Ministrijas jaunumi Arhitektūra
Paviljons
Latvijas paviljons “Tas nav domāts Tev! Tas ir domāts ēkai” Venēcijas biennāles 17.starptautiskajā arhitektūras izstādē. Foto: Ēriks Božis

Piektdien, 21.maijā plkst. 15.00 tiešsaistē tiks atklāts Latvijas paviljons “Tas nav domāts Tev! Tas ir domāts ēkai” Venēcijas biennāles 17.starptautiskajā arhitektūras izstādē.

Paviljonu veidojusi radošā komanda arhitektu biroja NRJA (No Rules Just Architecture) uzraudzībā. Latvijas ekspozīcijas ietvaros izveidota arī grāmata, kas papildina ekspozīcijas koncepciju – vai tehnoloģijas ēkās palīdz cilvēkiem jeb gluži pretēji – cilvēki kalpo tām?

“Dalība Venēcijas mākslas un arhitektūras biennālēs dod pārliecinošu signālu par Latvijas kultūras piederību globāliem procesiem un nostiprina Latvijas kā kultūras lielvalsts pozicionējumu. Šogad - pandēmijas apstākļos - piedalīšanās svarīgums biennālē ir jo īpašs – tas ir valsts kultūras dzīvotspējas apliecinājums sarežģītos apstākļos. Mēs visi jau otro pavasari mācāmies kultūrā saprasties digitāli. Tāpat sabiedrībai tik svarīgo formulu ēku un mūsdienu tehnoloģiju sadzīvošanā ar cilvēku ir meklējuši Latvijas ekspozīcijas autori. Esmu pārliecināts, ka tēma ir aktuāla un interesenti visā pasaulē pamanīs Latvijas ekspozīciju dabā vai digitālajās platformās. Tas ir patiess e – kultūras dzīvotspējas piemērs ar starptautisku dimensiju,” uzsver kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Lai kompensētu klātienes atklāšanas trūkumu, šogad Latvijas paviljons "Tas nav domāts Tev! Tas domāts ēkai" Venēcijas arhitektūras biennālē tika atklāts ar dokumentālu īsfilmu, kas ļauj skatītājam ielūkoties gan ekspozīcijas tapšanas procesā, gan pašā paviljonā. Filmu veidojis Ēriks Božis un Marta Elīna Martinsone, piedaloties kuratoru komandai no arhitektu biroja NRJA. Īsfilma no 21.maija plkst. 15.00 būs atrodama tīmekļvietnē Biennale Pavilions Online.

Latvijas paviljona atklāšanai var sekot līdzi gan īpaši izveidotā starptautiskā portālā Biennale Pavilions Online, gan Latvijas paviljona sociālā tīkla Facebook tiešsaistē, kā arī portālā Delfi.lv.

Portalā Biennale Pavilions Online plkst.15.30 seko starptautiska kuratoru diskusija, kurā piedalās Latvijas paviljona kuratore  Elīna Lībiete, kā arī kuratori no Igaunijas, Lietuvas, Somijas, Apvienotās karalistes un Šveices paviljoniem.

Līdztekus Latvijas paviljona atklāšanai Venēcijā klajā nācis ekspozīciju pavadošais eseju un īsprozas izdevums ar ekspozīcijai identisku nosaukumu “Tas nav domāts tev! Tas ir domāts ēkai”. Grāmatu ilustrējis arhitekts Ivars Veinbergs, tajā pazīstami prozaiķi, publicisti un pētnieki, piedāvā dažādus skatījumus uz tehnoloģiju lomu mūsu ikdienā. Grāmata latviešu un angļu valodās būs pieejama grāmatnīcās Latvijā Robert's Books un Mr.Page no š.g. jūnija.

Grāmatas iepriekšpārdošanai var pieteikties jau tagad, rakstot uz latvianpavilion2021@nrja.lv. Tāpat grāmatu var iegādāties arī Venēcijas biennāles grāmatu veikalā.

Latvijas dalību Venēcijas arhitektūras biennālē organizē un atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Latvijas paviljona komisārs ir Dr.Arch. Jānis Dripe. Latvijas paviljona kuratori ir Uldis Lukševics, Elīna Lībiete, Ivars Veinbergs, Ieva Lāce – Lukševica, Zigmārs Jauja, Inga Dubinska un Līga Jumburga. Ekspozīcijas realizāciju īsteno arhitektu birojs NRJA, Edgars Ošs,  Ansis Bergmanis, Pēteris Riekstiņš,  Mārtiņš Dāboliņš, Juris Simanovičs, Artūrs Tols un Viesturs Laiviņš.  Audio dizainu radījis Gatis Ziema. Fotogrāfs un video mākslinieks - Ēriks Božis, projekta vadība - Austra Bērziņa un sabiedriskās attiecības - Linda Bērziņa.

17.Venēcijas biennāle norisināsies no 2021.gada 22.maija līdz 26.novembrim, tajā piedalās 61 valsts, veidojot ekspozīcijas, kas  atbild uz biennāles izvēlēto šī gada tēmu “Kā sadzīvot kopā?”. Tā ir prestižākā arhitektūras izstāde pasaulē, kurā Latvija piedalās kopš 2002.gada. Informācija par biennāles biļešu iegādi, drošības pasākumiem un citiem praktiskiem jautājumiem atrodama biennāles oficiālajā tīmekļvietnē.

Plašāka informācija par Latvijas ekspozīciju:

https://latvianpavilion2021.lv

Facebook: @latvianpavilion2021

Instagram: @latvianpavilion2021

Twitter: @latvianpavilion

https://www.biennalepavilions.com/pavilion/latvia

 

Informāciju sagatavoja:
Linda Bērziņa
berzina_linda@yahoo.com
29449919

latvianpavilion2021@nrja.lv