Turaidas pils ziemā, teksts uz attēla: Starptautisks seminārs "Lielgabalu torņi pilīs"

2026. gada 6. martā Turaidas muzejrezervāts rīko semināru “Lielgabalu torņi pilīs”, kas veltīts viduslaiku piļu evolūcijai, pielāgojoties ugunsieroču ērai 15.–17. gadsimtā. Pasākums apvieno teorētiskus ziņojumus un praktisku ieskatu Turaidas pils jaunākajos objektos. Seminārā piedalās eksperti no Latvijas, Polijas un Igaunijas.

Turaidas pils bija ievērojams viduslaiku Livonijas nocietinājums, viena no Rīgas arhibīskapijas nozīmīgākajām pilīm un arhitektoniski izcila aizsargbūve, kas vairākkārt pielāgota aktīvai aizsardzībai pret tā laika aktuālajiem militārajiem draudiem. Pils siluetu, kurā dominē 13. gadsimtā būvētais bergfrīds, kopš 15. gs. papildināja ugunsšaujamiem ieročiem piemēroti torņi, no kuriem jaunākais ir 16. gadsimta pirmajā pusē būvētais tornis pie iekšējiem ziemeļu vārtiem. 2025. gadā Turaidas pilī tika realizēts ziemeļu iekšvārtu torņa pamatu un pirmā stāva konservācijas projekts, ko izstrādāja restaurācijas arhitekts Dr. art. Artūrs Lapiņš. 2026. gadā tiek iekārtota brīvdabas ekspozīcija par šī torņa vēsturi (mākslinieciskais risinājums – SIA "DJA").

PROGRAMMA

10.00–12.00 
Atklāšana un ziņojumi

Uzruna – Jolanta Borīte, Turaidas muzejrezervāta direktore

Artūrs Lapiņš, PhD, SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa” – Ziemeļu iekšvārtu tornis: konservācija un interpretācijas iespējas

Ieva Ose, Dr. hist., Turaidas muzejrezervāts – No bultām līdz lielgabaliem: ugunsieroču torņi Latvijas viduslaiku pilīs 15. un 16. gs.

Gregors Leitons (Gregory Leighton), PhD, Malborkas pils muzejs (Polija) – Malborkas pils pārbūves šaujamieroču laikmetā

Tõnu Sepp, Sāremā muzejs (Igaunija) – No kastelas par cietoksni: Kuresāres pils ugunsjaudas evolūcija

12.00–12.30 
Kafijas pauze 

12.30–14.30 
Ziņojumi

Jānis Ciglis, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs – Rīgas pils lielgabalu torņi

Rūta Garklāva, Bauskas pils muzejs – Bauskas pils 17. gadsimta čuguna lielgabali

Vija Stikāne, Dr. hist., Turaidas muzejrezervāts – Ugunsšaujamie ieroči un militārie krājumi Turaidas, Krimuldas, Limbažu un Piebalgas pilīs 1564. gada Rīgas arhibīskapijas inventārā

Ligita Beitiņa, Turaidas muzejrezervāts – Ieskats topošajā ekspozīcijā “Turaidas pils ziemeļu iekšvārtu torņa vēsture”

14.00–14.30
Kafijas pauze

14.30
Ekskursija Turaidas pilī

Darba valodas: latviešu un angļu

Peteikšanās pasākumam pa tālruni +371 29384512 vai e-pastā: info@tmr.gov.lv līdz 5. martam.

 

Informāciju sagatavoja:
Gunta Zaķīte
Turaidas muzejrezervāta
Izglītojošā darba un komunikācijas nodaļas vadītāja

+371 29384512 | turaida-muzejs.lv

Saistītas tēmas

Aktualitātes:
Muzeji