Muzeji Vizuālā māksla
Fanija Bīrona. Amfiteātra drupas. Roma. Papīrs, zīmulis. 17,8 x 25,3 cm. RPM kolekcija.
Fanija Bīrona. Amfiteātra drupas. Roma. Papīrs, zīmulis. 17,8 x 25,3 cm. RPM kolekcija.

Rundāles pils muzejs, atzīmējot pils pamatakmens likšanas 285. gadadienu 2021. gada 24. maijā, sagatavojis izstādi “Kurzemes princese ceļo. Fanijas Bīronas akvareļi un zīmējumi”, kurā apskatāmi pils cēlēja Kurzemes hercoga Ernsta Johana mazmazmeitas Fanijas Bīronas (1815–1888) radītie mākslas darbi.  

Kurzemes princese Fanija Bīrona, precējusies fon Boijena, bija amatiermāksliniece, kas laikā no 19. gadsimta 30. gadu otrās puses līdz 70. gadu beigām aizrautīgi apceļoja Eiropu, iespaidus fiksējot skiču albumos un nelielos zīmējumos vai akvareļos. Daļu no tiem – aptuveni 170 darbu – Rundāles pils muzejs 2006. gadā saņēma kā dāvinājumu.

Pēdējā Kurzemes hercoga Pētera brāļadēla, Kurzemes prinča Gustava Kaliksta Bīrona (1780–1821) un grāfienes Franciskas fon Maltcānas (1790–1849) meita Fanija bija aktīva un sabiedriska sieviete. 19. gadsimta 40. gados viņa Berlīnē vadīja nelielu, elegantu salonu diplomātiem, 1870. un 1871. gadā, Francijas-Prūsijas kara laikā, bija brīvprātīga ievainoto un slimo kopēja, bet 1882  gadā iestājās Berlīnes Mākslinieču un mākslas mīļotāju biedrībā un piedalījās tās izstādē. Fanija Bīrona labi pazina Prūsijas karali, vēlāko Vācijas ķeizaru Vilhelmu I, ar kuru sarakstījās visa mūža garumā un kura adjutants, vēlākais ģenerālis Leopolds Hermanis fon Boijens (1811–1886) kļuva par viņas vīru.

Fanijas Bīronas mākslas darbi, ceļojumu pases un vēstules liecina, ka viņa gan braukusi atpūsties uz tādiem augstākās sabiedrības iecienītiem kūrortiem kā Karlsbāde (tagad Karlovivari Čehijā), gan vairākus mēnešus baudījusi Parīzes jaukumus, gan kopā ar pavadonēm vai vīru apceļojusi Austriju, Franciju, Spāniju un Itāliju. Fanijas Bīronas ceļojumu skiču blociņos un nelielajos akvareļos un zīmējumos atpazīstamas Reinas ielejas pilis un klintis, Šveices kalnu ainavas, Romas antīkās arhitektūras pieminekļi un Franču Rivjēras skati, tāpat arī vairākas ar Bīronu dzimtas vēsturi saistītas pilis, piemēram, Lielvartenberga un Gintersdorfa Silēzijā (tagadējā Sicova un Zatone Polijā), Roškota Francijā. 1876. gadā viņa mantoja Kurzemes hercogienes Dorotejas iekārtoto Lēbihavas pili Saksijā.

Izstāde iekārtota kā 19. gadsimta salons ar Fanijas Bīronas akvareļiem un zīmējumiem, ar attiecīgā laika mēbelēm un interjera priekšmetiem no Rundāles pils muzeja krājuma. To papildina viņas skiču albumi no Kurzemes prinča Ernsta Johana Bīrona kolekcijas, kā arī Fanijas Bīronas portretu, ceļojumu pasu un citu dokumentu kopijas no Vācijas muzejiem un arhīviem.

Izstāde apskatāma līdz 2022. gada 30. aprīlim. Rudens-ziemas sezonā plānota īpaša pasākumu programma.

Izstādes kuratore: Baiba Vanaga
Ekspozīcijas māksliniece: Lauma Lancmane
Grafiskā dizainere: Katrīna Vasiļevska

 

Informāciju sagatavoja:
Baiba Vanaga,
Izstādes kuratore,
Rundāles pils muzeja
Mākslas pētniecības nodaļas vadītāja
T: 26443854
baiba.vanaga@rundale.net

Papildu informācija:
Ilze Kusiņa,
Rundāles pils muzeja
Komunikācijas galvenā speciāliste
T: 63920621
GSM: 25421366
pr@rundale.net
www.rundale.net