Akadēmiķa Jāņa Stradiņa uzruna Tautas manifestācijā 1988. gada 6. oktobrī Mežaparkā
Akadēmiķa Jāņa Stradiņa uzruna Tautas manifestācijā 1988. gada 6. oktobrī Mežaparkā.

2025. gada 11. decembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks VI Jāņa Stradiņa akadēmiskie lasījumi. Lasījumi veltīti akadēmiķa Jāņa Stradiņa (1933–2019) atcerei. Šogad diskutēsim par Latvijas identitātes kodu – atskatīsimies senvēsturē, ielūkosimies heraldikas un zīmolu pasaulē, kā arī vērtēsim piederības nozīmi nākotnē.

Trešās atmodas laikā tieši Jānis Stradiņš virzīja Latvijas valsts simbolikas – karoga, ģerboņa un himnas – atjaunošanu, skaidrojot vēsturiskās patiesības, ierosinot tautas aptauju un veidojot politisko/sabiedrisko atbalstu, lai likums tiktu pieņemts Latvijas PSR Augstākajā Padomē (1988). Klātienē būs iespēja iepazīties ar nelielu daļu no 11 350 tautas aptaujas vēstulēm par nacionālo simboliku.

Pēc J. Stradiņa ierosinājuma notika Rīgas vēsturiskā karoga, ģerboņa un ielu nosaukumu atjaunošana (1988). Tāpat Jānis Stradiņš bija Sēlijas karoga idejas iniciators un koncepcijas autors (1989). Pēc neatkarības atgūšanas viņš piedalījās lata, mūsu nacionālas valūtas, grafiskā atveida tapšanā (1991), kā arī pēc tam līdz mūža beigām darbojās Latvijas Bankas monētu dizaina komisijā, ar savu erudīciju palīdzot jubilejas un piemiņas monētu sižetisko risinājumu meklējumos.

Pasākumā ar priekšlasījumiem uzstāsies: Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks, vēsturnieks Guntis Zemītis, heraldiskais mākslinieks, vēsturnieks Edgars Sims, Valsts Heraldikas komisijas priekšsēdētaja vietniece, mākslas zinātniece Ramona Umblija, zīmolu dizaina studijas “Asketic” līdzdibinātājs un grafikas dizainers Miķelis Baštiks. Diskusiju vadīs žurnāliste un Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda locekle Sandra Kropa. Ievadvārdus teiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktore Dagnija Baltiņa.

Pasākumu organizē Stendera biedrība, Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Zinātņu akadēmija. Ieeja  reģistrētiem dalībniekiem.

Lasījumu tematika gadu no gada mainās, lai atgādinātu, cik daudzpusīgas bija akadēmiķa Jāņa Stradiņa intereses: “Kas ir un kas nav Sēlija? Sēlijas robežas laikā, telpā un sabiedrības apziņā” (2020), “Jānis Stradiņš Latvijas Zinātņu akadēmijā, zinātnē un dzīvē” (2021), “Kas ir ķīmija vēsturē, filozofijā un zinātnē?” (2022), “No apgaismības uz valsti” (2023), ”Lielā grāmatu pasaule un mēs” (2024).

Saistītas tēmas

Bibliotēkas