Lekcija un izstāde Jelgavā

2017.gadā 6.aprīlī izstādes atklāšana un izglītojošā lekcija notika Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldē.

Pasākumā piedalījās ap 50 dalībniekiem - pašvaldību pārstāvji, izglītības iestāžu speciālisti un pedagogi, vēsturnieki, sociālie darbinieki, žurnālisti, jaunieši, kā arī romu iedzīvotāji Jelgavas, Jūrmalas Dobeles un Bauskas. Dalībnieki paplašināja savas zināšanas par Latvijas romu kultūru un vēsturi, īpaši par romu holokaustu Latvijā Otras pasaules kara laikā.

Izstādes „Romu holokausts Latvijā (1941-1945)” atklāšanā piedalījās Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājas vietniece Rita Vectirāne, Jelgavas pilsētas domes administrācijas Sabiedrības integrācijas pārvaldes vadītāja Ilga Antuža, Romas katoļu baznīcas Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis, Bauskas muzeja Vēstures nodaļas vadītājs Aigars Urtāns un vēsturnieks Andris Tomašūns.

Īpaša diskusija bija saistīta ar romu iznīcināšanu Jelgavā pie Siermuižās un Ērmiķu priedēs, kas notika 1942.gada maijā, kur gāja bojā ap 280 romu cilvēki, no kuriem tikai 56 bija pilngadīgi, pārējie - pusaudži un bērni. Īpaša uzmanība tika veltīta romu glābšanas stāstiem un viņu glābējiem, tādiem kā Kārlis Krūmiņš no Talsiem, Mārtiņš Bērziņš no Sabiles vai romu barons Paučs no Jelgavas.

D.Kretalovs, projekta vadītājs: „Katras tautas vēsturē ir savas traģiskās lapaspuses un ir būtiski atcerēties par šo traģēdiju upuriem, godāt varoņus un glābējus, nododot šo piemiņas mantojumu nākamajām paaudzēm. Mūsu sabiedrība par romu genocīdu Otrā pasaules kara laikā zina ļoti maz, tāpēc ir svarīgi atbalstīt romu centienus veikt pētniecisko un izglītojošo darbu par šiem asiņainajiem notikumiem Latvijā nacistiskā režīma laikā. 8.aprīlī Starptautiskajā romu dienā romi ne tikai rīko kultūras pasākumus, parādot savas tautības krāšņumu un daudzveidību, bet arī piemin savus tautiešus, kuri bija zvērīgi nogalināti Otrā pasaules kara laikā. Aicinu visus interesentus apmeklēt šo unikālo izstādi. ”

Pasākuma noslēguma notika krāšņa tradicionālās romu mūzikas kolektīva „Ame Roma” uzstāšanās.