Lekcija un izstāde Ventspilī

2017.gada 8.maijā izstādes atklāšana un izglītojošā lekcija notika Ventspils Pārventas bibliotēkā.

Pasākumā piedalījās ap 40 dalībniekiem – pašvaldību pārstāvji, izglītības un kultūras iestāžu speciālisti un pedagogi, sociālie darbinieki, jaunieši, kā arī romu iedzīvotāji Ventspils, Talsiem un Sabiles. Izstādes atklāšanā ar uzrunu piedalījās Ventspils pilsētas domes izpilddirektors Aldis Ābele, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks, Pārventas bibliotēkas vadītāja Igeta Gredzena, Ventspils Pārventas pamatskolas direktores vietniece Liāna Biezbārde, kā arī Kārļa Krūmiņa mazdēls Kārlis un mazmazmeita Katrina.

Lekcijā īpaši tika pieminēti romu glābēji – Sabiles pilsētas mērs Mārtiņš Bērziņš (1873 – 1968), kurš 1941. gadā izglāba ap 300 romus no nacistu genocīda un Talsu apriņķa vecākais Kārlis Krūmiņš (1895–1955), pateicoties kuram 1942.gadā palika dzīvi 200 romi. Par savu varoņdarbu Mārtiņam Bērziņam viņa namā Sabilē ir uzstādīta piemiņas plāksne, uz kuras lasāms, ka viņš „ar savu pilsonisko drosmi izglāba no iznīcības Sabiles čigānu kopienu”.

D.Kretalovs, projekta vadītājs: „Romu genocīds Otrajā pasaules karā ir viena no traģiskākajām lapaspusēm Latvijas romu tautas vēsturē! Atcerēties par šīs traģēdijas upuriem, godāt varoņus - romu glābējus, nododot šo piemiņas mantojumu nākamajām paaudzēm ir mūsu sabiedrības pienākums. Iepretim nacistiskās varas rīkojumiem un norādījumiem, romu glābēji Kurzemē, toreizējie Sabiles un Talsu pilsētas vadītāji, izdarīja visu, lai aizstāvētu savus romu iedzīvotājus un nepieļautu viņu iznīcināšanu. Šos varoņus nedrīkst aizmirst un mūsdienu sabiedrībai būtu jāmācās no viņu darbiem. Kā arī būtu svarīgi arī turpmāk atbalstīt romu centienus veikt pētniecisko un izglītojošo darbu par šiem asiņainajiem notikumiem Latvijā nacistiskā režīma laikā.”

Pasākuma noslēguma notika krāšņa tradicionālās romu mūzikas kolektīva „Ame Roma” uzstāšanās.