Muzeji
Stikla objekts

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļā (Sarkandaugavā, Zāģeru ielā 7) no 12. aprīļa būs apskatāma stikla mākslinieces Andas Munkevicas un stikla dizaina studijas “AM studio” vitrāžu un stikla skulptūru izstāde “Attēla gaisma”. Izstādes atklāšanas pasākums plānots 12. aprīlī plkst. 16.00.

Anda Munkevica ir Latvijas vadošā stikla māksliniece, kura ar stiklu strādā vairāk nekā trīsdesmit gadus. “Stikls – tā ir iemiesojusies gaisma. Gaisma, kas iekapsulēta materiālā. Vertikālā gaisma, kas atver vārtus iekšējai dimensijai un bezgalībai.” saka māksliniece, kura teicami pārzina stikla apstrādes tehnikas un tehnoloģijas. Viņas darbiem raksturīgs monumentāls vēriens, tie ir arī vizuāli krāšņi. Tajos ietvertais simbolisms un emocionalitāte liek domāt par lielajiem jautājumiem un meklēt uz tiem atbildes. 

Izstādē “Attēla gaisma” eksponētas pēdējos gados tapušās lielformāta vitrāžas un stikla skulptūru kompozīcijas, kurām papildus dimensiju piešķir “Dauderu” Lielā salona grezno 19. gs. beigu griestu atspulgi un gaismas staru projekcijas. Saruna starp vēsturisko un mūsdienīgo te risinās arī tādēļ, ka “Dauderu” namā saglabājušās vairākas vēl 19. gadsimta beigās darinātās vēsturiskās vitrāžas. Divas no tām – ar stilizētiem augu motīviem – ir redzamas logos pie centrālās ieejas, savukārt nama kāpņutelpas logu vitrāžās attēloti meža dzīvnieki – lapsa un stirna. Domājams, ka sākotnēji visos sešos kāpņutelpas logos bijušas vitrīnas, kas laika gaitā zudušas. Vēsturiskās vitrāžas namā saglabājušās arī citās telpās.  

Anda Munkevica ir absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas un dizaina nodaļu profesora Teņa Graša jun. un Arnolda Vilberga vadībā (BA, 1998), Bruno Strautiņa vadībā (MA 2001); 2021. gadā ieguvusi otru maģistra grādu – tēlniecībā. Izšķiroša nozīme mākslinieces radošajā izaugsmē bijusi studijām ārzemēs. 20. gadsimta 90. gadu beigās viņa papildinājusies ASV – Īstleikas Stikla studijā un Prata Vizuāli plastisko mākslu centrā, kā arī Deila Čihuli dibinātajā Pilčuka Stikla skolā.

Kopā ar dzīvesbiedru Valentīnu Elstu Munkevica Latvijā ir nodibinājusi Stikla mākslas un dizaina studiju “AM studio”, kuru vada nu jau divdesmit otro gadu. No nelielas darbnīcas tā kļuvusi par unikālu uzņēmumu, kurā tiek izpildīti īpaši sarežģīti un oriģināli pasūtījumi arhitektūras, būvniecības un interjera dizaina jomā.

Autore sarīkojusi 21 personālizstādi Latvijā un ārzemēs, piedalījusies vairāk nekā 60 grupu izstādēs, festivālos, biennālēs un simpozijos vairāk nekā 20 pasaules valstīs. Viņas mākslas darbi atrodas Latvijas, Beļģijas, Ukrainas, Ungārijas, Vācijas, Krievijas, Ķīnas un ASV muzejos, kā arī dažādu organizāciju, institūciju un privātajās kolekcijās visā pasaulē.

“Kāpēc stikls? Es strādāju, dzīvoju un domāju šajā materiālā. Tas vienlaicīgi ir spēcīgs un trausls, ugunīgs un ledains. Materiāls, kas nepiedod kļūdas. Tas paņem laiku, spēku, sviedrus un asaras, pretī dodot prieku, svētku un neaprakstāmas laimes sajūtu. Izmantoju šo materiālu, lai atklātu domu un sajūtu telpu, tās iekšējo struktūru un būtību, iepludinātu tajā gaismu,” tā Anda Munkevica raksturo savu noturīgo interesi par stiklu.

Izstāde “Dauderos” būs apskatāma līdz šā gada 18. jūnijam.

Šogad paredzēta arī mākslas zinātnieces Ilonas Auderes lekcija par “Dauderu” nama vēsturiskajām vitrāžām, par tās norises laiku muzejs paziņos atsevišķi.

 

Papildu informācija:
OLGA MIHELOVIČA,
LNVM Dauderu nodaļas vadītāja,

tālr. 67392229, 22450364
e pasts: olga.mihelovica@lnvm.lv

 

facebook.com/dauderi.lnvm 
twitter.com/Dauderi_LNVM 
www.lnvm.lv
https://emuzejs.lnvm.lv/

 

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)
ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi - tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas un citas Latvijas vēstures liecības.
Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.


Muzeja kolekciju pirmsākumi datējami ar 1869.gadā nodibināto Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisiju un tās sākto etnogrāfisko vērtību vākšanu, kas rezultējās Latviešu muzejā. 1920.gada februārī to pārņēma jaunā Latvijas valsts, lai turpinātu attīstīt kā nacionāla mēroga kultūras un atmiņas institūciju ar nosaukumu Latvijas Etnogrāfiskais muzejs, ko 1924.gadā pārdēvēja par Valsts Vēsturisko muzeju. Kopš 1920.gada muzejs atradās Rīgas pilī.
Pēc 2013.gada jūnija ugunsnelaimes Rīgas pilī LNVM ekspozīcijas un izstāžu zāles atrodas pagaidu telpās Brīvības bulvārī 32. Savā vēsturiskajā mājvietā - rekonstruētajā Rīgas pilī - muzejs plāno atgriezties 2025.gadā, bet tā krājums, administrācija un speciālisti izvietoti jaunajā Muzeju krātuvē Pulka ielā 8.


Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir nozīmīgs pētnieciskais centrs un aktīvs Latvijas vēstures un kultūras popularizētājs. Muzeju raksturo liela krājuma, pētniecības tēmu, izstāžu un izglītības programmu daudzveidība - tas veic pētniecisko darbu, organizē konferences un seminārus, veido ceļojošās izstādes, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.


Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir Dauderu nodaļa un Tautas frontes muzejs.