Muzeji
Pasākuma vizuālais materiāls.

No 14. jūlija līdz 15. augustam Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļā Sarkandaugavā būs apskatāma mākslinieces Ineses Brants apgleznotā porcelāna darbu izstāde “Vecmāmiņas glamūrs”.

Izstāde “Vecmāmiņas glamūrs” ir stāsts par cilvēka atmiņas gaistošo dabu un lietu sentimentālo vērtību. Tās pamatā ir novērojums, ka vēsturiski priekšmeti mūsos uzjundī atmiņas un caur tiem saglabājas emocionālā saikne ar tuviem cilvēkiem un pagātnes notikumiem. Māksliniece iedvesmu radusi savas bērnības estētiskajā pieredze, kas gūta, atrodoties vecmāmiņas jaunības laiku priekšmetu vidē. Šo lietu stilu raksturo pilsoniskās modes apvienojums ar vienkāršās tautas ilgām pēc tīrā un skaistā. Tajā ietilpst gan Aspazijas dzeja un Emīla Dārziņa mūzika, gan galdauti rišeljē izšuvumā, ķēdes dūrienā šūti dvieļu galu izrotājumi un pieliekamā kambara rūķīšu stāsti.

Izstādi “Dauderos” veido mini instalāciju sērija un citi darbi. Mazās instalācijas rada pagātnes elpu, optisku ilūziju par priekšmetu materialitāti un realitātes iluzoro dabu. Tās ir komplektētas no dažādiem rūpnieciski ražotiem un mākslinieces pašas veidotiem porcelāna priekšmetiem, kuri apgleznoti trompe l`oeil tehnikas un iluzionisma stilā imitējot gan priekšmeta izcelsmi, gan materialitāti. Skatītāju emociju provocēšanai Inese Brants savās kompozīcijās ir iesaistījusi arī dažus vēsturiskus priekšmetus.

Pēc ceļojuma atmiņu pasaulē muzeja apmeklētāji tiks mudināti pārdomāt, cik lielā mērā ir vērts ļauties rotaļai ar pagātni? Cik daudz var uzticēties tās izjūtai un personīgām atmiņām? Kas un kā šīs sajūtas spēj radīt?

Uz izstādes laiku “Dauderu” muzeja telpu vēsturiskajos interjeros arī ārpus izstāžu zāles būs meklējami daži muzeja ekspozīcijas kontekstam vizuāli un saturiski atbilstoši, bet laikmetīgi apgleznotā porcelāna darbi. Tādējādi māksliniece piedāvā ne gan atraktīvu eksponāta meklēšanas piedzīvojumu, gan arī izaicina skatītāja spēju atšķirt moderno no vēsturiskā.

Inese Brants ir viena no Latvijas atzītākajām speciālistēm keramikas un porcelāna jomā, daudzu zinātnisku publikāciju autore. Māksliniece nodarbojas arī ar pedagoģiju – viņas vadībā regulāri notiek dažādas meistarklases un simpoziji. Izstādēs viņa piedalās kopš 1997. gada, regulāri rīko personālizstādes. Ar “Dauderiem” Inesi Brants saista ilgstoša sadarbība. Viņa ir pasniedzēja Bērnu un jauniešu centrā “Laimīte”, kas atrodas Sarkandaugavā kaimiņos “Dauderu” muzejam.

Izstādes pirmajā dienā – 14. jūlijā, no plkst. 15 līdz plkst. 17, “Dauderu” dārzā paredzēta tikšanās ar Inesi Brants. Dalība pasākumā iespējama pēc iepriekšēja pieraksta (zvanot 67392229, rakstot dauderi@lnvm.lv), uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikātu (neattiecas uz bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem), dalībnieku skaits ir ierobežots.

SAZIŅAI:
Margarita Novikova
LNVM Dauderu nodaļas vadītājas p.i.
tālr.: 67392229; 24865237
e-pasts:
margarita.novikova@lnvm.lv

facebook.com
twitter.com
www.lnvm.lv 
emuzejs.lnvm.lv 

_________________________

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)
ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi – tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas un citas Latvijas vēstures liecības.
Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.

Muzeja kolekciju pirmsākumi datējami ar 1869. gadā nodibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju un tās sākto etnogrāfisko vērtību vākšanu, kas rezultējās Latviešu muzejā. 1920. gada februārī to pārņēma jaunā Latvijas valsts, lai turpinātu attīstīt kā nacionāla mēroga kultūras un atmiņas institūciju ar nosaukumu Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, ko 1924. gadā pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju. Kopš 1920. gada muzejs atradās Rīgas pilī.
Pēc 2013. gada jūnija ugunsnelaimes Rī
gas pilī LNVM ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Savā vēsturiskajā mājvietā – rekonstruētajā Rīgas pilī – muzejs plāno atgriezties 2025. gadā, bet tā krājums, administrācija un speciālisti izvietoti jaunajā Muzeju krātuvē Pulka ielā 8.
Latvijas Nacionā
lais vēstures muzejs ir nozīmīgs pētnieciskais centrs un aktīvs Latvijas vēstures un kultūras popularizētājs. Muzeju raksturo liela krājuma, pētniecības tēmu, izstāžu un izglītības programmu daudzveidība – tas veic pētniecisko darbu, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir 
Dauderu nodaļa un Tautas frontes muzejs.