Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas logo ar tekstu: Baltā vilka grāmatas

Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome (LBJLP) jau vairākus mēnešus gatavojas gadskārtējiem Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas bērnu un jauniešu literatūrā un grāmatu mākslā pasākumiem. Arī šī gada 24. jūlijā svinēsim izcilā dabas dzejnieka un rakstnieka Jāņa Baltvilka dzimšanas dienu, kopā ar izdevējiem un citiem atbalstītājiem piedāvājot bagātu pasākumu programmu. Turpinās daudzu gadu sekmīga sadarbība ar Latvijas Republikas Kultūras ministriju, Ventspils Starptautisko Rakstnieku un tulkotāju māju, AS “Latvijas valsts meži”, Rīgas valstspilsētas pašvaldību, Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), kā arī informatīvajiem atbalstītājiem – AS “Latvijas Mediji”, portālu “LSM.lv” un Latvijas Radio. Šogad ar lielu prieku pasākuma nodrošināšanā iesaistās arī Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība un Gētes institūts Rīgā.

Balvas žūrijā šogad strādāja literatūrzinātnieces Ilze Stikāne un Zita Kārkla, mākslinieks Aleksejs Naumovs, Jaņa Rozentāla mākslas skolas zīmēšanas un grafikas skolotāja Ilgnese Avotiņa, kā arī sabiedrības pārstāvji – Nacionālās bibliotēkas direktore Dagnija Baltiņa kopā ar čaklo lasītāju, meitu Gunu, un Bērnu slimnīcas fonda vadītāja, Bērnu un pusaudžu resursu centra valdes priekšsēdētāja, četru bērnu mamma Liene Dambiņa. Kā jau katru gadu žūrijas uzdevums bija ļoti grūts, jo kopumā ekspertiem bija jāizlasa un jāizvērtē 69 grāmatas, pievēršot uzmanību ne tikai teksta kvalitātei, bet arī ilustrāciju daudzveidībai, lai noteiktu pretendentu grāmatu mākslas balvai. Tika vērtēti pavisam 9 debitanti bērnu un jauniešu grāmatu rakstniecībā un ilustrācijā. Kopumā sacentās 9 izdevniecību grāmatas. Žūrijas ekspertu pirmā emocionālā reakcija – redzēt tik daudz skaistu un neparasta dizaina grāmatu vienuviet ir patiešām pacilājoši! Savukārt, iedziļinoties rakstītajā, secinājums bija viens – arī tematikas un žanriskās daudzveidības ziņā ir sasniegts patiešām atzīstams kvalitātes līmenis.

Ikgadējs profesionālas žūrijas novērtējums rakstnieku un ilustratoru darbam un vērtīgu Eiropas valstu bērnu un jauniešu literatūras darbu tulkojumiem ir mērķtiecīgi sekmējis kvalitatīvas literatūras turpmāku izdošanu latviešu valodā un Latvijas aktīvu dalību Eiropas kultūras procesos. Šogad, izturot sīvu 15 Eiropas valodās sarakstītu 33 grāmatu konkurenci tulkojumu kategorijā, par Jāņa Baltvilka balvas starptautisko laureāti ir kļuvusi vācu rakstniece Dita Cipfele par grāmatu “Kā ārprāts man izskaidroja pasauli” (Liels un mazs, 2024) un tās tulkotāja Signe Viška, kuras veikums tika novērtēts arī par otru grāmatu – Andreasa Šteinhēfela “Ja mans mēness būtu tava saule” (Jāņa Rozes apgāds, 2024). Rakstniece Dita Cipfele ieradīsies Rīgā, piedalīsies balvas ceremonijā, kā arī Starptautiskajos bērnu literatūras lasījumos.

Tulkojumu nomināciju “īsajā sarakstā” bez divām Signes Viškas tulkotajām grāmatām iekļuva arī Rebekas Doiremēras “Žakomēna Geinsboro vērtīgie mirkļi” (Jāņa Rozes apgāds, 2024), ko no franču valodas tulkojusi Valērija Lasovska; Katrīnas fon Brēdovas “Viss, kas nav saskatāms” (Liels un mazs, 2024), ko no zviedru valodas tulkojusi Mudīte Treimane; Moni Nilsones grāmata “Caciki un Muterīte” (Liels un mazs, 2024), ko no zviedru valodas tulkojusi Jolanta Pētersone.

