Cirks EEZ grantu programma
Plakāts ar uzrakstu: laikmetīgā māksla, kā to padarīt pieejamāku reģionos

Rīgas cirka starptautiskā projekta “Cirks klimatam” radošā komanda aicina Latvijas reģionu kultūras nozares profesionāļus pieteikties uz divu dienu darbnīcu šī gada 7. un 8. martā Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”.

Pieteikšanās termiņš – š.g. 2.marts. Piesakies darbnīcai šeit

Šīs darbnīcas pamatmērķis ir rast metodes, lai padarītu laikmetīgo un eksperimentālo mākslu izprotamāku un pieejamāku Latvijas sabiedrībai un dažādām kultūras patērētāju vecumu grupām Latvijas reģionos. 

Darbnīcas laikā, tiks kopīgi aplūkoti dažādi šī mērķa sasniegšanas veidi, piemēram:

  • kādas rīcības jau tiek veiktas un ko vēl var darīt, lai sasniegtu jaunas mērķauditorijas grupas Latvijas reģionos;
  • kā pasniegt un kādas metodes pielietot, lai uzrunātu izvēlēto mērķauditoriju, lai padarītu eksperimentālo un laikmetīgo mākslu pieejamāku un izprotamāku mērķauditorijas vidū; 
  • ko nozīmē “ilgtspējība” mākslas jomā un kā māksla var kalpot kā praktisks rīks, lai veicinātu pārmaiņas sabiedrībā gan vietējā, gan plašākā mērogā.

Darbnīcas vadītāji būs norvēģu mākslinieku apvienības “Acting for Climate” biedri, laikmetīgās dejas un cirka mākslinieki: dejotājs Amunds Bentsens (Dānija) un laikmetīgā cirka mākslinieki Emma Langmoena (Norvēģija), Abigeila Vinsvolda (Norvēģija) un Mikēle de Riu (Itālija). Viņu izstrādātās metodes papildinās arī vieslektori no Latvijas - kultūras producente un fonda INITIUM valdes priekšsēdētāja Ieva Niedre, vizuālās mākslas un performanču māksliniece Anda Lāce, un režisors un dramaturgs Jānis Balodis, lai veicinātu pieredzes apmaiņas bagātību un aktualizētu tieši ar Latviju saistītās tēmas šajos jautājumos.

Darbnīcā tiek aicināti piedalīties kultūras nozares profesionāļi un darbinieki - producenti, projektu vadītāji un koordinatori, kuratori, kultūras rezidenču, kultūras namu, centru, institūciju un organizāciju pārstāvji, kā arī citi kultūras jomas darbinieki, kuri ikdienā savu darbību lielākoties veic tieši Latvijas reģionos

Praktiska informācija:

  • Dalība darbnīcā ir bez maksas.
  • Dalībniekiem ir jābūt pieejamiem uz abām darbnīcas dienām. Dalība tikai vienā no dienām nav iespējama.
  • Darbnīcas darba valodas: angļu un latviešu.
  • Vietu skaits darbnīcā ierobežots.
  • Organizatori dalībniekiem nodrošinās bezmaksas pusdienas un kafijas pauzes.
  • Dalībniekiem pieejama transporta kompensācija.
  • Darbnīcas noslēgumā tiks izsniegti sertifikāti, kas apliecinās dalībnieka veiksmīgu dalību.

“Acting for Climate” mākslinieku mērķis ir darbnīcas laikā radīt atvērtu telpu diskusijām, lai veicinātu nozares profesionāļu savstarpējas pieredzes apmaiņu un kopīgi izstrādātu praktiskas metodes, kuras dalībniekiem pielietot savā darbībā arī turpmāk. 

Kāds būs Acting for Climate pienesums darbnīcas norisēs?

Kopš apvienības darbības pirmsākumiem 2014. gadā, mākslinieki no “Acting for Climate” ir sistemātiski strādājuši pie stabilu metožu izstrādes kopradīšanas procesiem. Kā svarīgu sava vēstījuma un metožu izstrādāšanas stūrakmeni viņi ir izvirzījuši tieši darbnīcu veidošanu un vadīšanu. Vērtīga pieredze, ar kuru viņi varēs dalīties, ir arī viņu mākslas darbu tapšanas process. Savos darbos “Acting for Climate” pārsvarā izmanto eksperimentālās un laikmetīgā cirka mākslas metodes, meklējot savam vēstījumam piemērotus izpausmes veidus, kuri bieži vien tiešā veidā ietekmējas arī no vides, kurā tiek radīti. Izrādes darbi nereti top un tiek izrādīti publikai “nepieradinātās” vietās - mežos, nomalēs vai pamestās telpās. 

