Autortiesības Ministrijas jaunumi
Veikts pētījums par nelegālo datu lejupielāžu vietņu lietošanu un auditoriju Latvijā

Pēc Kultūras ministrijas pasūtījuma no šā gada aprīļa līdz maijam SIA “Gemius Latvia” veicis pētījumu:

Pētījumā secināts, ka aprīlī Latvijā desmit populārākās torrentu vietnes apmeklējuši gandrīz 116 000 interneta lietotāju, kopā veicot 11 miljonus lapu skatījumu. Salīdzinoši februārī torrentu vietnes apmeklējuši 114 000 interneta lietotāju, veicot 6 miljonus lapu skatījumu, savukārt martā – 136 700 interneta lietotāju, veicot 10 miljonus lapu skatījumu. Apmeklētāju skaita un lapu skatījumu pieaugums martā un aprīlī skaidrots ar to, ka martā tika ieviests ārkārtējais stāvoklis valstī, un iedzīvotājiem bija vairāk laika dažāda digitālā satura patēriņam.

Tāpat secināts, ka nelegālās datu lejupielādes vietnes - torrentus – pēdējā pusgada laikā lietojis gandrīz katrs piektais Latvijas iedzīvotājs, pie tam 66 % no tiem torrentus lietojuši reizi mēnesī vai biežāk. Aptaujas dalībnieki norādījuši, ka visbiežāk lejuplādētais saturs ir filmas (67,7%) un seriāli (43%), kā arī datorspēles (35%) un datorprogrammas (31,7%). Mūziku lejuplādējuši 27,7%, savukārt e-grāmatas 15,1% un attēlus – 7.4%. Kā galveno iemeslu, kas pamudina lietot torrentus, respondenti norādījuši satura nepieejamību citā veidā un ērtu piekļuvi bezmaksas saturam.

Kultūras ministrija pētījumu pasūtīja, lai izpildītu Intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības un nodrošināšanas pamatnostādnēs 2015. – 2020. gadam doto uzdevumu veikt pētījumu par iespējām ierobežot un pārtraukt to FTP serveru un failu apmaiņas tīklu uzturēšanu, kuros tiek sniegta iespēja nelikumīgi iegūt autortiesību un blakustiesību objektus.

Kultūras ministrijas ieskatā veiktais pētījums palīdzēs tiesību aizsardzības iestādēm apzināt problēmas apjomus, kā arī uzsākt darbu pie risinājuma meklēšanas.

Pētījuma galvenie secinājumi pieejami (torrent vietņu nosaukumi netiek uzrādīti, lai nepopularizētu).

 

Informāciju sagatavoja:
Dace Vizule,
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
+371 67330254, +371 29192298
Dace.Vizule@km.gov.lv