Muzeji Vizuālā māksla
Mākslas objekts
Kaspars Geiduks (Latvija). Ligzdas (Variācijas par telpu). 2020.–2021. Akmens masa, malkas apdedzinājums. Autora īpašums. Foto: Didzis Grodzs

2021. gada 6. augusts plkst. 12.00
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle
Skārņu iela 10, Rīga
Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

Piektdien, 2021. gada 6. augustā, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina mediju pārstāvjus uz preses pastaigu Baltijas laikmetīgās keramikas izstādē “CREO ERGO SUM”.

No š. g. 3. augusta līdz 3. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir skatāma izstāde “CREO ERGO SUM”, kas notiek 3. Latvijas keramikas biennāles programmā. Ekspozīcija iepazīstina ar Baltijas valstu laikmetīgās keramikas ievērojamākajiem māksliniekiem, nozares pašreizējo stāvokli un attīstību globalizācijas laikmeta koncepciju mainībā. 19 keramiķus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ir vienojis materiāls kā izpausmes līdzeklis un talants radīt, apliecinot mākslinieka būtību un misiju.

Preses pastaigā piedalīsies:

–     Aivars Baranovskis, projekta kurators, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mārketinga speciālists – pastāstīs par to, kā pandēmijas izraisītā sarežģītā globālā situācija māksliniekiem devusi laiku un telpu radošam procesam, kura rezultāts aplūkojams izstādē;

–     kuratori Valentīns Petjko (Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs) un Pille Kaleviste (Igaunijas Keramikas asociācija) – iepazīstinās ar darbu pie projekta, raksturos tā attīstību;

–     mākslinieki, izstādes dalībnieki – komentēs savus darbus.

Mediju tūri vadīs izstādes koordinatore, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja Dace Ļaviņa.

Pēc ievada uzrunām klātesošie kopā ar kuratoriem un māksliniekiem dosies iepazīties ar izstādi. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt ekspozīciju. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Izstādes atklāšana notiks 2021. gada 6. augustā no plkst. 14.00 līdz 19.00, piedāvājot iespēju tikties ar māksliniekiem un organizatoriem.

PAR IZSTĀDI

Lai iepazīstinātu sabiedrību ar Baltijas valstu laikmetīgās keramikas ievērojamākajiem māksliniekiem, nozares pašreizējo stāvokli un attīstību globalizācijas laikmeta koncepciju mainībā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs rīko izstādi ar nosaukumu “CREO ERGO SUM” jeb “RADU, TĀTAD ESMU”.

21. gadsimtā pasaulē vērojama augoša keramikas medija popularitāte laikmetīgās mākslas jomā. Raksturojot aktuālo keramikas renesansi, vizuālās mākslas pētnieki to sauc par “jauno video” un “desmitgades garšu”. Baltijas valstīs šis radošās izpausmes veids vienmēr ir bijis vēsturiski būtisks, bet pēdējā desmitgadē tas iegūst jaunu, plašāku skanējumu. Latvijā ik gadu tiek rīkoti nozīmīgi keramikas pasākumi, atsevišķu autoru darbi bieži tiek iekļauti dažādos vizuālās mākslas projektos. 2019. gadā Venēcijas biennālē Igaunijas paviljonā bija skatāma Kris Lemsalu vērienīga keramikas instalācija. Nākamajā – 2022. gadā – Latviju šajā slavenajā starptautiskajā forumā pārstāvēs porcelāna mākslas duets Skuja Braden (Latvija/ASV).

Izstādē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā savus darbus demonstrē kuratoru izvēlēti 19 keramiķi no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Viņus vieno gan keramikas materiāls kā izpausmes līdzeklis, gan talants radīt, apliecinot mākslinieka būtību un misiju. Baltijas laikmetīgās keramikas izstāde aicina palūkoties uz radīšanas aktu kā savas esības pamatojumu. Lielākā daļa ekspozīcijā redzamo darbu tapuši pandēmijas izraisītās sociālās izolācijas laikā.

