Mākslinieces Kristas Vindbergas Auznieces darba fragments - skulptūras fragments - roka no balta materiāla

Turpinot sarunu ar sabiedrību laikmetīgās mākslas valodā, 2026. gada 13. februārī plkst. 13:00 Čehova teātra galerijā tiek atklāta mākslinieces Kristas Vindbergas Auznieces izstāde “OSCULUM. BASIUM. SUAVIUM.”

Izstāde piedāvā skatījumu uz pieskāriena, laika un tuvības nozīmi laikmetīgās mākslas kontekstā.

“Radīšana sākas ar nodomu, pieskārienu un kustību. Divas kustībā sasalušas rokas nepārtraukti rotē viena pret otru, un to trajektorija veido bezgalīgu tuvuma un distances ciklu. Atsauce uz Mikelandželo Ādama radīšanu ir tieša, taču šeit radīšana ir atstāta sievietes rokās, tā pārbīdot radīšanas akta interpretāciju uz jaunām identitātes un autorības dimensijām. Šajā darbā nav dievišķas hierarhijas, bet gan divu radītāju līdzvērtīga klātbūtne.

Viena labā un viena kreisā roka griežas ap savu asi kā autonomas planētas, un to kustība atgādina pulksteņa rādītājus, kuru laiks vienmēr ir precīzs un vienmērīgs. Viena sekunde ietver īsu satikšanās momentu, pēc kura atkal iestājas intervāls, kurā dominē gaidas un potenciāls.

Rotācija aptver pilnu 360 grādu amplitūdu, tomēr tikai vienā grādā rodas savstarpējs kontakts - brīdis, kurā koncentrējas radīšanas akta intensitāte un trauslums, un vienlaikus atgādinājums par nepārtrauktu iespējamības atkārtošanos.

Darbs mainās mēnesi no mēneša - Osculum, Basium, Suavium - un pakāpeniski sašaurina distanci: no atturīga žesta, caur mīļumu, līdz jutekliskai intensitātei. Basium apzīmē maigu un mīļu skūpstu, kas tradicionāli saistīts ar mīlestības un tuvības izpausmēm. Osculum ir neitrālāka, klasiskajā tradīcijā bieži sociāla vai rituāla rakstura skūpsta forma. Suavium apzīmē kaislīgu, juteklisku un erotiski piesātinātu skūpstu”, stāsta māksliniece Krista Vindberga Auzniece.

Krista Vindberga Auzniece ir Latvijas vizuālā māksliniece, kura strādā ar zīmējumu, glezniecību, video, instalāciju un scenogrāfiju. Viņas radošās intereses fokusējas uz laiku un atmiņu kā mainīgu, slāņainu “materiālu”, kā arī uz neredzamo – klusumu, tukšumu un potenciālu, kas vēl tikai top; būtiska vieta ir arī personīgās un kolektīvās atmiņas krustpunktiem un dzimtas klātbūtnei darbā. Vindbergas darbos domāšana un formas jutekliskums iet roku rokā – gaisma, ēna, faktūra un materiālu fiziskums kļūst par metaforām un precīzi uzbūvētu pieredzi skatītājam. Savus darbus viņa regulāri izstādījusi Latvijā un ārvalstīs, tostarp Kim? Laikmetīgās mākslas centrā un galerijā “Alma” Rīgā, kā arī galerijā “Kogo” Tartu, piedaloties arī starptautiskos projektos un biennālēs. Viņas radošais darbs novērtēts ar profesionālām atzinībām, un darbi atrodas publiskās un privātās kolekcijās, tostarp Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā.

 

Informāciju sagatavoja:
Madara Spēlmane
VSIA “Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris”
Komunikācija un sabiedriskās attiecības
e-pasts: madara.spelmane@mct.lv
tālr. +371 26771807

Saistītas tēmas

Aktualitātes:
Teātris Vizuālā māksla