Dizains Vizuālā māksla
Anda Munkevica. Vēstures lappuse. 2016. Pārvilktais stikls, kausēts formā, gravēts. Notojimas Stikla mākslas muzeja krājums, Japāna. Foto: Ilmārs Znotiņš
Anda Munkevica. Vēstures lappuse. 2016. Pārvilktais stikls, kausēts formā, gravēts. Notojimas Stikla mākslas muzeja krājums, Japāna. Foto: Ilmārs Znotiņš.

No 2022. gada 15. janvāra līdz 3. aprīlim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma stikla mākslinieces Andas Munkevicas personālizstāde “Pārmijas”.

Anda Munkevica ir vadošā stikla māksliniece Latvijā, kura ar šo mediju strādā jau vairāk nekā trīsdesmit gadus. Alegoriskos un simboliskos tēlos viņa iemieso eksistenciālas pārdomas un risina ētiskas dilemmas. Autores vērienīgajām telpiskajām instalācijām un izvērstajiem darbu cikliem raksturīgs filozofisks apcerīgums. Māksliniece brīvi pārvalda plašu stikla tehnoloģiskās apstrādes spektru. Stikls tiek tonēts, kausēts, liekts, būvēts, griezts, plēsts, pulēts, gravēts un apstrādāts vēl daudzos citos veidos, ietiecoties autortehnikas laukā. Ar apbrīnojamu meistarību Anda Munkevica izmanto materiāla plastiskās un vizuālās īpašības, komponē krāsas un gaismas saspēli, radot savdabīgu, stiklam vien piemītošu jutekliskumu. Tēlnieks Gļebs Panteļejevs uzskata, ka “viņas skulptūrās spilgti atklājas tēlnieciski būtiskais”.

Andas Munkevicas personālizstādē “Pārmijas” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir aplūkojamas pēdējos piecos gados tapušās kompozīcijas. Lielāko daļu darbu māksliniece radījusi tieši šai izstādei. Projekta tematiskais vadmotīvs ir pārejas brīdis, krustceles. Tās ir laika krustceles un rīcības krustceles, kad saskaries ar eksistenciāliem izaicinājumiem un nekādi ārēji marķieri nepalīdz tajos orientēties – nākas ieskatīties sevī, uzdot jautājumus savai sirdsapziņai, izdarīt izvēles un atrast gaismu tālākam ceļam.

“Pārmiju” tēmu izstādē izspēlē četras galvenās kompozīcijas. Centrālās divas ir instalācija “Identitātes taka” un cikli “Melnie zirgi” un “Baltie zirgi”. T.s. Zirgu ciklā tiek pretnostatīts miers, samierināšana, erotika un līdzsvarojošs maigums iepretim radošajam, urdošajam garam, spēkam un iznīcībai. Tās ir alegoriskas kompozīcijas, kuras iemieso pilnu dzīves gājumu ar tā stabilajiem un kontrastējošajiem punktiem. Savukārt “Identitātes taka” ir kā šķīstītava – tā rituāli izved cauri likteņa trieciena pieredzei, kas sākotnēji noliec pie zemes, bet tad, soli pa solim, stimulē atdzimt un pacelties pāri. Darbs “Sabiedrība” un objektu grupa “Novērotāji” paplašina ekspozīcijas tematu, ļaujot to sajūgt ar konkrētu sociālās realitātes dimensiju vai arī mudina interpretēt to pārlaicīgās, mūžības kategorijās.

“Jau vairāk nekā 30 gadus stikls man ir kā dzīvesbiedrs. Ar īpašu un unikālu satiksmi starp mums. Kāpēc stikls? Es strādāju, dzīvoju un domāju šajā materiālā. Tas vienlaicīgi ir spēcīgs un trausls, ugunīgs un ledains. Materiāls, kas nepiedod kļūdas. Tas paņem laiku, spēku, sviedrus un asaras, pretī dodot prieku, svētku un neaprakstāmas laimes sajūtu. Izmantoju šo materiālu, lai atklātu domu un sajūtu telpu, tās iekšējo struktūru un būtību, iepludinātu tajā gaismu,” Anda Munkevica raksturo savu noturīgo interesi par materiālu.

