Literatūra
Dzintara Soduma foto.

Dzintara Soduma 99. dzimšanas dienas zīmē šogad piešķirtas trīs balvas par novatorismu latviešu literatūrā. Ikšķiles novada pašvaldības piešķirtais balvu fonds ir 4270 eiro.

Silvijas Brices grāmatu “Baigās piezīmes” (apgāds “Zvaigzne ABC”) Soduma balvas žūrija novērtē kā suverēnu tekstu, kas nav ievietojams kāda žanra rāmjos un uzrakstīts apbrīnojami precīzā, elegantā un bagātā latviešu valodā. Silvija Brice ir pirmā autore, kura Soduma balvu saņem otro reizi – šoreiz nevis kā tulkotāja, bet kā rakstniece.

Balva piešķirta arī dzejniecei Amandai Aizpurietei par dzejas grāmatu “Pirms izvākšanās” (apgāds “Neputns”). Šī darba novatorisms atklājas dzejas pērlē, kurā autore noslīpē vairāk nekā simt gadu dzejas mantojumu (Aspazija, Austra Skujiņa, Velga Krile, Vizma Belševica) 21. gadsimta apritē un gaismā. Grāmata atjauno latviešu dzejas nepārrauto līniju, kopīgo ainu.

Trešo Soduma balvu šogad saņem dzejnieks un tulkotājs Arvis Viguls par Ričarda Brotigana grāmatas “Foreļu cope Amerikā” tulkojumu (apgāds “Orbīta”), kas latviešu valodā radīts pirmo reizi. Arvis Viguls atveido amerikāņu tekstu, kas tikai ārēji izskatās vienkāršs, tā smalkākās nianses, labi paslēpto humoru un rūgto smaidu. Teksts runā dzīvā, pilnasinīgā, krāšņā latviešu valodā, un tas ir lielisks papildinājums “Orbītas bibliotēkai”.

Soduma balvai iesūtīto grāmatu vidū žūrija – Liega Piešiņa, Roalds Dobrovenskis, Dace Jansone, Arturs Hansons un Nora Ikstena – atzīmē arī vairākus citus darbus, kas ir ievērības un uzslavas cienīgi: Leonīda Dobičina grāmatu “Enpils” Māras Poļakovas tulkojumā, Eduarda Aivara dzejas krājumu “Dzejoļu remonts”, Jāņa Joņeva stāstu krājumu “Tīģeris”, Jura Zvirzdiņa “Esse un… un…”, Ingas Ābeles darbu “Balta kleita”.

Šogad balva tiks pasniegta Dzintara Soduma dzimšanas dienā, 13. maijā, plkst. 15.00 Ikšķiles estrādē, ievērojot valstī pandēmijas dēļ noteiktos ierobežojumus un klātesot Latvijas Republikas kultūras ministram Naurim Puntulim.

 

Papildu informācija:
Dace Jansone
Ikšķiles novada pašvaldības
Kultūras pārvaldes vadītāja

Peldu iela 22, Ikšķile
tālr.65020893, mob.29231470