Naudas zīmes

20. maijā saņemot Vadības grupas uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam akceptu, Kultūras ministrija (KM) apstiprināšanai valdībā virzīs atbalstu Covid-19 pandēmijas ietekmes mazināšanai valsts teātros un koncertorganizācijās, kā arī mantojuma iestādēs – valsts muzejos un Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB). Šim mērķim teātriem un koncertorganizācijām nepieciešami nepilni 2,1 miljons eiro, savukārt valsts muzejiem un LNB – 3,5 miljoni eiro.

Tāpat panākta konceptuāla vienošanās par finansējuma piešķiršanu, lai būtu iespējams turpināt VKKF mērķprogrammas kultūras atbalstam līdz 2021.gada beigām.

“Epidemioloģiskās situācijas dēļ kultūras nozare joprojām ir visvairāk skartā nozare. 2021. gadā izstrādāti un realizēti vairāki atbalsta mehānismi gan pašnodarbinātajām radošajām personām, gan privātajām un nevalstiskajām kultūras organizācijām, kas noteikti būs jāturpina līdz ierobežojumu atcelšanai. Tikpat būtiska ir atbalsta sniegšana valsts teātriem, koncertorganizācijām, muzejiem un LNB, kas nodrošina to darbības stabilitāti šajā periodā,” uzsver kultūras ministrs Nauris Puntulis.

Covid-19 izraisītās pandēmijas izplatības ierobežošanai noteikto drošības pasākumu dēļ kultūras sektora darbība aizvien ir iesaldēta – 7 valsts teātri, Rīgas cirks un 7 koncertorganizācijas iestudē jaunas izrādes, tomēr skatītājiem tās var atrādīt vien tiešsaistē, savukārt muzeji apmeklētājus var uzņemt vien āra ekspozīcijās, bibliotēkas – grāmatas izsniegt līdznešanai, citus sev raksturīgos pakalpojumus nesniedzot.

Atbalsta apmēra aprēķinus veikusi KM īpaši izveidota darba grupa, balstoties prognozē, ka valsts teātru un koncertorganizāciju darbību laika periodā no š.g. 1. augusta līdz gada beigām būs iespējams atjaunot 50% apmērā. Finansējums paredzēts jaunu projektu - jauniestudējumu un digitālo koncertu - uzvešanai.

Mantojuma iestāžu atbalstam nepieciešamais finansējums aprēķināts, ņemot vērā to, ka iestāžu pašu ieņēmumu izpildes prognozes esošajā situācijā salīdzinot ar gada pašu ieņēmumu plānu sastāda vien 4% muzejiem un 6% LNB, savukārt izdevumi atlīdzību, komunālo maksājumu un telpu nomas segšanai pieaug.

Atbalsts paredzēts ne vien KM muzejiem – Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam un Nacionālajam vēstures muzejam, Turaidas muzejrezervātam un Rundāles pils muzejam, Latvijas Etnogrāfiskajam brīvdabas muzejam, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejam, Kino muzejam un Teātra muzejam, Memoriālo muzeju apvienībai, bet arī citu nozaru ministriju pārraudzībā esošajiem valsts muzejiem - Latvijas Nacionālajam dabas muzejam (VARAM), P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejam (VM) un Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejam (SM un VAS “Latvijas dzelzceļš”).

 

 

Papildu informācijai:
Lita Kokale,
Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
67330343, 26469946
Lita.Kokale@km.gov.lv