Bibliotēkas Starptautiskā sadarbība
Latvijas karogs

Jau šonedēļ, no 5. līdz 8. augustam, Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisināsies Erasmus+ programmas starptautiskā jauniešu debašu projekta Debate Your Issue (“Debatē par būtisko”) sacensību ceturtais posms.

Turnīrs aizsākās jūnijā, un pirmie trīs posmi jau aizvadīti Viļņā (Lietuva), Vroclavā (Polija) un Novisadā (Serbija), debatējot par tādiem sociālpolitiski aktuāliem tematiem kā viendzimuma laulības, viltus ziņu izplatītāju sodīšana, jauniešu dalība Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kā arī brīvprātīgais darbs. Nedēļas otrajā pusē Latvijā ieradīsies ap 20 jauniešu (vecumā 18–25 g.) no Čehijas, Lietuvas, Polijas un Serbijas, un plānots, ka Rīgā īpaša uzmanība tiks pievērsta jautājumiem par vakcināciju pret Covid-19. Pašmāju sacensību rīkošanā un norisē aktīvi līdzdarbojas arī tie jaunieši, kuri citkārt pārstāv Latviju debatēšanās mākslas dueļos ārzemēs.

Projekts Debate Your Issue sākās 2020. gada martā – dažas dienas pirms globālās pandēmijas izsludināšanas, tādējādi liedzot turpmāk iecerētās debašu apmācības katrā no sešām projekta dalībvalstīm (Beļģija, Čehija, Latvija, Lietuva, Polija, Serbija) rīkot klātienē. Tomēr viss mācību kurss tika pārcelts tiešsaistē, un darba dienu vakaros un nedēļas nogalēs jaunieši piedalījās virtuālos debašu treniņos un diskusijās par piemēram, ikdienas medijpratību, dezinformāciju, populismu, migrāciju, klimata pārmaiņām un Eiropas Savienības politiku. Latvijā debašu apmācības pasniedza Latvijas Debašu asociācijas “QUO TU domā?” lektore Sintija Tarasova-Dubkeviča, savukārt praktiskajās darbnīcās un vieslekcijās uzstājās NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadošā pētniece Nika Aleksejeva, mediju komunikācijas un prezentācijas prasmju trenere Krista Vāvere, dzejnieks un atdzejotājs Edvards Kuks u.c. Pirmo reizi Latvijas komandas dalībnieki tikās klātienē šī gada maijā.

Pandēmijas laikā starptautiska projekta īstenošana ir izaicinoša, bet tā nav neiespējama. Ikkatra virtuālā nodarbība un tikšanās ar jauniešiem apliecināja šī projekta idejas dzīvotspēju un misiju – palīdzēt jauniešiem formulēt savu nostāju un to aizstāvēt, kā arī pieņemt citu uzskatus, kritiski izvērtēt pieejamo informāciju un orientēties Eiropas lēmumu pieņemšanas un politikas veidošanas procesos. Tās visas ir būtiskas prasmes un zināšanas, kas noderēs gan sadzīvē un diskusijās darbā, gan studijās, konferencēs vai publiskos mītiņos, gan dalībā nevalstiskajās organizācijās vai strādājot privātos uzņēmumos, vai Eiropas augstākajās institūcijās. Paaudzes, idejas un prasmes mainās, un tieši šī brīža jaunieši veidos nākotnes Eiropu,” stāsta projekta Debate Your Issue vadītāja un Gētes institūta Prāgā pārstāve Zuzanna Hubkova (Zuzana Hubková, Čehija).

Projekta ietvaros ir izveidota arī multimediāla mājasalapa debateyourissue.eu, kurā tiek apkopoti gan ar projekta tematiku saistīti uzskates materiāli (plakāti, infografiki), gan jauniešu veidots saturs – raidieraksti jeb podkāsti, video sižeti, analītiski raksti un fotoattēli no sacensībām.

Nākamās sacensības notiks*: 19.–22. augustā Prāgā (Čehija) un 2.–5. septembrī Briselē (Beļģija).

Projekta noslēguma konference paredzēta 7. septembrī Briselē.

Projekta partneris un īstenotājs Latvijā – Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Projekta partneri: Flāmu digitālās un mediju pratības zināšanu centrs (Mediawijs) (Beļģija), Gētes institūts Prāgā (Čehija), Latvijas Nacionālā bibliotēka, Lietuvas Starptautiskā jauniešu debašu absolventu asociācija (Jaunimo Debatai), Austrumeiropas koledža (Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego) (Polija), Jaunā kultūras biedrība (Novo kulturno naselje) (Serbija).

Projekta atbalstītājs: Eiropas Savienības programma Erasmus+.

* Epidemioloģiskās situācijas dēļ sacensību norisē iespējamas izmaiņas.

 

Papildu informācija:
Augusts Zilberts
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: augusts.zilberts@lnb.lv
Tālr.: +371 26472501