Ministrijas jaunumi
Latvijas Nacionālā opera un balets visu peļņu varēs ieguldīt darbības attīstībā

25. jūlija sēdē valdība lēma atļaut VSIA „Latvijas Nacionālā opera un balets” (LNOB) gūto peļņu pilnā apmērā novirzīt tehniskās darbības pilnveidošanai, lai nodrošinātu ilgtermiņa attīstību un augstvērtīgu māksliniecisko darbību. KM drīzumā gatavos MK rīkojumu projektus šādas kārtības apstiprināšanai arī attiecībā uz citām KM kapitālsabiedrībām.

Līdz ar to LNOB darbības stratēģijā 2017.–2021. gadam noteikta dividendēs izmaksājamā peļņas daļa 0 procentu apmērā no prognozētās peļņas par 2016.–2020. pārskata gadu.

Valsts kapitālsabiedrības LNOB darbības primārais mērķis ir tai deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu veikšana atbilstoši Kultūras institūciju un Latvijas Nacionālās operas un baleta likumam - nacionālā kultūras mantojuma saglabāšana operas un baleta žanrā. Lai to nodrošinātu, ikgadējo prognozējamo dividendēs izmaksājamo peļņas daļu nepieciešams novirzīt stratēģijā minētajam finanšu mērķim – Operas un baleta tehniskās un tehnoloģiskās darbības pilnveidošanai, kurā ietilpst mākslinieciski tehniskās bāzes pilnveidošana (mūzikas instrumentu atjaunošana un uzturēšana) un ēkas apsaimniekošanas pilnveidojumi.

KM jau iepriekš informējusi, ka saskaņā ar 2015. gada 22.decembra valdības lēmumu valsts kapitālsabiedrības, kurās KM ir kapitāla daļu turētāja, tiek atbalstītas, atbrīvojot tās no dividenžu iemaksas valsts budžetā un atļaujot savu peļņu pilnībā ieguldīt darbības nodrošināšanā un attīstībā.

Kultūras ministrijas kapitālsabiedrības (valsts SIA) ir 14 kultūras institūcijas, kurām deleģēti valsts pārvaldes uzdevumi kultūras jomā. Tās ir: Latvijas Nacionālā opera un balets, Latvijas Koncerti, Daugavpils teātris, Dailes teātris, Latvijas Leļļu teātris, Latvijas Nacionālais teātris, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, Valmieras drāmas teātris, Jaunais Rīgas teātris, Rīgas cirks, Liepājas simfoniskais orķestris, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris "Latvija" un Kremerata Baltica.

KM vienmēr ir uzsvērusi: kapitālsabiedrību, kuru valsts kapitāla daļu turētāja ir Kultūras ministrija, galvenie uzdevumi ir sabiedrības vajadzībām nodrošināt un padarīt pieejamus kvalitatīvus un daudzveidīgus profesionālās mākslas produktus – izrādes un koncertus, veicinot daudzveidību un izcilību; iestudēt latviešu mūsdienu mūzikas, dramaturģijas un literatūras darbus; izmantot mūzikas un teātra mākslas iespējas nacionālās identitātes un latviešu valodas kultūras nostiprināšanai; ar mūzikas un teātra mākslas starpniecību sekmēt bērnu un jauniešu personības veidošanos; īstenot izglītojošas un sociālas programmas sabiedrības izglītošanai un integrācijas procesu veicināšanai; veicināt jaunradi, radošus eksperimentus un starpnozaru sadarbību; popularizēt Latvijas mūzikas un teātra mākslas sasniegumus ārvalstīs un apgūt starptautisko pieredzi mūzikas un teātra mākslas jomā.

Paturot iespēju savu peļņu turpmāk simtprocentīgi ieguldīt darbības attīstībā, kultūras iestādes varēs gan uzlabot savu infrastruktūru, gan virzīt ieņēmumus jaunu māksliniecisko programmu veidošanai, tādējādi pilnveidojot sabiedrībai pieejamos kultūras pakalpojumus.

 

Informāciju sagatavoja:
Dace Vizule,
Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste – mājas lapas redaktore
67330306, 29192298
Dace.Vizule@km.gov.lv