Bibliotēkas
Grāmatas "Sibīrijas trimdinieki - brīvības cīnītāji" vizuālais materiāls

2024. gada 27. martā plkst. 17.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva Klīversalas zālē notiks fotogrāfes Klaudijas Heinermanes (Claudia Heinermann) grāmatas “Sibīrijas trimdinieki – brīvības cīnītāji” (Siberian Exiles – Freedom Fighters) prezentācija. Pasākums tiek organizēts ar Nīderlandes vēstniecības Latvijā un Vācijas vēstniecības Latvijā atbalstu.

Kopš 2016. gada Klaudija Heinermane strādāja pie fotogrāmatu triloģijas “Sibīrijas trimdinieki” par padomju režīma deportācijām no Baltijas valstīm uz Sibīriju. Trīs daļās aculiecinieki stāsta par sieviešu un bērnu izsūtīšanu uz attāliem Sibīrijas nostūriem, dzīvi Gulaga nometnēs, organizēto pretošanos padomju okupācijai un aukstā kara sākumu. Projekta ietvaros Klaudija Heinermane daudzkārt apmeklēja Baltijas valstis, lai ierakstītu četrpadsmit pretošanās kustības dalībnieku iespaidīgos dzīvesstāstus. Fotogrāfe iedziļinājās arhīvu materiālos un klejoja pa plašajiem mežiem, kas tik ilgi bija daudzu nacionālo partizānu slēptuve. Grāmatā apkopoti astoņu Latvijas brīvības cīnītāju: Ernesta Rudzrogas, Birutas Rodovičas, Hildas Miezītes, Imanta Grāvīša, Jāņa Zemanta, Lidijas Lasmanes, Martas Vuškānes un Mihalīnas Supes dzīvesstāsti. Par savu motivāciju šīs triloģijas veidošanai Heinermane norādīja: “Neviens nekad nav ticis notiesāts par padomju varas noziegumiem pret cilvēci. Putina Krievijā Staļina pagātne atkal tiek paslaucīta zem tepiķa, tāpēc man ir tik svarīgi saglabāt stāstus, kas mums bija apslēpti aiz dzelzs priekškara. Tie ir jāuzklausa, lai palīdzētu veidot pareizu historiogrāfiju”.

Dalība bez maksas, bet iepriekš jāreģistrējas ŠEIT. Pasākums notiks angļu valodā ar secīgu tulkojumu latviešu valodā.

Klaudija Heinermane (dzimusi 1967. gadā Izerlonā, Vācijā) studējusi tēlotājmākslu un dokumentālo fotogrāfiju. Šobrīd ir ārštata fotogrāfe, kas dzīvo Delftā, Nīderlandē. Galvenokārt pievēršas ilgtermiņa dokumentāliem projektiem un mūsdienu vēstures problēmām, kā arī genocīdam un kara sekām. Klaudija līdz šim ir izdevusi septiņas fotogrāmatas un piedalījusies daudzās publikācijās gan Nīderlandē, gan ārvalstīs. Viņas darbi ir atrodami dažādās kolekcijās un tika eksponēti vairākos muzejos.

2015. gada novembrī viņa izdeva savu godalgoto fotogrāmatu “Vilku bērni. Pēckara stāsts” (Wolfskinder A Post-War Story). Septiņus gadus Heinermane strādāja pie savas triloģijas “Sibīrijas trimdinieki”, kas 2023. gadā tika izstādīta Nīderlandes fotomuzejā Roterdamā. No 2020. līdz 2023. gadam viņa izdeva visas triloģijas daļas. “Sibīrijas trimdinieki 1., 2. un 3. daļa” ieguva Vācijas fotogrāmatu (Deutscher Fotobuchpreis) sudraba balvu un 3. daļa tika izvēlēta kā viena no labākajām 2020./2022. gada fotogrāmatām Nīderlandē. 2024. gada februārī Klaudija Heinermane tika apbalvota ar Igaunijas Republikas Māras Zemes Krusta ordeni.

Papildu informācija:
Claudia Heinermann
E-pasts: claudiaheinermann@gmail.com

Viktorija Piščikova
Padomniece starptautiskās sadarbības jautājumos
Latvijas Nacionālā bibliotēka
E-pasts: viktorija.piscikova@lnb.lv
Tālr.: +371 67806131