“Acting for Climate” mākslinieki arī šajā darbnīcā dalīsies ar savu, gandrīz desmit gadu ilgo pieredzi un pārbaudītiem rīkiem, lai strādātu ar šīs darbnīcas izvirzītajām tēmām un jautājumiem. Tostarp viņi arī izmantos savu uzkrāto pieredzi metožu izstrādē, lai ar darbnīcas dalībniekiem kopīgi rastu risinājumus mērķauditoriju piesaistei radošā, iniciatīvu atbalstošā gaisotnē. Taču, ne velti vārds “darbnīca” sastāv no vārda darbs. Šajās darbnīcās no mākslinieku puses ir sagaidāma pilna atdeve, pretī lūdzot tādu pašu iesaisti un vēlmi piedalīties darba procesā. 

Darbnīcas saturu papildinās arī Rīgas cirka un “Acting for Climate” šī brīža sadarbības pieredzes stāsts pie kopīgi veidotā projekta “Cirks klimatam” darbā ar jauniešiem Latvijas reģionos. Šis projekts tapis ar Eiropas Ekonomikas Zonas (EEZ) finanšu instrumenta atbalstu un šī darbnīca ir daļa no šī projekta. 

Par Acting for Climate

Norvēģu mākslinieku apvienības “Acting for Climate” mērķis ir ar mākslas palīdzību iedvesmot sabiedrību rīkoties ilgtspējīgas nākotnes vārdā.

Laika gaitā no mazas entuziastu grupas “Acting for Climate” ir kļuvuši par joprojām augošu, starptautisku mākslinieku, aktīvistu un vides ekspertu tīklu, kuri lielākoties rada un paši izpilda savus darbus, izrādot tos visā pasaulē, nezaudējot izvirzīto pamatmērķi - savas darbības veikt un caur tām veicināt pēc iespējas ilgtspējīgākas un dabai draudzīgākas metodes. Līdz šim ir pierādījies, ka viņi ne tik vien runā par ilgtspējības metožu nepieciešamību un vērtībām, bet skrupulozi pie tām pieturas visās savās ikdienas darbībās. Šī dzelžainā pieturēšanās pie sev svarīgiem mērķiem ir veidojusies no pārliecības, ka pasaulei un cilvēkiem ir jāmainās nākotnes vārdā.

“Acting for Climate” dalībnieki tic, ka gan tapšanas procesam, gan gala produktam vienmēr piemīt politiska šķautne. Tādēļ viņi pievēršas ilgtspējībai gan kā tematikai, gan kā aktīvai pieejai, veidojot savus mākslas darbus. Piemēram, veidojot un ceļojot ar savu nesenāko izrādi “Ripples”, kā skatuve tika izmantots burukuģis, uz kura viņi arī visu izrādes tūres laiku dzīvoja un devās no vienas uzstāšanās vietas uz nākamo pa visu Skandināviju un Baltijas valstīm. Arī ceļojot pa sauszemi, priekšroka nokļūšanai no viena punkta uz otru, neskatoties uz bagāžas apjomu, tiek dota sabiedriskajam transportam vai velosipēdiem, nevis ceļošanai ar automašīnu vai lidmašīnu.

Lai papildinātu savu izrādes tapšanas procesu un izstrādi, nereti tiek piesaistīti arī zinātnieki, kuri specializējas klimata jautājumos, lai konsultētu māksliniekus gan tematiski, gan praktiski. Savukārt, lai atbalstītu citus māksliniekus un sabiedrību kopumā, arī starptautiskajos sadarbības projektos un darbnīcās viņi cenšas iedvesmot un dalīties ar rīcībspēju veicinošiem rīkiem, lai iedrošinātu lielāku cilvēku iesaisti un aktīvāku dalību klimata jautājumu risināšanā. Viņiem ir svarīgs pieredzes apmaiņas process, kā arī nepieciešamība apšaubīt sabiedrībā pieņemtās normas un ieradumus. Viņi arī uzskata, ka ir nepieciešams nepārtraukti attīstīt mākslas nozari un tās pieejamību, lai efektīgi spētu iedvesmot sabiedrībā tik nepieciešamās pārmaiņas. 

Projekts Nr. EEZ/2021/1/16, kuru īsteno VSIA “Rīgas cirks” un sadarbības partneris “Acting for Climate” ar nosaukumu “Cirks klimatam” (“Cirks par klimata pārmaiņām”), ir tapis ar atbalstu no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021.gada perioda programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projektu iesniegumu atklātā konkursa „Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” un saņem dotācijas 196 890.65 eiro apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantiem un Valsts līdzfinansējumu 34 745.42 eiro apmērā. Projekta realizācijas laiks ir no 2022. gada 1. marta līdz 2023. gada 31. jūlijam.

 

Kontaktinformācija:
Ieva Ozoliņa
Projekta vadītāja
E-pasts: ieva.ozolina@cirks.lv