PAR MĀKSLINIECI

Anda Munkevica absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas un dizaina nodaļu profesora Teņa Graša jun. un Arnolda Vilberga vadībā (BA, 1998), Bruno Strautiņa vadībā (MA 2001), bet 2021. gadā ieguvusi otru maģistra grādu, beidzot Tēlniecības nodaļu. Tieši tēlnieku Bruno Strautiņu un stikla mākslinieku Daini Gudovski viņa sauc par tiem, ar kuriem ir “uz viena viļņa” mākslā, taču par īsteno skolotāju, kurš pirmais viņā saskatīja mākslas dzirksti un ievirzīja liktenīgajā stikla gultnē, Anda Munkevica dēvē Salaspils 1. vidusskolas skolotāju, Vizuāli plastiskās mākslas nodaļas dibinātāju un tēlotājmākslas pedagogu Ojāru Bērziņu.

Izšķiroša nozīme mākslinieces radošajā izaugsmē bija studijām ārzemēs. 20. gadsimta 90. gadu beigās viņa papildinājās ASV – Īstleikas Stikla studijā (Eastlake Glass Studio) un Prata Vizuāli plastisko mākslu centrā (Pratt Fine Arts Centre), kā arī Deila Čihuli (Dale Chihuly) dibinātajā Pilčuka Stikla skolā (Pilchuk Glass School) amerikāņu autora Kērtisa Broka (Curtiss Brock) un Čehijas stikla mākslinieka Jana Mareša (Jan Mares) vadībā. Atgriežoties Latvijā, Anda Munkevica kopā ar dzīvesbiedru nodibināja Stikla mākslas un dizaina studiju “AM studio”, kuru vada nu jau 20 gadus. No nelielas darbnīcas tā kļuvusi par unikālu uzņēmumu, kurā tiek izpildīti īpaši sarežģīti un oriģināli pasūtījumi arhitektūras, būvniecības un interjera dizaina jomā.

Autore sarīkojusi 14 personālizstādes Latvijā un ārzemēs, piedalījusies vairāk nekā 60 grupu izstādēs, festivālos, biennālēs un simpozijos 19 pasaules valstīs. Andas Munkevicas darbi atrodas ASV, Beļģijas, Japānas, Krievijas, Ķīnas, Ukrainas, Ungārijas, Vācijas muzejos, kā arī Latvijā – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā un citu organizāciju, institūciju un privātajās kolekcijās.

IZSTĀDES ORGANIZATORS:
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

IZSTĀDES KONCEPCIJA:
Anda Munkevica, stikla māksliniece, “AM Studio” dibinātāja

IZSTĀDES KURATORES:
Iliana Veinberga, mākslas zinātniece

Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja
T: +371 67 830900, E: Inese.Baranovska@lnmm.lv

IZSTĀDES KURATORU ASISTENTE:
Austra Stupele / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

IZSTĀDES GRAFISKAIS DIZAINS:
Ieva Vīriņa
Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

FOTO:
Jānis Deinats

VIDEO:
Dainis Kļava / “VFS”

AUDIOVIZUĀLIE RISINĀJUMI, MONTĀŽA:
Artūrs Hņikins

GAISMAS RISINĀJUMI, MONTĀŽA:
Uldis Timoško / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
Oskars Pauliņš

TEHNISKIE RISINĀJUMI, UZBŪVE:
Oskars Plataiskalns / SIA “Dekorāciju darbnīca”

IZSTĀDES IZGLĪTĪBAS PROGRAMMA:
Dārta Dīriņa / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
Agrita Pore / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

IZSTĀDES KOMUNIKĀCIJA:
Anete Piņķe, komunikācijas speciāliste / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: (+371) 67 222235, E: Anete.Pinke@lnmm.lv

*Drošs pasākums – paredzēts tikai vakcinētiem vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem. Apmeklējot pasākumu, obligāti ir jābūt derīgam Covid-19 sertifikātam un jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Atrodoties muzejā, nepieciešams ievērot epidemioloģiskās drošības pasākumus: jālieto sejas maska vai FFP2 respirators, kas nosedz degunu un muti, jāievēro 2 metru distance no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.