Jāņa Baltvilka balvai bērnu un jauniešu literatūrā nominēti:

  • Uldis Auseklis “Kā tauriņi raibi” (Latvijas Mediji, 2024)
  • Anete Grīnberga “Spoks un mākoņu pilsēta” (Zvaigzne ABC, 2025)
  • Sanita Reinsone  “Draugi un kaimiņi” (Jāņa Rozes apgāds, 2024)
  • Nils Sakss “Augstāk” (Zvaigzne ABC, 2025)
  • Laura Vinogradova “Ebes ziemas stāsti” (Zvaigzne ABC, 2024)
  • Krišjānis Zeļģis “Patīk!” (Liels un mazs, 2024)

Jāņa Baltvilka balvai grāmatu mākslā nominēti:

  • Elīna Brasliņa “Uzzīmēsim stāstu?” (Liels un mazs, 2024)
  • Dace Krēsliņa par ilustrācijām savām grāmatām “Kas par smaku?” un “Postaža parkā” (Zvaigzne ABC, 2024)
  • Kristīne Martinova par ilustrācijām Nila Saksa stāstu krājumam “Augstāk” (Zvaigzne ABC, 2025)
  • Anete Melece par ilustrācijām Ineses Zanderes grāmatai “Čemodāns” (Liels un mazs, 2024)
  • Gundega Muzikante par ilustrācijām Ulda Ausekļa dzejoļu krājumam “Kā tauriņi raibi” (Latvijas Mediji, 2024) un Jura Zvirgzdiņa, Ingunas Ulas Cepītes grāmatai “Rasas dienasgrāmata” (Pētergailis, 2024)
  • Svens Neilands par ilustrācijām Krišjāņa Zeļģa dzejoļu krājumam “Patīk!” un Moni Nilsones grāmatai “Caciki un Muterīte” (Liels un mazs, 2024)
  • Evija Pintāne par ilustrācijām Luīzes Pastores grāmatai “Laimes govs” (Liels un mazs, 2025)

Pretendenti AS “Latvijas valsts meži” balvai “Jaunaudze” par debiju bērnu un jauniešu literatūrā un grāmatu mākslā:

  • Laura Ikauniece “Kate Cukurvate pieveic frikadeļu zupu” (Zvaigzne ABC, 2025)
  • Baiba Liepiņa “Viņpus dzīvžogam” (Latvijas Mediji, 2024)
  • Zahars Ze par ilustrācijām Helgas Tormanes grāmatām “Jukī muzejā” un “Jukī satiek draugus” (Zvaigzne ABC, 2024)

Sadarbībā ar portālu “LSM.lv”, sākot no 14. jūlija, būs iespēja iesaistīties lasītāju balsojumā un izvēlēties pašu labāko un skaistāko bērnu vai jauniešu grāmatu no šogad nominētajiem darbiem.

Katru gadu saistībā ar Jāņa Baltvilka balvu notiek jaunākās bērnu literatūras lasījumi, kuros piedalās gan iepriekšējo gadu Baltvilka balvas laureāti, gan aktuālie nominanti un debitanti. Šī gada lasījumos, kuru nosaukums ir “Ar ko sākas grāmata?”, piedalīsies arī starptautiskā laureāte Dita Cipfele ar jaunas grāmatas pieteikumu Signes Viškas tulkojumā. Lasījumus vadīs Ērika Bērziņa.  

Kā katru gadu balvas pasniegšanas ceremonijā muzikālu pirmatskaņojumu piedzīvos speciāli šim notikumam radītas dziesmas ar Jāņa Baltvilka dzeju. Dziesmu autore ir komponiste Gundega Šmite. Apbalvošanas ceremoniju vadīs Ance Strazda un Klāvs Mellis. Notikuma vizuālās identitātes autore – Rute Marta Jansone, 2024. gada debijas balvas “Jaunaudze” laureāte.

Daudzu gadu sadarbības partneri no AS “Latvijas Mediji”, popularizējot Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu un jauniešu literatūrā un grāmatu mākslā, ir sagatavojuši īpašu iknedēļas izdevuma “Kultūrzīmes” speciālnumuru. Tajā būs publicētas intervijas, recenzijas un Ingunas Daukstes-Silasproģes eseja “Kad burti dzen saknes, salapo, sazied un skan”.

Sarīkojumu norises laiki:

  • 24. jūlijā plkst. 11.00 LU Botāniskajā dārzā, Kandavas ielā 2, ŠĶŪNĪ Starptautiskie bērnu literatūras lasījumi “Ar ko sākas grāmata?” Ieeja bez maksas.
  • 24. jūlijā plkst. 15.00 Jāņa Baltvilka piemiņas brīdis I Meža kapos.
  • 24. jūlijā plkst. 17.00 LU Botāniskajā dārzā balvas pasniegšanas ceremonija, dalība ar ielūgumiem.

Sekot Jāņa Baltvilka balvas aktualitātēm iespējams LBJLP sociālo mediju kontos Facebook un Instagram.

 

Papildu informācija:
Silvija Tretjakova
Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome
Latvijas Nacionālās bibliotēkas 
Bērnu literatūras centrs
E-pasts:
silvija.tretjakova@lnb.lv
Tel.: +371 29492456

Saistītas tēmas

Bibliotēkas Literatūra