Radošā Eiropa
Golveja un Rijeka - Eiropas kultūras galvaspilsētas 2020

2020. gadā Eiropas kultūras galvaspilsētas ir divas piekrastes pilsētas: Rijeka, kas atrodas Atlantijas okeāna krastā, un ostas pilsēta Golveja Adrijas jūrā.

Tradīcija piešķirt gada Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu parādijās 1985. gadā, lai uzsvērtu Eiropas kultūru bagātību un daudzveidību, vienlaikus veicinot reģionu pilsētu starptautisko atpazīstamību. Kultūras galvaspilsētas titula nozīme un ietekme ilgtermiņā ir ne tikai uz kultūru, bet arī uz sociālo un ekonomisko aspektu.

‘’Dzīvīga un dinamiska pilsēta Eiropas malā’’

Golveja, trešā lielākā Īrijas pilsēta un lielākā Īrijas rietumu piekrastē, Konahtas provincē, iegūst Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu. No februāra, gadu uzsākot saskaņā ar seno ķeltu kalendāru, programma Golveja 2020 tiek veidota ap četriem ķeltu festivāliem - Imbolc, Bealtaine, Lughnasa un Samhain.
Pilsētā, kurā katrs ceturtais iedzīvotājs ir dzimis ārpus Īrijas, migrācija, kopā ar ainavu un valodu, ir Golveja 2020 programmas trīs galvenās tēmas. EP pirmā priekšsēdētāja vietniece Maireda Makginesa, kuras vēlēšanu apgabalā ietilpst Golveja, raksturo pilsētu kā sinonīmu jēdzienam kultūra: “Golvejai ir bagātas tradīcijas literatūrā, mākslā un mūzikā, - tā ir īru valodas mājvieta. Vienlaikus tā ir globāla mēroga un moderna pilsēta ar medicīnas ierīču un tehnoloģiju centru. Esmu gandarīta, ka šī dzīvīgā un dinamiskā pilsēta Eiropas malā iegūs iespēju iepazīstināt visu kontinentu ar savu mantojumu."


‘’Spilgts tolerances un multikulturālisma piemērs”


2020. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu Golveja dala ar Rijeku - pilsētu Horvātijā, Adrijas jūras krastā, kas pazīstama ar savu bohēmisko atmosfēru un festivālu dažādību. Rijeka ir lielākā osta valstī un ir pirmā Horvātijas pilsēta, kas kļūst par Eiropas kultūras galvaspilsētu.

Izvēloties saukli “Daudzveidības osta”, Rijeka 2020 programma koncentrēsies uz trim galvenajām tēmām: ūdens, darbs un migrācija. Politiskās grupas “Renew Europe” deputāts no Horvātijas Valters Flego sveic pilsētu, kurā viņš ir pavadījis mācību gadus, būdams mašīnbūves students, ar tās Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu: “Rijeka var būt spilgts tolerances un multikulturālisma piemērs visām Eiropas pilsētām. Esmu pārliecināts, ka pilsēta spēs to sekmīgi popularizēt. No sirds apsveicu manu studenta laika pilsētu ar šo prestižo atzinību.”

Golveja 2020

Rijeka 2020

Informācija: Eiropas Parlaments