Teksts: Aivars Baranovskis

IZSTĀDES MĀKSLINIEKI:

Latvija: Kaspars Geiduks, Valda Podkalne, Dainis Pundurs, Juta Rindina, Ilona Romule, Elīna Titāne

Lietuva: Isroildžon Baroti, Eglė Einikytė-Narkevičienė, Monika Gedrimaitė, Milena Pirštelienė, Egidijus Radvenskas, Agnė Šemberaitė, Rūta Šipalytė

Igaunija: Ingrid Allik, Kadi Hektor, Lauri Kilusk, Laura Põld, Leo Rohlin, Anne Türn

IZSTĀDI ORGANIZĒ:

LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs,

Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs

IZSTĀDI ATBALSTA:

Valsts kultūrkapitāla fonds, Igaunijas Kultūras fonds, Lietuvas Kultūras padome

IZSTĀDES KURATORI:

Aivars Baranovskis, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs / Latvija

Valentīns Petjko, Latvijas Laikmetīgās keramikas centrs / Latvija

Aurelija Seilienė, Panevēžas pilsētas mākslas galerijas Keramikas paviljons / Lietuva

Pille Kaleviste, Igaunijas Keramikas asociācija / Igaunija

IZSTĀDES KOORDINATORE:

Dace Ļaviņa, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja

Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja

T: (+371) 67 830904, E: Dace.Lavina@lnmm.lv

SAISTĪTIE PASĀKUMI:

* 11. augustā         plkst. 12.00       Laikmetīgās keramikas darbnīca ar Elīnu Titāni

Drošs pasākums *

Māksliniece Elīna Titāne, Baltijas laikmetīgās keramikas izstādes “CREO ERGO SUM” dalībniece, aicina iepazīties ar veidošanas procesu kā izziņas, izjūtu, materiāla un estētiskās uztveres mijiedarbību, fiksējot mirkļa sajūtas tēlniecības materiālā. Darbnīcā katram būs iespēja pēc izvēles radīt oriģināldarbu (grafisku, fakturētu, miniatūru cilni vai skulptūru) tumšajā mālā jeb mangānmālā – materiālā, no kura veidotas mākslinieces izstādē apskatāmās skulptūras. Pasākuma mērķis ir iepazīt abstraktās tēlniecības pamatprincipus, iedvesmojoties no ekspozīcijā redzamā.

Elīnas Titānes mākslinieciskais rokraksts veidojies pēdējo 15 gadu laikā. Autore rada abstraktus objektus, kuru tēls, struktūra un plastika ir tuva dabas formām. Māksliniecei ir bijušas 20 personālizstādes, viņa piedalījusies keramikas simpozijos un rezidencēs vairāk nekā 20 valstīs.

Mērķauditorija: pieaugušie un jaunieši, uzrādot vakcinēšanās sertifikātu.

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle.

Pasākuma ilgums: 2,5 stundas.

Materiāli līdzņemšanai: visi darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas.

Dalības maksa: 5,00 EUR + ieejas biļete izstādē.

Vietu skaits ierobežots.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 830917, 67 222235 vai e-pastu Kristine.Sica@lnmm.lv, norādot vārdu, uzvārdu un kontakttālruni. Vai arī aizpildot pieteikšanās anketu: ej.uz/PiesakiesDarbnicaiArTitani

* 18. augustā         plkst. 12.00       Auduma apdrukas darbnīca “Radīšanas virpulī

Drošs pasākums *

Vada māksliniece Kristīne Šica.

Mērķauditorija: pieaugušie un jaunieši, uzrādot vakcinēšanās sertifikātu.

Norises vieta: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle.

Materiāli līdzņemšanai: kokvilnas audums vai apģērbs apdrukai.

Visi pārējie darbam nepieciešamie materiāli tiks nodrošināti uz vietas.

Dalības maksa: 5,00 EUR + ieejas biļete izstādē.

