Dizains
Mediju pasākumā tika prezentēts Latvijas Dizaina gada balvas konkursa žūrijas sastāvs, jaunumi konkursa kārtībā un gaidāmie pasākumi 2021. gadā

Šodien, 12. novembrī, mediju pasākumā tika prezentētas vairākas Latvijas Dizaina gada balvas - nacionālās nozīmes apbalvojuma dizainā - aktualitātes 2020.-2021. gadu periodā: Latvijas Dizaina gada balvas konkursa starptautiskās žūrijas sastāvs, jaunumi un būtiskas izmaiņas konkursa kārtībā un gaidāmie pasākumi 2021. gadā.

“Šajā pārmaiņu laikā saredzam Latvijas Dizaina balvu kā vienojošu platformu, kas plašākam sabiedrības lokam parāda un izgaismo Latvijas dizaina labāko sniegumu gan tradicionālajās, gan arī jaunajās dizaina jomās – jo īpaši digitālā, sociālajā, pakalpojumu, vides, politiku un stratēģiju, pieredzes dizainā un citās. Es patiesi aicinu dizainerus rādīt savu labāko veikumu un pieteikt darbus Latvijas Dizaina gada balvas konkursam,” aicina Kultūras ministrijas valsts sekretāres vietnieks kultūrpolitikas jautājumos Uldis Zariņš.

LMA asociētais profesors un Sigmund Freud Private University lektors, Martins Fosleitners (Martin Foessleitner) savā uzrunā teica: “Paldies par iespēju pievienoties Latvijas Dizaina gada balvas žūrijas komandai un būt par tās vadītāju. 10 gadus esmu kopā Latvijas dizaineru kopienu, un ir aizraujoši redzēt tās daudzsološo attīstību. Žūrijas komandā ir apvienoti izcili cilvēki - katrs pārstāv savu dizaina nozari, un es jau gaidu iespēju strādāt kopā ar viņiem. Šis ir ļoti īpašs un izaicinošs laiks. Fonā ir pandēmijas fenomens, klimata pārmaiņas, un pasaulē norisinās ļoti aktīvi politiskie procesikā piemēram, ASV. Un šajā laikā dizainam ir milzīga ietekme uz sabiedrību. Ja mēs vēlamies jautāt, kas ir Latvijas dizains, tad tas nav īstais jautājums! Mums jājautā, kā dizains palīdz Latvijai, kā dizains var palīdzēt sabiedrībai!? Ne velti Herberts Saimons savulaik ir teicis: Dizains ir jebkura darbība, kas šī brīža situāciju pārvērš labākā.”

Latvijas Dizaineru savienības priekšsēdētāja un Latvijas Dizaina gada balvas projekta vadītāja Barbara Freiberga izskaidroja, kādas izmaiņas ir skārušas Latvijas Dizaina gada balvas konkursa nolikumu un iesniegšanas kārtību:

konkursa darbi tiks vērtēti 5 kategorijās: vides un interjera dizains, produktu dizains, grafikas dizains, digitālais dizains un pakalpojumu, stratēģiju un politiku dizains. Konkursa nolikums būs pieejams no nākamās nedēļas Latvijas Dizaina gada balvas mājas lapā (www.dizainabalva.lv), kā arī apbalvojuma Facebook un Instagram kontos, kur jau šobrīd var iepazīties ar informāciju par kategorijām un kritērijiem. Darbu iesniegšana sāksies 01.12.2020. Darbu iesniegšanai šogad tiks doti 3 mēneši – decembris, janvāris, februāris. Žūrija pie darbu izvērtēšanas strādās 2 mēnešus.

Konkursa darbu iesniegšanai turpmāk būs dalības maksa. Tā tiks dalīta tā saucamajos “early bird” un “late bird”.

Dalības maksas bonuss – katrs konkursa dalībnieks saņem arī ielūgumu uz LDGB dizaina konferenci, kā arī pieeju ekskluzīviem pasākumiem ar konkursa žurijas locekļiem un garantētu žūrijas vērtējumu konkrēti iesniegtajam darbam, ja konkursa dalībnieks to iesniedzot atzīmēs.

Konference, kā arī visi ar LDGB saistītie pasākumi ir plānoti 2021.gadā, no 24. līdz 30.maijam.

LDGB apbalvošanas pasākums notiks 2021.gada 28.maijā.

Kampaņas #esesmuintroverts radītāja un radošā direktore Una Rozenbauma savā uzrunā teica: “Parasti kampaņas ar laiku pazūd, bet 2019.gadā LDGB nominētā kampaņa ir plaukusi un zēlusi iepriekš neparedzētos formātos. Kultūras ministrija mūs uzaicināja pārstāvēt Latviju Londonas Dizaina biennālē 2021.gadā, kas ir liels pagodinājums.

Dalība konkursā ir devusi to, ka mēs esam pamanīti plašākā lokā Latvijā, arī ārpus literatūras mīlētājiem un pašironijas cienītājiem.

Konkurss ir lieliska iespēja satikt potenciālos kolēģus. Konkursa nominantu brokastīs mēs nejauši sasēdāmies kopā ar Dzudzillo pāri (scenogrāfiem Reini un Kristu Dzudzillo) un arhitektu Pēteri Bajāru. Ar Pētera Bajāra biroju kopā strādājam pie Rakstniecības un mūzikas muzeja jaunās ekspozīcijas un ar Dzudzillo pāri kopā piedalīsimies Londonas Dizaina biennālē.

Arī šogad noteikti pieteiksim darbus Latvijas Dizaina gada balvai, kaut vai tāpēc, ka tā ir iespēja nofokusēties un izsijāt to, kas pēdējā laikā labs ir izdarīts. Un izdarīts ir pārsteidzoši daudz!

Novēlējums tiem, kas domā pieteikt darbu vai nē - noteikti piesakiet, kaut vai tāpēc lai satiktu tikpat talantīgus cilvēkus kā jūs!”

Papildu indormācija:
Latvijas Dizaina gada balva ir nacionālas nozīmes dizaina nozares apbalvojums, kura mērķis - apzināt, izvērtēt un popularizēt Latvijas dizaineru izcilākos sniegumus, sekmēt Latvijā radītā dizaina produktu un pakalpojumu pieprasījumu un pielietojumu, kā arī Latvijas dizaina nozares attīstību un izaugsmi ilgtermiņā. Latvijas Dizaina gada balvas konkurss ir augstākais apbalvojums Latvijas dizaina nozarē.

2017. gadā norisinājās pirmā Latvijas Dizaina gada balva, kuras iniciators un atbalstītājs ir Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

2017., 2018. un 2019. gadā konkursu organizēja dizaina birojs H2E sadarbībā ar Kultūras ministriju, Latvijas Mākslas akadēmiju, Latvijas Nacionālo mākslas muzeju un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju.

Latvijas Dizaina gada balvas procesu 2020. un 2021. gadā koordinē Latvijas Dizaineru savienība.

 

Papildu informācijai:
Barbara Freiberga
Latvijas Dizaina gada balvas projekta vadītāja
28307476,
barbara@dizainabalva.lv