INTERNETA RESURSI:
www.lnmm.lv
FACEBOOK: Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
TWITTER: @DMDMmuzejs
INSTAGRAM: @DMDMmuzejs
YOUTUBE: muzejsDMDM
#lnmm
#DMDMmuzejs
#MansMuzejs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Skārņu iela 10, Rīga

DARBA LAIKS:
Otrdienās, ceturtdienās, piektdienās, sestdienās, svētdienās 11.00–17.00, kase 11.00–16.45
Trešdienās 11.00–19.00, kase 11.00–18.45
Pirmdienās slēgts

Muzejs ir slēgts oficiālajās svētku dienās: 1. janvārī, Lielajā Piektdienā, Lieldienās, Līgo un Jāņu dienās (23.–24. jūnijā), Ziemassvētkos (25.–26. decembrī), 31. decembrī.

BIĻEŠU CENAS:

Apmeklētājiem grupā, kurā ir vismaz 10 personas (neieskaitot grupas vadītāju – pedagogu vai gidu), piemēro 20% atlaidi. Grupas vadītājam ieeja bez maksas.

Pieaugušie: 3,50 EUR
Skolēni, studenti, pensionāri: 2,00 EUR
Ģimenes biļete (1–2 pieaugušie ar 1–4 bērniem vai viena daudzbērnu ģimene): 5,00–7,00 EUR
Gada biļetes īpašniekiem izstādes apskate bez maksas.

Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem; bāreņiem vai bez vecāku gādības palikušajiem bērniem (uzrādot apliecību); bērniem līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, personām ar I un II grupas invaliditāti (uzrādot invaliditātes apliecību); vienai personai, kas pavada bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti vai personu ar I grupas invaliditāti; Latvijas mākslas skolu un mākslas profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem (uzrādot apliecību); Latvijas Mākslas akadēmijas pilna laika studentiem (uzrādot apliecību); profesionālās vidējās izglītības iestāžu audzēkņiem vai augstskolu studentiem, kas apgūst vai studē vizuālo un lietišķo mākslu, dizainu, kultūras vēsturi, muzeoloģiju, arhitektūru, restaurāciju, mācību vai studiju procesa ietvaros (vismaz dienu iepriekš iesniedzot rakstveida izglītības iestādes iesniegumu muzeja direktoram); Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību); Starptautiskās muzeju padomes (ICOM) biedriem (uzrādot biedra karti); Latvijas Mākslinieku savienības biedriem (uzrādot apliecību); LNMM Drauga kartes īpašniekiem (uzrādot karti un personu apliecinošu dokumentu); plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, kas atspoguļo norises muzejā (uzrādot preses karti); grupu (ne mazāk par 10 apmeklētājiem) vadītājam (pedagogam vai gidam); ikgadējās starptautiskās akcijas “Muzeju nakts” laikā no plkst. 19.00; visiem apmeklētājiem pastāvīgās ekspozīcijas apskate katra mēneša pēdējā svētdienā un Starptautiskajā muzeju dienā – 18. maijā.

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Pakalpojumus klātienē var saņemt un sniegt tikai epidemioloģiski drošā vidē. Ienākot muzejā, apmeklētājiem ir jāuzrāda derīgs sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts un personu apliecinošs dokuments.
  3. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības uzņem tikai individuālus apmeklētājus (1 persona vai 1 mājsaimniecībā dzīvojošie).
  4. Ikvienam muzeja apmeklētājam no 7 gadu vecuma obligāti pareizi jāvalkā sejas maska.
  5. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības nesniedz pakalpojumus personām, kuras neievēro epidemioloģiskās drošības prasības, tai skaitā nelieto mutes un deguna aizsegu.
  6. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  7. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  8. Muzejos pēc iespējas tiek organizēta apmeklētāju vienvirziena plūsma.
  9. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  10. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājaslapas sadaļā “Drošs muzeja apmeklējums”: www.lnmm.lv/lv/apmekle/covid_19.

 

Preses materiālu sagatavoja:
Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja
Preses centra vadītāja
T: (+371) 67 357527
GSM: (+371) 26 593495
E: pr.service@lnmm.lv
I: www.lnmm.lv
Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs