Bibliotēkas Literatūra
Publicitātes attēls

Sestdien, 24. jūlijā, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) sadarbībā ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Ventspils Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju, AS “Latvijas Valsts meži”, Rīgas domi, Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), Francijas institūtu, kā arī informatīvajiem atbalstītājiem: AS “Latvijas Mediji”, portāliem “LSM.lv” un “DELFI”, Latvijas Radio svinēs Jāņa Baltvilka dzimšanas dienu un pasniegs Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu.

Balvas ceremonija notiek jau 17. reizi. Profesionālas žūrijas novērtējums rakstnieku un ilustratoru darbam, vērtīgu Eiropas valstu bērnu literatūras darbu tulkojumiem sekmē kvalitatīvas literatūras izdošanu latviešu valodā un Latvijas aktīvu līdzdalību Eiropas kultūras procesos. LBJLP aktīvi darbojas Starptautiskajā Bērnu un jaunatnes literatūras padomē (International Board on Books for Young People, IBBY).  Tas dod priekšrocības veicināt latviešu bērnu un jaunatnes literatūras starptautisko atpazīstamību. No balvas laureātu vidus tālāk mērķtiecīgi tiek izcelti un nominēti kandidāti prestižākajiem bērnu literatūras apbalvojumiem pasaulē – Hansa Kristiana Andersena balvai, Astridas Lindgrēnes memoriālajai balvai un IBBY Goda sarakstam.

Balvas žūrijā šogad darbojās literatūrzinātniece Ilze Stikāne, literatūrzinātniece un skolotāja Lita Silova, mākslas vēsturniece un kritiķe Aiga Dzalbe, mākslas kritiķe Ieva Lejasmeijere, kā arī sabiedrības pārstāvji: režisors Kārlis Krūmiņš un bērnu vokālās grupas “Knīpas un Knauķi” vadītāja Sanita Sējāne. Pavisam apspriešanā bija 63 grāmatas, 32 tulkotās literatūras darbi un 31 oriģinālliteratūras izdevums. “Īsajā sarakstā” iekļuva 13 darbi. 

Par Jāņa Baltvilka balvas starptautisko laureāti jau informējām, 2021. gadā tā ir franču rakstniece Delfīne de Vigāna par romānu “No un es” (Jāņa Rozes apgāds, 2021), kā arī darba tulkotāja Inta Šmite.

Uz Jāņa Baltvilka balvu bērnu un jauniešu literatūrā pretendē:

 • Ērika Bērziņa “Mammas dzejoļi” (Liels un mazs, 2020);
 • Inese Paklone “Latvijas dzimšanas dienas sala” (Pētergailis, 2020);
 • Marts Pujāts “Ej nu ej” (Liels un mazs, 2020);
 • Dzintars Tilaks “Šausmiņa” (Zvaigzne ABC, 2020);
 • Juris Zvirgzdiņš “Kapteiņa zirdziņš” (Liels un mazs, 2020);
 • Inga Žolude “Pirmo reizi uz Zemes” (Liels un mazs, 2020).

Uz Jāņa Baltvilka balvu grāmatu mākslā pretendē:

 • Kitija Role par ilustrācijām Lienes Bērziņas literārajai pasakai “Ķiverēns” (Be the Bear, 2020);
 • Lāsma Pujāte par ilustrācijām Marta Pujāta dzejoļu krājumam “Ej nu ej” (Liels un mazs, 2020);
 • Vivianna Maria Stanislavska par ilustrācijām Daces Kravales literārajai pasakai “Dorabellas istaba” (Liels un mazs, 2020);
 • Mārtiņš Zutis par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa literārajai pasakai “Kapteiņa zirdziņš” (Liels un mazs, 2020);
 • Anita Rupeika par ilustrācijām Jura Zvirgzdiņa literārajai pasakai “Tobiass un Rakstnieks” (Pētergailis, 2020);
 • Reinis Pētersons par ilustrācijām Ineses Zanderes garstāstam “Puika ar suni. Otrā burtnīca. Bunkurs” (Liels un mazs, 2021), Anti Sāra garstāstam “Perts sprukās” (Liels un mazs, 2020) un Daniila Harmsa dzejoļu krājumam “Ļoti briesmīgs notikums” (Liels un mazs, 2020).

Pretendenti AS “Latvijas Valsts meži” balvai “Jaunaudze” par debiju bērnu literatūrā un grāmatu mākslā:

 • Līva Vecvagare “Mārtiņš Datortārpiņš” (Zvaigzne ABC, 2020);
 • Ērika Bērziņa “Mammas dzejoļi” (Liels un mazs, 2020);
 • Marts Pujāts “Ej nu ej” (Liels un mazs, 2020);
 • Inga Žolude “Pirmo reizi uz Zemes” (Liels un mazs, 2020);
 • Kitija Role par ilustrācijām Lienes Bērziņas literārajai pasakai “Ķiverēns” (Be the Bear, 2020).

Katru gadu saistībā ar Jāņa Baltvilka balvu notiek jaunākās bērnu literatūras lasījumi, kuros piedalās gan iepriekšējo gadu Baltvilka balvas laureāti un nominanti, gan debitanti. Arī šogad publiskais pasākums ir aizstāts ar 7 autoru topošo darbu videolasījumu, kas būs skatāms LNB YouTube kanālā. Dzintars Tilaks, Inese Paklone, Līva Vecvagare, Inguna Cepīte, Ērika Bērziņa, Juris Zvirgzdiņš un Agnese Vanaga, turpinot tradīciju, iepazīstinās ar saviem vēl nepublicētiem dzejoļiem, piedzīvojumu stāstiem un autorpasakām. 

Kā ierasts sadarbībā ar portālu “DELFI” ir iespēja piedalīties lasītāju balsojumā un izvēlēties pašu labāko un skaistāko bērnu vai jauniešu grāmatu no šogad nominētajiem darbiem. Balsot iespējams šeit.

Kā katru gadu ceremonijā muzikālu pirmatskaņojumu piedzīvos speciāli šim notikumam radītas solodziesmas ar Jāņa Baltvilka dzeju. Šoreiz tie būs dzejoļi “Atradenis”, “Nāk nakts” un “Trīs kukaiņi”. Dziesmu autore ir komponiste Madara Pētersone, tās izpildīs mecosoprāns Zane Rozenfelde un akordeonists Māris Rozenfelds. Apbalvošanas ceremonijas “Planēta Grāmata” dramaturģiju un norisi vadīs Ance Strazda un Klāvs Mellis. 

Sadarbības partneri no AS “Latvijas Mediji”, popularizējot Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā un grāmatu mākslā, ir sagatavojuši īpašu laikraksta “Latvijas Avīze” iknedēļas pielikuma “Kultūrzīmes” speciālnumuru. Tajā būs publicētas intervijas, recenzijas un rakstnieces Lauras Vinogradovas eseja “Sapnis par Balto vilku”.

Saistītie pasākumi:

24. jūlijā plkst. 11.00 Jāņa Baltvilka piemiņas brīdis I Meža kapos.

25. jūlijā plkst. 14.00 Tukuma novada Smārdes pagasta “Zīlītēs” notiks dzejniekam Jānim Baltvilkam veltīta svētdienas pastaiga “Baltvilka radošo un meditāciju taku” atklāšana.

Dalība ceremonijā LU Botāniskajā dārzā tikai ar ielūgumiem pēc iepriekšējas reģistrācijas.

Sekot Jāņa Baltvilka balvas aktualitātēm iespējams LBJLP sociālo mediju kontos Facebook un Instagram.

Papildu informācija:           
Silvija Tretjakova
Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome
Latvijas Nacionālās bibliotēkas
Bērnu literatūras centrs
E-pasts: silvija.tretjakova@lnb.lv 
Tel.: +371 29492456
https://www.facebook.com/IBBYLV