Vietu skaits ierobežots.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās pa tālruni (+371) 67 830917, 67 222235 vai e-pastu Kristine.Sica@lnmm.lv, norādot vārdu, uzvārdu un kontakttālruni.

* augusta beigās  Videodarbnīca “Kā top porcelāna krūze?

Videodarbnīcā keramiķe Esse jeb Esmeralda Purvišķe (“Esse Ceramics”) un mākslinieks Zahars Ze iepazīstinās ar porcelāna bumbuļkrūzes tapšanas procesu.

Mērķauditorija: bērni un jaunieši. Aicināti visi interesenti!

Norises vieta: LNMM YouTube kanāls Mākslas muzeji (video ieraksts).

Dalības maksa: bez maksas.

* 16. septembrī     plkst. 17.30       Tiešsaistes saruna “Baltijas laikmetīgā keramika – šodien un rīt

Piedalās: mākslas zinātniece, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja Keramikas un porcelāna kolekcijas glabātāja Dace Ļaviņa (diskusijas moderatore), izstādes kurators, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra mārketinga speciālists Aivars Baranovskis, Panevēžas pilsētas mākslas galerijas Keramikas paviljona kuratore Aurelija Seilienė (Lietuva) un Igaunijas Keramikas asociācijas pārstāve Pille Kaleviste (Igaunija).

Viens no “CREO ERGO SUM” ekspozīcijas mērķiem ir izcelt keramiku kā laikmetīgās mākslas mediju, tāpēc izstādes programmu papildina tiešsaistes saruna par nozares esošo stāvokli un aktualitātēm, kā arī nākotnes attīstības un sadarbības iespējām Baltijas valstu kontekstā. Pārstāvji no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iepazīstinās klausītājus ar savas valsts piemēru un pašreizējām norisēm, lai pēc tam vienotos kopīgā diskusijā.

Mērķauditorija: pieaugušie. Aicināti visi interesenti!

Norises vieta: tiešsaistes platforma Zoom.

Pasākuma ilgums: 1 stunda.

Dalības maksa: bez maksas.

Papildu informācija pa tālruni (+371) 67 830917, 67 222235 vai e-pastu dmdm@lnmm.lv.

* Drošs pasākums – paredzēts tikai vakcinētiem vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem. Apmeklējot pasākumu, jābūt derīgam Covid-19 sertifikātam un jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Norises telpā nav jālieto sejas maska, nav jāievēro distance. Atrodoties muzeja publiskajā daļā (kases zona, ekspozīcijas u.tml.), nepieciešams ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus. Lūdzam muzejā ierasties 10 minūtes pirms pasākuma sākuma.

 

INTERNETA RESURSI:

www.lnmm.lv

FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

TWITTER: @DMDMmuzejs

INSTAGRAM: @DMDMmuzejs

YOUTUBE: muzejsDMDM

#lnmm

#DMDMmuzejs

#MansMuzejs

 

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

DARBA LAIKS:

Otrdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās 11.00–17.00, kase 11.00–16.45

Trešdienās 11.00–19.00, kase 11.00–18.45

Pirmdienās slēgts

 

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

 

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie:                                3,50 EUR

Skolēni, studenti, pensionāri      2,00 EUR

Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR

Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības uzņem tikai individuālus apmeklētājus

(1 persona vai 1 mājsaimniecībā dzīvojošie).

  1. Ikvienam muzeja apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska.
  2. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības nesniedz pakalpojumus personām, kuras neievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā nelieto mutes un deguna aizsegu.
  3. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  4. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  5. Katrā LNMM muzejā ir noteikts maksimālais apmeklētāju skaits, kas vienlaicīgi var atrasties ēkā, nodrošinot uz vienu personu ne mazāk kā 10 m² telpas.
  6. Muzejos pēc iespējas tiek organizēta apmeklētāju vienvirziena plūsma.
  7. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  8. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājaslapas sadaļā “Drošs muzeja apmeklējums”: http://www.lnmm.lv/lv/apmekle/covid_19.

 

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357527
GSM: (+371) 26 593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs