstnieci Ievu Melgalvi sastādītā radošās rakstības uzdevumā, iedvesmojoties no laikmetīgās mākslas izstādē “Nenorunātās tikšanās” skatāmajiem iedomāto pasauļu – utopiju un distopiju – stāstiem, bērniem un jauniešiem būs iespēja attīstīt tēlus un nākotnes scenārijus zinātniskās fantastikas žanrā.

Radošo uzdevumu meklē ceļvedī izstādē vai lejupielādē šeit: www.lcca.lv/lv/izglitiba

Mērķauditorija: bērni un jaunieši vecumā no 10 gadiem.

Materiāli līdzņemšanai: visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas.

Darbnīcas cena: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem dalība ir bez maksas.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 29 586893 vai e-pastu mara@lcca.lv, arsenals@lnmm.lv.

* 23. janvārī plkst. 18.30 “Zinātniskās dzejas” performance

LNMM izstāžu zālē ARSENĀLS Latvijas Laikmetīgās mākslas centra rīkotajā izstādē “Nenorunātās tikšanās” notiks “zinātniskās dzejas” performance, kurā piedalīsies dzejnieces Jeļena Glazova, Elīna Bākule un Ieva Viese-Vigula.

Mērķauditorija: aicināti visi interesenti!

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem ieeja ir bez maksas.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Papildu informācija pa tālruni (+371) 67 716108 vai e-pastu arsenals@lnmm.lv.

* 9. februārī plkst. 13.00–16.00 Radošā darbnīca: Robotu diena “Marsmobiļi

Aicinām bērnus kopā ar vecākiem uz Robotu dienu, ko pavadīsim ARSENĀLĀ Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētajā starptautiskajā izstādē “Nenorunātās tikšanās”, kopā ar mākslinieci Gundegu Eveloni un mūziķi Gundegu Graudiņu (sadarbībā ar zinātkāres centru “ZINOO”) veidojot kustīgus un skanošus marsmobiļus.

Mērķauditorija: ģimenes ar bērniem vecumā no 3 gadiem.

Materiāli līdzņemšanai: visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas.

Darbnīcas cena: ieejas biļete izstādē. GADA BIĻETES īpašniekiem dalība ir bez maksas.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 29 586893 vai e-pastu mara@lcca.lv, arsenals@lnmm.lv.

* izstādes laikā Ekskursija skolēniem “Nenorunātās tikšanās

Skolēniem starptautiskas laikmetīgās mākslas izstādes “Nenorunātās tikšanās” apmeklējums būs aizraujošs veids, kā papildināt zināšanas un prasmes vairākos mācību priekšmetos – literatūrā, vizuālajā mākslā un citos – un aizdomāties par saistošām fantastikas tēmām ārpus skolas mācību programmas. Projektā aplūkotie jautājumi skar gan kosmosa iekarojumus, kas atklājas 1970. gados radītajos Latvijas mākslinieku darbos, gan nemirstību un vispārdrošākos nākotnes scenārijus. Tāpat izstāde uzdod drosmīgus jautājumus, kas aktuāli arī mūsdienu jauniešiem: kas ir kvīru kultūra, kiborgi un mākslīgais intelekts? Atbildes meklēsim kopā ar izglītības programmu vadītājiem un mākslas vēstnešiem iepriekš pieteiktās ekskursijās.

Mērķauditorija: 9.–12. klases skolēni.

Dalības maksa: ieejas biļete izstādē + maksa par gida pakalpojumu skolēniem.

Informācija par apmaksas kārtību projekta “Latvijas skolas soma” dalībniekiem atrodama vietnē http://lnmm.lv/lv/ars/apmekle/macies_un_piedalies/ars/latvijas_skolas_soma.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 29 586893 vai e-pastu mara@lcca.lv, arsenals@lnmm.lv.

* izstādes laikā Ceļvedis izstādē “Nenorunātās tikšanās

Starptautiska izstāde “Nenorunātās tikšanās” veltīta zinātniskās fantastikas žanra iepazīšanai caur laikmetīgo mākslu. Tās apmeklējums būs kā ceļojums laikā: ar īpaši sagatavoto ceļvedi-vārdnīcu ikviens varēs noskaidrot atbildes uz jautājumiem, ko uzdod aktuālā māksla.

Mērķauditorija: skolēni un visi interesenti.

Papildu informācija pa tālruni (+371) 67 716108 vai e-pastu arsenals@lnmm.lv.

 

INTERNETA RESURSI:

www.lnmm.lv

www.lcca.lv

www.lv100.lv

FACEBOOK: Latvijas Nacionālais mākslas muzejs; Latvija100

YOUTUBE: Latvian National Museum of Art / LNMMvideos; LV100

TWITTER: @LNMM_muzejs; @LatvijaiSimts

INSTAGRAM: @latviannationalmuseumofart

FLICKR: Latvia100

#lnmm

#LV100

LNMM izstāžu zāle ARSENĀLS / Torņa iela 1, Rīga

DARBA LAIKS:

Otrdienās, trešdienās, piektdienās 11.00–18.00, kase 11.00–17.45

Ceturtdienās 11.00–20.00, kase 11.00–19.45

Sestdienās, svētdienās 12.00–17.00, kase 12.00–16.45

Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

 

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 3,50 EUR

Skolēni, studenti, pensionāri 2,00 EUR

Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 4,00–6,00 EUR

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

 

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

Preses materiālu sagatavoja: Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357527
E: pr.service@lnmm.lv
I:
www.lnmm.lv
Twitter:
www.twitter.com/lnmm_muzejs