Izstādē vēstījums nodots ar dažādiem vizuālās izteksmes līdzekļiem. Ekspozīcija centrā ir objektu grupa spilgti dzeltenā krāsā. Tajā reālā mērogā atveidoti gan militāra rakstura objekti – pūķa zobi, prettanku eži, gan sadzīviski elementi – lauku vidē nereti sastopamie guļbaļķu soli, gan arī pierobežas teritoriju raksturojošās videonovērošanas ierīces. Šo pretrunīgo skulpturālo grupu ietver un telpu definē Latvijas pierobežas ainavu fotokolāža. Paviljona ekspozīcijā ietverta arī karte, kurā ilustratīvā grafikā atainoti drošības pasākumi kā arī to ietekme uz ainavu un cilvēku dzīvēm. Izstādes veidotāji cer rosināt apmeklētāju empātiju ar īsfilmu, kurā pierobežas iedzīvotāji dalās savā pieredzē, sajūtās un iespaidos par ikdienu pie pašas Eiropas ārējās robežas kopš tā tikusi nocietināta, izbūvējot žogu un cita veida aizsardzības infrastruktūru.
Jau pirms ekspozīcijas atklāšanas tās pieteikums raisījis ievērojamu starptautiskās preses uzmanību un publicēts tādos medijos kā Financial Times, Wallpaper*, Interni, ArchDaily, designboom, The Architect’s Newspaper, The Art Newspaper u.c.
Ekspozīciju papildina drukāts izdevums “Landscape of Defence,” kurā starptautiski atzītais latviešu fotogrāfs Reinis Hofmanis interpretējis pierobežas ainavu, savukārt paviljona kuratore Liene Jākobsone savā esejā runā par robežu nozīmi mūsdienu Latvijā un Eiropā. Izdevums publicēts izdevniecībā Ruby Press, Berlīnē, un ar to varēs iepazīties Latvijas paviljonā.
Latvijas paviljona “Aizsardzības ainava” autoru komanda ir kuratores Liene Jākobsone un Ilka Rūbija (Ilka Ruby), SIA “Sampling” arhitekti Mantens Devrīnts (Manten Devriendt), Solvita Kārkliņa, Zane Saulīte-Zvaigzne un SIA “Nomad architects“ arhitekti Marija Katrīna Dambe un Florians Betats (Florian Betat).
Kuratore Liene Jākobsone - PhD, arhitekte, dizainere, Rīgā darbojošās arhitektūras un dizaina studijas “Sampling” līdzdibinātāja, Latvijas Mākslas akadēmijas Laikmetīgās mākslas, dizaina un arhitektūras institūta direktore un vecākā pētniece. Lasa lekcijas vairākās Eiropas universitātēs un strādā pie lokāliem un starptautiskiem pētījumu projektiem. Savā radošajā praksē izstrādā ēku, interjeru un adaptīvās pielāgošanas projektus un veido ekspozīciju, vides objektu un produktu dizainu.
Kuratore Ilka Rūbija (Ilka Ruby) - Berlīnē strādājoša kuratore, arhitektūras publiciste un izdevniecības Ruby Press līdzdibinātāja. Kā kuratore īstenojusi virkni izstāžu, ieskatot Druot, Lacaton & Vassal – Tour Bois le Prêtre Vācijas Arhitektūras muzejā DAM; Treasures in Disguise, Montenegro paviljons 14. starptautiskajā arhitektūras izstādē La Biennale Architettura; Never Demolish, Kopenhāgenas Arhitektūras festivālā; Together! The New Architecture of the Collective, Vitra dizaina muzejā. 2020. gadā viņa bijusi līdzkuratore Timišoaras Arhitektūras biennālei Beta 2020 Enough is Enough Rumānijā.
Latvijas paviljona komisārs ir arhitekts Jānis Dripe, kurš pārstāv Kultūras ministrijas intereses.
Latvijas ekspozīcijas izveides pamatizmaksas un telpu nomu Venēcijas vēsturiskajās Arsenāla Artigleria telpās sedz Kultūras ministrija. Ekspozīcijas realizāciju atbalsta Tet, Silman, Latvijas Finieris, Arctic Paper, Cewood, Kurši, Labie koki, Labietis, Flandrijas valdības pārstāvniecība Romā, Inženieru grupa Kurbads, Marco Peroni Ingegneria.
Venēcijas biennāles 19. starptautiskās arhitektūras izstādes tēma – Inteliģence. Dabiskā, Mākslīgā. Kolektīvā ietver aicinājumu veidot nākotni, ieklausoties pasaules inteliģences balsī, domāt par būvēto un dzīves vidi plašāk, eksperimentēt, savienojot dažādus intelekta veidus, pielāgojoties laikmeta diktētām pārmaiņām.
Latvija ar nacionālo paviljonu 2025. gadā jau vienpadsmito reizi būs pārstāvēta Venēcijas arhitektūras biennālē; šajā starptautiskajā forumā Latvija piedalās kopš 2002. gada.
Venēcijas arhitektūras biennāle ir viena no nozīmīgākajām arhitektūras izstādēm Eiropā un pasaulē, tā notiek reizi katros 2 gados. Venēcijas biennāles 19. starptautiskās arhitektūras izstādes norises laiks ir no 2025. gada 10. maija līdz 2025. gada 23. novembrim (pirms atklāšanas dienas – 2025. gada 8. un 9. maijā). Plašāka informācija par 2025. gada Venēcijas arhitektūras biennāli tīmekļvietnē ‒ www.labiennale.org/en/architecture/2025.
Papildu informācijai:
Liene Jākobsone
Latvijas paviljona kuratore,
arhitekte, dizainere PhD
+371 29396551
Liene@sampling.lv
Lita Kokale,
Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
+ 371 26469946
Lita.Kokale@km.gov.lv