Dziesmu svētku ierakstiem veltītās izstādes “SAN Dziesmusvētki” atklāšanas afiša

10. maijā 14.00 Rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīcijas “Dziesmusvētku telpa” otrā stāva Kopienas telpā atklās dziesmu svētku ierakstiem veltītu izstādi “SAN Dziesmusvētki”, kas būs skatāma no 10. maija līdz 27. septembrim.

2023. gada decembrī apritēja 120 gadi kopš klajā nākušas pirmās latviešu skaņu plates. Skaņu ierakstīšanas tehnoloģijas mūs spēj aizvest kādā pagātnes nogrieznī, kas nolaupīts aizmirstībai. Kā stropā san tūkstošiem bišu, tā dziesmu un deju svētkos san un skan tūkstošiem balsu, tūkstošiem deju soļu – mūsu Latvijas sirds bagātība, kuras liecības nākotnei glabā arī skaņu ieraksti.

Izstādes nosaukums “SAN” simboliski aizved laikā, kad tika izgudrots pirmais plaša patēriņa skaņas ierakstīšanas rīks – fonogrāfs. Ar to skaņa tika ierakstīta vaska cilindrā jeb valcē. Arī skaņu plates sākotnēji tika ierakstītas vaskā. Tas viss bija iespējams, pateicoties bitei – šim sīkajam kukainim. “Bet varbūt “SAN” mūs aizved vēl daudz senākā, pirmatnīgākā izpratnē par cilvēka attiecībām ar skaņu? Latviešu valodas darbības vārds ‘sanēt’ etimoloģiski radies no indoeiropiešu pirmvalodas saknes *swen, kas ir kopīga sakne daudzu indoeiropiešu valodu saimes vārdiem, kas apzīmē skanēšanu, piemēram, angļu valodā no tās ir cēlušies vārdi sonic un sound, aicina aizdomāties viena no izstādes veidotājām Katrīna Kūkoja.

“SAN Dziesmusvētki” stāsta par dziesmu un deju svētku norišu un repertuāra iemūžināšanu skaņu ierakstos, kā arī dažiem citiem interesantiem skaņu pārneses faktiem. Tos pārdomāt rosinājis muzeja krājums, kurā ir vairāk nekā 8000 skaņu ierakstu. Dziesmu un deju svētki ir plašs un sazarots fenomens, šo mākslas un latviskās identitātes apliecinājuma kustību veido un uztur gan Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki Rīgā, gan svētki Latvijas novados un ārpus Latvijas, tāpat skolu jaunatnes un studentu dziesmu un deju svētki.

Izstāde ekspozīcijā “Dziesmusvētku telpa” ir daļa no Rakstniecības un mūzikas muzeja skaņu ierakstu izstādes “SAN”, kas aplūkojama Muzeju krātuvē no 2023. gada 7. decembra līdz 2024. gada 27. septembrim: rmm.lv/skanu-ierakstu-izstade-san.

Izstādes veidotājas: Daiga Bondare, Ilze Rusova, Katrīna Kūkoja, Ruta Kurpniece, Dārta Elza Andersone, Ilze Cihovska.

Pasākumu atbalsta: Valmiermuižas alus un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Par ekspozīciju “Dziesmusvētku telpa”:

Rakstniecības un mūzikas muzeja pastāvīgā ekspozīcija “Dziesmusvētku telpa”, kas atrodas Mežaparka Lielajā estrādē – Sidraba birzī, ir veidota divos stāvos, kas saturiski un funkcionāli viens otru papildina. Ekspozīcijas mugurkauls ir Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki, kas caurstrāvo visus ekspozīcijas objektus. “Dziesmusvētku telpa” ir vēl viens nacionālais dārgums, kas rosina cilvēku interesi un vēlmi, kā arī intelektuālo un emocionālo nepieciešamību uzturēt Dziesmu un deju svētku tradīciju. Tā ir platforma, kas cildina un izglīto par mūsu tautas seno tradīciju, kas kalpo kā mūsdienīga un inovatīva telpa diskusijām, sarunām un vīziju veidošanai par kultūras mantojumu mūsdienās.

 

Papildu informācija:
Paula Peredistaja
Komunikācijas projektu vadītāja
Rakstniecības un mūzikas muzejs
Pulka iela 8, Rīga, LV-1007
Tālr. +371 29331168