Covid-19 izplatība un tās ierobežošanā pieņemtie lēmumi ietekmējuši arī tuvāko 2 gadu Venēcijas arhitektūras un mākslas biennāļu norisi

IDEJA

Klimata krīzei kļūstot par realitāti, ikviens arhitekts ir spiests diendienā risināt šo globālo problēmu. Mēs pamatoti liekam cerības uz tehnoloģijām, taču nebūtu prātīgi aizmirst arī par to radītajiem riskiem. Latvijas paviljonā Venēcijas arhitektūras biennālē pētīta cilvēku pretestība tehnoloģijām kā akūta problēma mūsdienu arhitektūrā. Pievēršoties satraucoši nopietnām un vienlaikus amizantām tehnonejēdzībām, mēs uzsveram cilvēka skatpunkta nozīmi arhitektūrā un palīdzam lietotājiem sadzīvot ar mūsdienu viedajām ierīcēm. Vai indivīdu tieksmi pēc komforta iespējams salāgot ar ilgtspējas prasībām, kas virza tehnoloģiju attīstību? Esam pārliecināti, ka vidusceļš starp privātām un globālām vajadzībām ir vienīgā reālā iespēja, kā nodrošināt mums visiem tādu nākotni, kurā mēs spētu dzīvot.

INSTALĀCIJA

Latvijas paviljona instalācija iemieso mūsu pretrunīgo attieksmi pret tehnoloģijām. Nospiedošs melnu cauruļu mudžeklis, kas šķietami aug no nekurienes, pirmajā acu uzmetienā parādās kā svešķermenis, kas gluži kā parazīts uzurpējis cilvēka apdzīvoto telpu. Taču instalācija aicina skatītāju mainīt savu attieksmi un atpazīt šajā šķietami biedējošajā svešiniekā draudzīgu kaimiņu - tādu, kas reaģē uz mūsu klātbūtni un pat uzrunā mūs nesaprotamā, bet mierinošā valodā.

attēls

Šī cilvēka un tehnoloģiju sadzīvošanas pieredze iedvesmo ilgtspējīgai partnerībai starp cilvēkiem un mašīnām, kuras galu galā ir radītas mums pašiem pēc mūsu ģīmja un līdzības.

GRĀMATA

Ekspozīcijai veltītais izdevums attīsta instalācijas ideju, piedāvājot divus pretējus skatījumus uz tehnoloģiju lomu mūsu ikdienā: satīriski stāsti par absurdām situācijām ēku lietotāju saskarsmē ar tehnoloģijām mijas ar tehnoloģiju ekspertu izsvērtajiem, uz problēmas risinājumu fokusētajiem argumentiem. Patiesu notikumu iedvesmoti stāsti ir asprātīgs humors ar tehnopesimisma piesitienu, kamēr ekspertu komentāri demonstrē neviltotu ticību tehnoloģiju glābjošajam spēkam. Grāmata tādējādi atspoguļo polāras attieksmes pret mašīnām, kuras pastāv līdzās vienā sabiedrībā un nereti arī katrā atsevišķā cilvēkā. Izdevums arī parāda, ka vismaz reizēm risinājumi, kuri sākotnēji šķita “domāti ēkai”, galu galā izrādās “domāti tev”.

KOMANDA

Kuratori: NRJA (Uldis Lukševics, Elīna Lībiete, Ivars Veinbergs, Ieva Lāce-Lukševica, Zigmārs Jauja, Inga Dubinska, Līga Jumburga)
Instalācijas dizains: NRJA
Instalācijas realizācija: NRJA, Pēteris Riekstiņš and Ansis Bergmanis
Grāmata «Tas nav domāts tev! Tas domāts ēkai!»: NRJA and Architext
Grafiskais dizains: Aleksejs Muraško
Audio dizains: Gatis Ziema
Foto: Andrejs Strokins
Projekta vadība: Austra Bērziņa
Sabiedriskās attiecības: Linda Bērziņa
Komisārs: Jānis Dripe (Latvijas Republikas Kultūras ministrija)
Atbalsta: Latvijas Republikas Kultūras ministrija

attēls

NRJA (No Rules Just Architecture

 

Vairāk informācijas: latvianpavilion2020.lv

Sociālie tīkli:
Facebook: @latvianpavilion2021
Twitter: @latvianpavilion

Atrašanās vieta:
Arsenale Artiglierie, Venēcija

Atklāšana:
2021.gada 22.maijs

Preses kontakti:
Elīna Lībiete
latvianpavilion2020@nrja.lv